Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Вимоги Путіна припинити вогонь: зрада чи перемога

Автор:

|

Липень 30, 2020

|

Рубрика:

Вимоги Путіна припинити вогонь: зрада чи перемога
Ворогу довіряти не можна

У ніч проти понеділка, 27 липня, на лінії фронту на Донбасі мав запрацювати режим повного та всеосяжного припинення вогню. Відповідне рішення минулого тижня прийняли в ході засідання Тристороння контактна група (ТКГ) із мирного врегулювання ситуації на сході України в Мінську (Білорусь) у складі представників України, Російської Федерації (РФ) та Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ).

У Зе і в західних столицях рішення вітали
На офіційному сайті президента України це назвали «проривом». «Прорив у роботі ТКГ в цьому напрямку є результатом ефективної роботи української делегації за підтримки наших міжнародних партнерів у Берліні та Парижі, а також роботи політичних радників і глав міністерств закордонних справ країн — учасниць «Нормандського формату». На засіданні ТКГ сторони за посередництва ОБСЄ домовилися про застосування заходів із посилення режиму припинення вогню до повного врегулювання міжнародного збройного конфлікту на території українського Донбасу», — йдеться в повідомленні.
Рішення привітали і в західних столицях. «США активно підтримують рішучі зусилля України щодо повного впровадження режиму припинення вогню, — наголосили в Посольстві США у Києві. — Дотримання режиму припинення вогню дасть перепочинок цивільним особам, котрі постраждали від насильства, що триває понад шість років, і відкриє шлях до повного і всебічного врегулювання створеного РФ конфлікту на сході України».
Мелінда Сіммонс, послиня Великої Британії в Україні, також привітала угоду. «Я справді вірю, що це реалізується, і цивільні особи на Донбасі побачать стійке зменшення насильства, — зазначила вона. — РФ повинна виконувати зобов’язання, включаючи вплив на збройні формування, які вона підтримує в Україні».

Путін починає тиснути
Однак, у Кремлі найменше переймаються «стійким зменшенням насильства». У неділю, 26 липня, тобто, напередодні початку дії перемир’я, Володимир Зеленський і Путін провели телефонну розмову (востаннє вони спілкувалися телефоном 20 лютого ц. р.). Риторика повідомлень про зміст бесіди, як завжди, різниться. В пресслужбі Зеленського розповіли, що «співрозмовники привітали досягнення домовленості, обговорили деталі взаємодії в частині розмінування, розведення сил і засобів та відкриття нових контрольних пунктів в’їзду/виїзду на лінії розмежування, а також забезпечення доступу міжнародного комітету «Червоного хреста» до утримуваних осіб».
У Кремлі суть розмови прокоментували інакше. Путін нібито категорично заявив, що прийнята 15 липня Верховною Радою України (ВРУ) постанова про проведення місцевих виборів «суперечить мінським угодам і ставить під загрозу перспективи врегулювання на Донбасі». Як писав «Міст», місцеві вибори 25 жовтня відбудуться в Україні всюди, крім окупованих Криму та частини Донецької та Луганської областей. Вибори на цих територіях відбудуться лише після припинення російської аґресії, виведення незаконних збройних формувань і відновлення контролю Києва над українсько-російським кордоном.
Нагадаємо, що в Москві завжди наполягали, що Україна має спершу повинна закріпити в Конституції «мовно-культурну» автономію Донбасу, оголосити повну амністію бойовиків, дозволити проведення місцевих виборів на непідконтрольній території, фактично, без участі української влади, а вже насамкінець отримати контроль над кордоном.
Вочевидь, Путін, котрий після «поправок» до конституції РФ, що дозволяє йому сидіти в Кремлі довічно, тепер вирішив остаточно дотиснути тему Донбасу. І прямо заявив про це Зеленському. «Володимир Путін охарактеризував прийняту 15 липня ВРУ постанову про проведення місцевих виборів 2020 року як таку, що суперечить мінським угодам і ставить під загрозу перспективи врегулювання. Крім цього, висловлено серйозну занепокоєність у зв’язку з нещодавніми заявами високопоставлених офіційних осіб України про неприйнятність низки положень «мінського комплексу заходів» і необхідність його перегляду. Президент РФ особливо зазначив, що ще раз озвучена Володимиром Зеленським у ході нинішньої телефонної розмови позиція про безальтернативність мінських домовленостей повинна знайти своє підтвердження в реальних діях київської влади», — повідомила пресслужба Кремля. Погодьтеся, що ця заява дуже нагадує ультиматум.

Чи довго не стрілятимуть?
При цьому залишається відкритим запитання, наскільки довго вдасться дотриматися режиму повного та всеосяжного припинення вогню? Першого ж дня «перемир’я» Дмитро Пєсков, прессекретар Путіна, відверто заявив, що РФ нічого не збирається гарантувати. «Про будь-які гарантії з боку РФ у цьому випадку не можна говорити, бо РФ не є учасником конфлікту на південному сході України», — зазначив він.
Тим більше, що бойовики, так виглядає, заздалегідь готувалися до можливих провокацій. Пресцентр штабу операції Об’єднаних сил (ООС) заявив, що російсько-терористичні підрозділи ще до початку перемир’я здійснили мінування позицій Збройних сил України (ЗСУ) протипіхотними мінами ПОМ-2 за допомогою протитанкових гранатометів. Такі міни заборонені Оттавською конвенцією, їх виготовляють винятково в РФ. У штабі зазначили, що ПОМ-2 встановлюють дистанційно, вони мають період самоліквідації від чотирьох до ста годин. «Підступність провокації полягає в тому, що вже під час дії перемир’я міни можуть детонувати, і вибух будуть розцінювати, як обстріл із боку українських позицій, або підрив українських воїнів на власних мінах. Тобто, в будь-якому випадку, як зрив повного і всеосяжного режиму припинення вогню», — попередили в штабі ООС.
«Не дуже вірю в те, що перемир’я буде тривалим і стійким, адже якби була політична воля на припинення конфлікту, його б спостерігали не тільки в сфері безпеки, але і в політичній і гуманітарній підгрупах, де обмінюють наших полонених. Зараз, принаймні, в політичній підгрупі, якихось зрушень, проривів і передумов не бачу. Тому, гадаю, це якоюсь мірою тактичне чергове перемир’я», — розповів у ефірі телеканалу «Україна 24» Сергій Гармаш, представник України в ТКГ, переселенець і журналіст із Донецька.
Також він наголосив, що зараз це не просто перемир’я, домовлене в ТКГ. «Є вже спільна заява Берліна та Парижа, які підтримують це перемир’я. Наш президент каже про те, що він хоче, щоб на «Нормандській зустрічі» вже чотирма лідерами підписали це перемир’я. Тобто, Путіну тоді важко буде сказати, що він не сторона конфлікту. Тому тактичні плюси від цього перемир’я вважаю значними», — додав п. Гармаш.
Водночас частина патріотичних сил, зокрема, партія п’ятого президента Петра Порошенка «Європейська солідарність» (ЄС) сприйняли домовленість про перемир’я, як «зраду». «Це рішення дуже непокоїть і військовослужбовців, і цивільних мешканців прифронтових районів. Це не випадкове рішення. Ми бачимо, що впродовж року не було жодного дня перемир’я, Путін постійно порушує домовленості. Тому незрозуміло, як будуть розвиватися події зараз, чи зможуть наші військові захищати своє життя. Вже в липні цифра загиблих і поранених перевищила те, що було в червні. Про що можна говорити?», — заявила телеканалу «Прямий» Марія Іонова, депутатка від фракції ЄС.

Ігор Берчак

P. S. Російсько-терористичні війська порушили «перемир’я» уже через двадцять хвилин після того, як воно почало діяти. Рocійcькі нaймaнці пepeйшли в нacтуп та зaхoпили ділянку «cіpoї зони» нa Дoнбacі. Це зафіксували в своєму звіті спостерігачі ОБСЄ.

До слова
Папа Римський Франциск заявив, що радіє підписанню угоди про припинення вогню, яка має на меті прокласти шлях до миру на сході України, та закликав до ефективного процесу роззброєння та розмінування. «Молюся, щоб те, що було погоджено, нарешті здійснили на практиці, в ч. ч. ефективний процес роззброєння та розмінування», — зазначив він і додав, що тільки таким чином можна буде відновити довіру та закласти основи для примирення, яке дуже потрібне і на яке так довго чекає народ.

Довідка
Заходи, передбачені режимом повного та всеосяжного припинення вогню:

  • заборона на наступальні та розвідувально-диверсійні дії, а також заборона на використання будь-яких видів літальних апаратів сторін;
  • заборона на застосування вогню, в т. ч. снайперського;
  • заборона на розміщення важкого озброєння в населених пунктах та їхніх околицях, передусім на об’єктах цивільної інфраструктури, в т. ч. школах, дитячих садках, лікарнях і приміщеннях, відкритих для громадськості;
  • ефективне застосування дисциплінарних заходів за порушення режиму припинення вогню та повідомлення про них координатора ТКГ, котрий повідомляє про це всіх її учасників;
  • створення та задіяння координаційного механізму з реагування на порушення режиму припинення вогню за сприяння Спільного центру з контролю та координації ОБСЄ у чинному складі;
  • вогонь у відповідь у разі наступальних дій (будь-які спроби змінити позиційне розміщення військ, яке склалося на момент прийняття даної заяви) допускається лише в тому випадку, якщо його відкрили за наказом відповідного керівництва Збройних сил України і керівництва воєнізованих формувань Окремих районів Донецької та Луганської областей після безуспішної спроби використовувати згаданий вище координаційний механізм, про видання таких наказів повідомлять ТКГ;
  • згадані вище заходи не можуть бути повністю або частково дезавуйовані ніякими іншими наказами, в т. ч. секретними.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply