Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Зе-влада трансформує Державний концерн на власну користь

Автор:

|

Липень 25, 2021

|

Рубрика:

Зе-влада трансформує Державний концерн на власну користь
«Укроборонпром»

Експерти зауважили в ухваленому парламентом законі неабиякі хиби.

Наразі заблокований
256 депутатів Верховної Ради (ВРУ) проголосували минулого тижня за ухвалення закону «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності». Але наступного його тут же заблокував Вадим Івченко, народний депутат фракції «Батьківщини». Він зареєстрував проєкт постанови про скасування ухваленого закону.
Ще один вніс його колега по фракції Володимир Кабаченко. Обоє пояснили, що закон ухвалили, порушуючи процедуру, яка передбачає, що проєкт можна ставити на голосування, якщо немає зауважень депутатів. Але їх проігнорував Дмитром Разумковим, голова ВРУ, який чи то захищав проєкт від небажаних для влади правок, чи то поспішав відправити депутатів і себе на канікули, чи то поставити крапку в процесі ухвалення законопроєкту.
Адже його перше читання провели ще 29 січня ц. р. А друге постійно переносили через понад тисячу правок. Але президент вніс нарешті цей документ до переліку обов’язкових до розгляду на позачерговому засіданні парламенту.
Бо Європейська комісія наголосила, що «макрофінансова допомога Європейського Союзу та Міжнародного валютного фонду вимагають прогресу в корпоративному управлінні державними підприємствами». А Сергій Сорока, менеджер проєктів «Укроборонпрому», визнав, що протермінована заборгованість підприємств концерну перевищує 13 млрд грн. Зокрема, своїм працівникам — мільярд гривень.
Автори проєкту (депутати пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу» Ігор Копитін, Мар’яна Безугла, Юрій Здебський, Ірина Верещук, Геннадій Касай, Олександр Завітневич і Давид Арахамія) запевнили в пояснювальній записці, що його мета — перетворити державний концерн «Укроборонпром» на акціонерне товариство. Бо хоч 100 % його акцій належатимуть державі, автори проєкту вважають господарські товариства «гнучкішими за організаційно-правовою формою» й здатними об’єднатися з вітчизняними й іноземними партнерами та залучати прямі, зокрема, іноземні інвестиції.
У парламентському комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки анонсували, що в межах трансформації «Укроборонпрому» створять холдинг «Оборонні системи України» (його 65 підприємств поділять між шістьма субхолдингами) й «Аерокосмічний холдинг». Але в тексті закону згадки про другий із них немає.
Тож у депутатів було про що питати в авторів проєкту. Шкода, що спікер їх ігнорував.

«Сімка» та НАТО — за
Ігор Фоменко, заступник генерального директора з виробництва «Укроборонпрому», розповів, що його підприємства згрупують у науково-виробничі об’єднання за галузевим принципом (бронетехніка, радарні системи, високоточне озброєння та боєприпаси, морські системи, авіаремонт і спецекспорт). А всі кошти від реалізації надлишкового та непрофільного майна спрямують винятково на потреби перетворених підприємств — модернізацію виробництва, фінансування розробок, підвищення рівня соціального захисту працівників тощо.
Посли країн «Великої сімки» (США, Японії, Німеччини, Великої Британії, Франції, Італії й Канади) привітали цей закон і запевнили, що він «створює добру основу для корпоратизації «Укроборонпрому» та вдосконалення стандартів корпоративного управління у секторі відповідно до керівних принципів Організації економічної співпраці та розвитку». Але, водночас, закликали «до швидкого й ретельного впровадження закону, щоб мінімізувати корупційні ризики».
Ґордон Скіп Девіс, заступник помічника генерального секретаря НАТО з питань оборонних інвестицій, назвав ухвалений закон «абсолютно правильним шляхом для «Укроборонпрому», щоб модернізувати свої бізнес-практики, стратегії та фінансові плани в інтересах України й її Збройних сил». І пояснив: «По перше, реформа підвищить фінансову стабільність «Укроборонпрому», по друге — зміцнить його позиції на ринку. По-третє — зробить привабливішим для потенційних інвесторів. Це добре для економіки України, для її Збройних сил і безпеки».
«Союзники по альянсу аплодують політичній волі уряду й парламенту України, котрі прискорили просування у цих реформах, які є особливо важливими в умовах боротьби проти тривалої російської аґресії. Перетворення в «Укроборонпромі» зміцнюватимуть стійкість України, підвищать привабливість оборонної промисловості для інвесторів і потенційних клієнтів, відкриють нові перспективи для промислової та технічної співпраці в сфері оборони між Україною та НАТО, позаяк країни-союзниці мають подібні правові норми та регуляторні правила», — запевнив він.

Низка небезпек
Але хоч експерти високо оцінюють важливість цього закону і загалом вважають його революційним, водночас, бачать у ньому низку небезпек. Зокрема, в питанні призначення членів наглядової ради холдингових компаній. 
Їх, згідно з планом реформ, повинно бути від трьох до семи. Від третини до половини складу корпоративного органу мають бути незалежними членами, решту призначить держава за поданням Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості (Мінстратегпром). Уряд як кінцевий орган управління повинен їх затвердити. 
Але Олені Трегуб, генеральному секретарю Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони, незрозуміло те, як саме призначатимуть незалежних членів наглядової ради. Згідно зі стандартами Організації економічної співпраці та розвитку, добирати незалежних членів необхідно через систему конкурсів. Юрій Гусєв, генеральний директор «Укроборонпрому», теж розповідав про такий механізм добору.
Утім, п. Трегуб зауважила: «В тексті закону про це чітко не йдеться — по суті, держава залишила наглядову раду під своїм контролем. Може трапитись так, що Мінстратегпром просто обере всіх членів наглядової ради — як державних, так незалежних — а Кабінет Міністрів усіх автоматично затвердить. І де-факто весь оборонний холдинг буде підконтрольний Мінстратегпрому. Хоча юридично конфлікту інтересів немає».
А Гліб Канєвський, голова галузевої громадської організації StateWatch, застеріг: «Борд «Укроборонпрому» після трансформації стане суперпривабливим місцем із гарантовано високими преміями, прозорими виплатами, які не поступаються за рівнем європейським, як це сталося з «Нафтогазом» чи «Укрзалізницею». Тож є великий ризик, що за кожну посаду почнеться торгівля та точитиметься війна між різними бізнес-групами. Дуже важливо, щоб туди обрали справді політично незалежних компетентних професіоналів. Головне, щоб трансформація «Укроборонпрому» просто не потонула в бюрократичних чварах, як це вже, наприклад, сталося з реформою оборонних закупівель».

Корупційні ризики
Олена Трегуб звернула увагу й на те, що на час корпоратизації «Укроборонпрому» закон передбачив особливий режим для концерну та підпорядкованих йому підприємств — процедура передавання майна від одного підприємства до іншого та заміни обтяженого майна буде спрощена. Для цього вистачить лише рішення «Укроборонпрому» — без згоди Фонду державного майна.
«Цей пункт важливий для того, щоб концерн міг якомога скоріше перейти в нову юридичну форму, втім, містить певні корупційні ризики. Наприклад, можна передавати активи від багатого підприємства компанії у стані банкрутства, а потім їх вивести. Тож частина активів у процесі трансформації може зникнути. Гостро стоятиме питання непрофільних активів, які здебільшого дуже цінні — це і земля в центрі Києва, і обладнання, приміщення споруди, тому важливо пильнувати», — наголосила експертка.
Своєю чергою, Сергій Сорока, менеджер проєктів «Укроборонпром», нагадав, що «концентрація в одних руках функцій замовника, виконавця та контролера завжди призводить до деградації та корупції». Тож попередив: «Україна наразі підійшла до того моменту, коли далі імітувати ключові реформи смерті подібне. Ми або продовжуємо в нашій політичній й бюрократичній традиції імітувати бурхливу діяльність (робити «ніщо»), або нарешті почнемо здійснювати реальні кроки та досягати реальних результатів у здійсненні життєво необхідних для майбутнього країни реформ. Серед таких реформ, очевидно, є реформа сектору безпеки й оборони».
Як повідомляв «Міст», «Укроборонпром» представив унікальний гранатомет для фронту.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply