Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

Чим невдоволена хунта Малі

Автор:

|

Червень 13, 2021

|

Рубрика:

Чим невдоволена хунта Малі
Ассімі Гоїта та Ба Ндао

Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН) 26 травня зібралася на позачергову зустріч, щоб обговорити ситуацію в Малі, де група військових захопила владу, не погодившись з рішенням тимчасового президента країни Ба Ндао і глави перехідного уряду Моктара Уана щодо персонального складу Кабінету Міністрів (КМ).
Увечері 24 травня малійські військові заарештували Ба Ндао, Моктара Уана та Сулеймана Дукура, міністра оборони країни. Всіх трьох відвезли на армійську базу Каті за 15 км від Бамако, столиці країни.
Однак Ассімі Гоїта, віцепрезидент Малі, зазначив, що політиків не заарештували, а лише доправили «для перемовних консультацій». Проте додав, що й займати свої посади вони більше не будуть. До вечора 26 травня стало відомо, що затримані пішли у відставку. Про це повідомив Бубу Сіссе, радник п. Гоїти. «Президент Ба Ндао і прем’єр Моктар Уан подали у відставку в присутності судді», — уточнив він. Пізніше стало відомо, що військова влада закрила в країні наземні та повітряні кордони та ввела комендантську годину з 20.00 до 6.00.
Місія ООН в Малі зажадала негайного та беззастережного звільнення президента і міністрів. Представники організації заявили, що путчисти повинні відповісти за свої дії. Справи погіршує важка ситуація в реґіоні, позаяк бойовиків, пов’язані з терористичними організаціями «Аль-Каїда» й «Ісламська держава», контролюють великі території на півночі країни. Державний департамент США також закликав до беззастережного звільнення тих, хто зараз перебуває під вартою».
Путч стався через дев’ять місяців після військового перевороту, що повалив Ібрагіма Бубакара Кейту, попереднього президента Малі. Його повторили за колишнім сценарієм. Люди п. Гоїти, як і в серпні минулого року, вивезли чинного президента на базу Каті, де той під тиском оголосив про свою відставку, а також про розпуск уряду та парламенту.
Колишня французька колонія Малі — одна з найбільших за розмірами і найбідніших держав Африки. Вона не має виходу до моря, значну частину її території займає пустеля Сахара. Населення сповідує іслам. Після здобуття незалежності 1960-го країною 23 роки керували військові. Перші вибори провели 1992-го. Скориставшись нестабільністю після чергового перевороту 2012 року, кочівники-туареги, котрі виступали під гаслами радикального ісламу, захопили північ країни із містом Конна.
Французькі війська повернули територію під контроль центральної влади, яка 2015-го за посередництва ООН уклала з туарегами мирну угоду, але окремі сутички тривають і досі. 2020 року військовий переворот стався на тлі багатотисячних демонстрацій протесту, які не припинялися кілька місяців, і були спрямовані проти корупції й економічної руїни, а також особисто проти президента.
Протестні демонстрації 2020-го переросли в насильство і військові вирішили взяти ситуацію під свій контроль. Тоді вони обіцяли, що після стабілізації в країні передадуть владу цивільній владі. Військові сформували перехідну цивільну адміністрацію на чолі з Ба Ндао і заявили, що через 18 місяців проведуть вибори.
У вересні під тиском міжнародної спільноти військові провели перемовини з політичними лідерами країни, сформували дорожню карту перехідного періоду до нових президентських і парламентських виборів, призначених на лютий 2022 року.
Тоді ж сформували військову колегію вибірників, яка затвердила колишнього міністра оборони Ба Ндао тимчасовим президентом Малі, а Ассімі Гоїту — віцепрезидентом. Незабаром Ндао призначив прем’єром Моктара Уана, котрий раніше займав посаду міністра закордонних справ.
На кінець жовтня планували референдум щодо конституції і з’явилося враження стабілізації політичної ситуації в Малі. Однак серед опозиції наростало невдоволення діями уряду. На їхню думку, влада надто зволікала з реформами. На початку травня ц. р. влада й опозиція домовилися про формування більш інклюзивного КМ і в середині місяця уряд пішов у відставку.
Новий склад доручили сформувати Моктару Уану, але новий КМ не влаштував військових і вже за кілька годин провели затримання політичної верхівки Малі. Два ключових армійських офіцери, які брали участь у минулому військовому перевороті, втратили посади: замість полковника Модібо Коне міністром безпеки став Мамаду Ламіна Балло, а заарештований Сулейман Дукур зайняв місце Садіо Камари.
І Коне, і Камара є близькими сподвижниками 38-річного Ассімі Гоїти, який під час серпневого путчу очолював хунту, яка називає себе Національним комітетом порятунку народу. У підсумку для збереження свого впливу команда Гоїти здійснила вже другий військовий переворот за рік. Офіційною причиною Гоїта назвав «порушення прийнятої в минулому серпні перехідної хартії, яка тимчасово замінила конституцію». «Під час призначення міністрів до складу нового уряду президент і прем’єр порушили найважливіше положення перехідної хартії, не погодивши складу силового блоку з віцепрезидентом. У результаті вдалися до кроків задля захисту основного документа перехідного періоду», — заявив він.
Міжнародне співтовариство виступило з різкою реакцією. Місія ООН, Африканський союз, Економічне співтовариство країн Західної Африки, Європейський Союз і США засудили путч, заявивши, що головних політиків Малі необхідно звільнити без будь-яких попередніх умов.
Влада Франції повідомила, що розглядає можливість введення адресних санкцій проти організаторів державного перевороту в Малі. «Ми готові запровадити точкові санкції проти основних організаторів перевороту», — заявив президент Еммануель Макрон. Він наголосив, що європейські лідери рішуче засуджують арешт президента Малі і прем’єр-міністра». «Це державний переворот, який є неприйнятним», — зазначив французький лідер.
Зараз у країні перебуває міжнародна посередницька місія. За словами п. Сіссе, з міжнародними посередниками тривають перемовини про звільнення Ндао й Уана, а також про формування нового уряду. Офіційних заяв із цього приводу ще не оприлюднювали.
Натомість Конституційний суд Малі оголосив новим тимчасовим президентом країни Ассімі Гоїто. Він буде виконувати обов’язки тимчасового президента для керівництва перехідним процесом у країні до моменту його завершення.
Як повідомляв «Міст», у Малі стався новий державний переворот.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply