Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 11, 2021

НАТО завершує місію в Лівії

Автор:

|

Листопад 03, 2011

|

Рубрика:

НАТО завершує місію в Лівії

Місія НАТО в Лівії, що тривала сім місяців, формально завершилася за хвилину до півночі за лівійським часом 31 жовтня. Цьому рішенню передувало голосування в Раді Безпеки (РБ) ООН, під час якого 15 її членів одноголосно висловилися за скасування безпілотної зони над Лівією 31 жовтня, о 23.59 за лівійським часом. Як писав «Міст», у березні ц. р. РБ санкціонувала «всі необхідні заходи» для захисту цивільного населення. Генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що операція Північно-Атлантичного альянсу в Лівії була однією з найуспішніших за історію НАТО.

РБ ухвалила завершення операції НАТО, незважаючи на заклики Перехідної національної ради (ПНР) Лівії продовжувати розпочату кампанію. Лівійський посланник в ООН повідомив, що ПНР потрібно більше часу, щоб оцінити потреби нової влади Лівії в галузі безпеки. Але дипломати заявили, що мандат на захист цивільного населення виконано, а будь-яка інша допомога у сфері безпеки повинна обумовлюватися окремо. Невелика група військових радників НАТО залишиться в Лівії для допомоги ПНР.

Напередодні Мустафа Абдель-Джаліль, голова ПНР, закликав НАТО продовжити свою операцію в країні «щонайменше до кінця року». Альянс перебрав на себе командування морською й повітряною операціями в Лівії 31 березня 2011 року, поєднавши їх у єдину операцію під назвою «Об’єднаний захисник». До цього протягом десяти днів координацію дій міжнародної коаліції здійснювали США. Завершення війни стало можливе після того, як Муаммар Каддафі, який керував Лівією 42 роки, загинув 20 жовтня ц. р. в околицях рідного міста Сирта.

Гіларі Клінтон, держсекретар США, зіграла ключову роль у створенні коаліції з повалення режиму полковника Каддафі як усередині адміністрації Барака Обами, так і серед союзників по НАТО й партнерів у ООН. «Через сім місяців після початку воєнної операції, коли старий ворог Америки Муамар Каддафі загинув, а владу в Лівії захопили повстанці, повітряна операція сил коаліції стала зовнішньополітичним успіхом адміністрації президента Обами та найвідомішого члена кабінету міністрів — держсекретаря Гіларі Клінтон», — написала The Washington Post. Автор статті повідомляє, що з розмов і інтерв’ю із самою пані Клінтон, а також її співробітниками можна скласти уявлення про те, як вона використовувала суміш політичного прагматизму й стійкості, щоби визначати лінію партнерів по НАТО щодо операції в Лівії, забезпечувати підтримку з боку арабських країн, а також підтримувати лівійських повстанців.

Гіларі Клінтон визнала, що за сім місяців кампанії в неї траплялися періоди переживань і розчарувань. «Ми привели в дію політику, яка підтвердила, що наша справа — справедлива, що ми — на правильному боці історії. Нам удалося підтвердити нашу моральну правоту, а також правоту наших стратеґічних інтересів у реґіоні», — заявила вона.

Поки що лівійці продовжують святкувати. Апофеозом став день проголошення нової Лівії. Та вже зрозуміло — попри весь оптимізм, майбутнє арабської країни залишається невизначеним. Як і доля українців у ній. Нині в Лівії залишилося близько 1500 українських медиків. Колишній диктатор Лівії дав українським лікарям у чужій країні те, що першокласні спеціалісти не могли отримати вдома — добру зарплату й гарні умови праці.

Залишати країну вони не збираються, хоча розповідають, які жахіття там пережили.

Наприклад, українська медсестра Оксана Балинська, яка працювала в Муаммара Каддафі, подумує знову повернутися до Лівії. На запитання, чому, усупереч нестабільності в цій країні, звідти не поспішають виїжджати українські медики, пані Балинська відповіла: «За великим рахунком, їх війна серйозно не торкнулася. Так, були втрати. Але на тлі інших жертв це не змусило українців терміново втікати. Скажу більше: вони — у відносній безпеці. Гадаю, ніхто не вважатиме за їхню провину те, що вони роблять, — це лікарі, медсестри, і їхня праця завжди перебуватиме поза політикою».

Євген Клен

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply