Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

З українського війська масово звільняються бойові пілоти

Автор:

|

Липень 31, 2021

|

Рубрика:

З українського війська масово звільняються бойові пілоти
Авіація є, а льотчиків — дедалі менше

Із Повітряних сил (ПС) Збройних сил України (ЗСУ) масово звільняються пілоти — як новаки, так і досвідчені фахівці. Про це йдеться в сюжеті телепроєкту Радіо Свобода «Донбас. Реалії». За словами Олега Гаврилка, представника командування ПС ЗСУ, впродовж останніх двох років зі служби звільнилося близько 140 осіб льотного складу, ще понад 40 осіб хочуть звільнитися цього року. За його словами, підготовка пілота рівня першого класу коштує приблизно 150-180 млн грн — залежно від типу літального апарату.

Мало польотів, багато писанини
Таку тенденцію командування ПС ЗСУ частково пояснює внутрішньою конкуренцією через заробітну плату із… Міністерством внутрішніх справ (МВС). Числа справді вражають. Пілот ЗСУ отримує 19-24 тис. грн (залежно від вислуги та льотної класифікації). Натомість у Державній прикордонній службі такий самий льотчик заробляє 28 тис. грн, у Національній гвардії — 32 тис., у Службі з надзвичайних ситуацій — 36 тис., у Національній поліції — 50 тис. грн.
Чому так сталося, що пілоти в ЗСУ отримують меншу зарплату, ніж їхні колеги в інших структурах, підпорядкованих нібито «цивільному» МВС, ніхто з урядовців так і не пояснив. Міністерство оборони України (МОУ) спромоглося лише на заяву, що відомство планує підвищити грошове забезпечення льотчиків. «Департамент фінансів МОУ підтримав цю ідею, вони погодили дану доповідь. Наразі вона перебуває в Генеральному штабі. На жаль, поки що позитивного рішення Руслана Хомчака, головнокомандувача ЗСУ про її підписання не ухвалено», — заявив п. Гаврилко.
Водночас, ті льотчики, які вже звільнилися, розповіли журналістам, що насправді зарплата — це останній пункт з низки проблем, які змушують звільнятися зі служби. Йдеться, зокрема, про те, що фахівці під час роботи зіштовхуються з великою кількістю «паперової роботи» — на неї вони витрачають подекуди близько 70 % робочого часу.
«Я був начальником служби безпеки польотів. У мене було документації десь 19 журналів, а інших планів і тек загалом десь 30. Служба складається з однієї особи — мене. Тобто, я маю вести облік-аудит та ще й проводити заняття з льотним складом, які стосуються безпосередньо безпеки польотів. Якось я полічив, що мав проводити заняття впродовж 61 год. на тиждень. При робочому часі, розрахунковому на тиждень, — 41 год. Це лише служба безпеки польотів, а є ще штурманська служба, повітряно-вогнева та тактична підготовка — і все це треба проводити з льотним складом», — розповів Вадим Ворошилов, колишній пілот ПС ЗСУ.
Є проблеми також і з отриманням практичних навичок, зазначає п. Олександр (свого прізвища попросив не називати), офіцер 831-ї бригади тактичної авіації ПС ЗСУ: «Пілот налітає 40-50 год. на рік… Якщо порівнювати з іншими роками, то ці показники виросли, але якщо брати інші держави, наприклад, членів НАТО, до якого ми так прагнемо, це смішні числа, у них льотчики літають набагато більше». Як писав у квітні ц. р. Ігаль Левін, військовий аналітик порталу focus.ua, найкращі ПС у своєму розпорядженні мають США, Велика Британія, Канада й Ізраїль. У цих країнах кількість нальоту на одного льотчика сягає 200 год. на рік. Трохи відстає Китай (180 год. на рік). Рівень нальоту льотчиків Російської Федерації становить близько 120 год. на рік (дані за 2018-й).
Як бачимо, Україна за цим показником явно пасе задніх. Крім цього, українські пілоти серед проблем називають і питання реалізації досвіду, який українські льотчики отримують за кордоном під час навчань або ж під час спільних польотів ПС ЗСУ з країнами-партнерами з НАТО. Як кажуть пілоти, які вже звільнилися зі служби, цей досвід ніяк не аналізують, не систематизують і не використовують. Скаржаться також і на те, що під час підготовки курсантів майже ніяк не використовують той досвід, який отримали українські військові під час боїв на Донбасі.

«Паперова» відмовка
Посадовці МОУ відреагували на цю гостру публікацію цілком у «паперовому» стилі. Як інформує служба зв’язків із громадськістю командування ПС ЗСУ, «плинність кадрів завжди була й є дуже гострою проблемою видів ЗСУ, де є на озброєнні авіація». Згідно з повідомленням, військові льотчики звільняються, або досягаючи пенсійного віку, або ж після закінчення чергового п’ятирічного контракту.
Командування ПС ЗСУ озвучило основні причини звільнення пілотів: велике навантаження на льотний склад, що несе бойове чергування в системі протиповітряної оборони та на оперативних аеродромах в інтересах операції Об’єднаних сил; надміру велика кількість документації, яку льотчики повинні встигати вести поміж льотних змін; грошове забезпечення льотного складу ЗСУ суттєво відрізняється від зарплати пілотів інших складових сектору безпеки й оборони, що створює передумови до звільнення та переходу на службу в інші відомства на більш вигідних умовах; соціальні гарантії та правовий захист льотного складу у випадку аварій і катастроф; фізично та морально застарілий парк авіаційної техніки.
«Це основні причини, але є й низка інших, які пілоти, котрі звільнились, виказали військовому керівництву через засоби масової інформації. Втім, прохання саме до представників мас-медіа уточнювати інформацію в офіційних джерел, не витягуючи слова з контексту задля гучних заголовків», — особливо наголосили у відомстві. А потім — знову бюрократична гра слів. Представник командування ПС ЗСУ в коментарі «Донбас. Реалії», заявив про те, що за два роки звільнилося близько 140 осіб льотного складу. «Насправді йдеться не лише про ПС, а й про армійську авіацію Сухопутних військ та авіацію Військово-морських сил. Крім цього, до льотного складу також відносяться члени екіпажів, такі як штурман, борт-технік, борт-радист… У період із 2019-го по липень 2021 року із авіаційних бригад ПС ЗСУ звільнилося лише 52 військовослужбовці льотного складу», — заявили в пресслужбі командування.

Проблема є — чи буде вирішення?
«Резонансу ця тема набула через одночасне звільнення одразу п’яти молодих висококласних льотчиків-винищувачів — випускників 2016 року, а це половина (!) випуску саме цієї спеціалізації. В червні ц. р. вони відмовилися підписувати наступний п’ятирічний контракт. Звісно, це серйозний виклик для тактичної авіації ПС ЗСУ. Якщо така тенденція продовжиться, це швидко призведе до суттєвого зниження бойового потенціалу винищувальної авіації», — пише портал «Армія-інформ».
У МОУ також звернули увагу на проблему. «Наголошуємо, що командування ПС ЗСУ з року в рік подає пропозиції щодо збільшення мотивації льотного складу, збереження цінних кадрів на службі. Зараз питання — на контролі вищого військового керівництва держави. Найближчим часом очікуються дієві кроки із піднятих проблем. Йдеться як про законодавчі ініціативи, так і про зміну методів і підходів у підготовці льотного складу та виконанні завдань за призначенням», — резюмували в командуванні ПС ЗСУ.
Водночас спроби хоч якось утримати випускників льотних закладів вищої освіти у ЗСУ поки що виглядають неефективно. Так, 2019-го Верховна Рада збільшила перший контракт для них з п’яти до десяти років. Денис Томенчук, головний редактор видання militaryaviation.in.ua впевнений, що це не вирішення проблем: «В цьому випадку держава застосувала адміністративно-командний спосіб, найпростіший спосіб — збільшити термін контракту для випускників навчального закладу. Але всі, хто вступає на навчання на льотчика, це здебільшого люди мотивовані. Вони знають, чому туди йдуть. І, відповідно, в них очікування, що будуть служити, приносити користь державі. А коли зіштовхуються з тим, що підхід у системі — формалізм… то думають: де шукати мотивацію?».
Як повідомляв «Міст», пілот першого ракетоплана був із Маріуполя.

Ігор Берчак

До слова
Юлій Гере, заступник міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, під час зустрічі з американською делегацією на чолі з Вільямом Кейтером, начальником управління J67 командування ЗС США в Європі особливу увагу приділили посиленню співпраці в сфері кібербезпеки. Як інформує Головне управління розвідки МОУ, сторони обговорили стан цифрової трансформації й інформаційної безпеки в МОУ та ЗСУ, пріоритети та перспективні напрями безпекової співпраці. Вільям Кейтер зазначив, що в командуванні ЗС США в Європі готуються запросити на багатонаціональні навчання Locked Shields українських кіберфахівців, які в майбутньому, на думку американської сторони, могли б стати інструкторами у ЗСУ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply