Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

ПВК «Ваґнер» добуває золото в Африці, аби втримати курс рубля

Автор:

|

Червень 27, 2022

|

Рубрика:

ПВК «Ваґнер» добуває золото в Африці, аби втримати курс рубля
Найманці російської ПВК «Ваґнер»

Російська приватна військова компанія (ПВК) «Ваґнер» на чолі з олігархом Євгенієм Пригожиним добувають золото в копальнях Судану, аби незаконно поповнювати російські золотовалютні резерви та пом’якшити ефект економічних санкцій Заходу на російську економіку. Про це йдуться в матеріалі The New York Times.
Автор розслідування отримав у своє розпорядження записи російських та суданських митників, реєстраційні документи офшорних компаній, оформлення концесій на видобуток золотої руди, виданих суданським урядом, і записи реєстрацій літака Пригожина. Завдяки цим документам та спілкуванню на умовах анонімності з низкою посадовців у західних урядах і Судані журналісти з’ясували, що «ваґнерівці» таємно контролюють видобуток золота в цій африканській країні. Західні посадовці високого ранґу впевнені, що це суданське золото через різні механізми контрабанди та відмивання коштів завозять до Російської Федерації (РФ), приховано поповнюючи урядові золотовалютні резерви.

Давні стосунки
Історія російської присутності в Судані сягає 2017-го, коли в російському Сочі для зустрічі з Путіним прилетів Омар Хасан аль-Башир, тодішній президент Судану. Суданський правитель втрачав свій вплив і владу в країні, тож він запропонував володарю Кремля доступ до родовищ корисних копалин, морського узбережжя та кордонів Судану в обмін на збройну допомогу від РФ.
Як вказують записи польотів літаків, відразу після цієї зустрічі в Судані зареєстрували видобувну компанію Meroe Gold, яка оплатила перельоти з Росії до Судану геологів і фахівців із мінералогії. Компанію очолює росіянин Михайло Потєпкін, який перед цим керував Інститутом вивчення Інтернету, відомим також як «фабрика тролів» Кремля. І проти Потєпкіна, і проти Пригожина уряд США 2020 року запровадив санкції за втручання в президентські вибори.
Відразу після появи компанії Meroe Gold 2017-го до Судану прибула низка російських військових офіцерів, які розпочали освоєння морських портів на узбережжі Червоного моря в Судані. Росія прагне використовувати ці порти для забезпечення своїх військових кораблів.
За перші 18 місяців існування Meroe Gold російська митниця оформила 131 посилку з Росії до Судану, насамперед устаткування для гірників і будівельні матеріали, але й військові вантажівки, бронетранспортери та два транспортних гелікоптери. Проте серед цих документів російські митники зареєстрували відправлення до Судану колекційної автівки Cadillac Series 62 1956 року випуску.

Контрабанда через ОАЕ
Журналісти підтвердили факти з цих документів, якими поділилися з розслідувачами джерела у «Ваґнері», в ході розмов з урядовцями й власниками видобувних компаній у Судані. У NYT спробували відвідати видобувні потужності біля містечка аль-Ібадійя на берегах Нілу, яке контролює фірма Meroe Gold. Спершу журналістів впустили, де з ними розмовляв інженер-суданець Ахмед Абдельмонейм. Він хвалив стандарти безпеки праці та забезпечення робітників і показав, що на заводі працювали 70 росіян і 30 суданців. Однак за кілька хвилин приїхав мінівен із росіянином у шортах і футболці кольору хакі. Він забрав Абдельмонейма, а журналістів попросили покинути територію.
Місцеві робітники кажуть, що росіяни платять щедро їм за знайдену руду в пустелі, приблизно 3,6 тис. USD за 9 т руди у вантажівці. Західні й суданські посадовці розповіли, що близько 70 % від усього золота, яке видобувають у Судані, вивозять контрабандою через Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ). Радше за все росіяни також вивозять видобуте золото через ОАЕ, не сплачуючи податки та плату за концесію. Видобувну галузь, за словами суданських урядовців, повністю контролює оточення генерала Хамдана.
Один із колишніх чиновників в антикорупційній установі Судану розповів журналістам, що з лютого по червень 2021-го антикорупційні посадовці в Судані зафіксували 16 російських вантажних літаків, які прилетіли з авіабази в Латакії у Сирії до аеродрому в Порт-Судані.
23 червня 2021 року силовики хотіли перевірити, що вивозять на цих літаках. Коли вони вже відкривали скрині на обалвку, з Хартума надійшла пряма вказівка від генерала аль-Бурхана залишити літак у спокої і нічого не перевіряти. Лайнер перевезли до закритої військової зони летовища, а за кілька годин він вилетів до Латакії.
Після чергового військового перевороту у жовтні 2019-го, антикорупційний орган, в якому працював співрозмовник журналістів, розпустили.

Золота замало
Крім того, російські геологи цього року відвідували реґіон Дарфур на заході Судану, де є родовища урану. Посадовці на Заході та представники штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй (ООН) переконані, що росіяни намагаються налагодити видобуток і контрабанду урану до Росії для атомних електростанцій та озброєння. Сам генерал Хамдан і його оточення причетні до громадянської війни в Дарфурі на початку 2000-х рр., під час якої загинули сотні тисяч цивільних осіб.
Росіяни зацікавлені не лише в незаконному видобутку мінералів у Судані й утриманні морських портів, але й політичному контролі. У квітні 2019 року суданські військові вчинили збройний заколот проти президента аль-Башира й заарештували його. Відразу після заколоту до столиці Судану прилетів приватний літак Пригожина з кількома посадовцями Міністерства оборони РФ. Назад до Москви полетіли представники нового режиму в Судані, зокрема брат, генерала Хамдана, який очолив переворот.
Після їхнього повернення Meroe Gold 5 червня 2019-го оформили відправлення з Росії до Судану 13 т поліційних шоломів, щитів, кийків і різних інструментів для придушення протестів. Тоді суданські силовики розігнали мирні демонстрації в центрі Хартума, які виступали проти військової диктатури в країні, вбивши 120 мітинґарів.
Крім цього, журналісти дізналися, що Пригожин відкрито надає гуманітарну допомогу від свого імені бідним верствам населення в Судані та дітям. Його прізвище та повідомлення «З Росії з любов’ю» вказане на пачках рису, цукру і бобових. 2021 року до мусульманського свята Рамадану Пригожин привіз до Судану 198 т харчових продуктів для гуманітарної допомоги населенню країни.
У відповідь на запит NYT, Пригожин сказав, що не має жодного зв’язку ні з Meroe Gold, ні з «Ваґнером», в існуванні якої він «сумнівається». Свою участь у гуманітарній допомозі реґіону він пояснює «робочими, товариськими та інтимними стосунками» з однією з громадянок Судану, яка працює в благодійній організації.
Генерал Хамдан прилітав до Москви 24 лютого ц. р. в день початку широкомасштабної російської аґресії проти України. Тим часом у Судані, неподалік від російського комбінату, а також у Хартумі протестувальники виступають проти зв’язків Хамдана з РФ, а в соціальних мережах анонімні блогери поширюють інформацію про контрабанду росіянами суданського золота за кордон. Ніхто з теперішніх членів суданської хунти на запит журналістів не відповів.
Як повідомляв «Міст», ісламісти в Малі схопили найманця Ваґнера.

Денис Карловський, УП

До слова
Понад 346 млн жителів різних країн Африки зараз мають проблеми з продовольством. Про це повідомив Міжнародний комітет Червоного хреста. Найгостріший дефіцит харчів спостерігають у Судані, Ефіопії та Південній Африці, а також у Буркіна-Фасо, Демократичній Республіці Конґо, Камеруні, Кенії, Мавританії, Малі, Ніґері, Ніґерії, Сомалі та Чаді. «Ситуація викликає тривогу», — йдеться у повідомленні організації. А Бубакер Бен-Бельхассен, директор відділу ринків і торгівлі Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, заявив, що ситуація навколо України може призвести до зростання кількості голодних у світі на 11-19 млн осіб у 2022-2023 рр. Він пояснив, що на найбільший ризик тепер наражають країни Близького Сходу та Північної Африки, які дуже залежать від імпорту пшениці, рослинної та соняшникової олії.

About Author

Meest-Online