Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Українські жінки мають стати на військовий облік

Автор:

|

Січень 09, 2022

|

Рубрика:

Українські жінки мають стати на військовий облік
Марширують жінки не гірше а чоловіків

Рік Чорного Водяного Тигра приніс українським жінкам неприємний сюрприз. Вони з подивом довідалися, що відтепер мусять нарівні з чоловіками стати на військовий облік. Хто не зробить цього до кінця 2022 року, заплатить чималий штраф. У суспільстві завирували дискусії щодо доцільності такого рішення. Петиція з вимогою скасувати відповідний наказ Міністерства оборони України (МОУ) всього за чотири дні набрала на сайті Офісу президента України (ОПУ) необхідні для розгляду 25 тис. підписів. А група депутатів Верховної Ради України (ВРУ) внесла законопроєкт, який передбачає винятково добровільну, а не примусову постановку жінок на військовий облік, й то лише медиків.

Понад 100 професій
Наказ МОУ з розширеним списком професій жінок, які зобов’язані стати на військовий облік, охоплює 35 фахових напрямків, до яких можна віднести десятки окремих спеціальностей (загалом — понад 100 професій): від будівництва, готельно-ресторанної справи, юриспруденції до психології, журналістики, музичного мистецтва та бібліотекарської справи. Представниці внесених до оновленого списку професій віком від 18 до 60 років мають стати на військовий облік до кінця 2022-го.
Наказ МОУ видали на виконання змін до закону про військовий обов’язок і військову службу, проголосований ВРУ 30 березня 2021 року. Жінки перебували на військовому обліку і раніше, але це стосувалося обмеженого кола професій, зокрема, лікарок і жінок-військовослужбовців запасу. «Попередня постанова Кабінету Міністрів від 1994-го, яка затверджувала перелік спеціальностей, за якими жінки, що мають відповідну підготовку, можуть бути взяті на військовий облік, застаріла. В ньому містилися спеціальності, які вже давно юридично не існують в Україні», — пояснили в МОУ.
На облік військовозобов’язаних братимуть жінок, які мають відповідну спеціальність і «придатні для проходження військової служби за станом здоров’я та віком». Для жінок граничний вік — 60 років. Їх можуть залучати до служби в лавах Збройних сил України (ЗСУ) або до робіт зі забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час вони можуть долучатись до війська лише добровільно за контрактом.
У ЗСУ наголосили, що зміни до закону не пов’язані з можливою аґресією Російської Федерації (РФ) проти України. Там додали, що жінок-спеціалісток залучать лише у разі «крайньої потреби» під час мобілізації: раніше на службу за контрактом уже рекрутували майже 200 тис. жінок, але винятково за їхньою згодою. Також у МОУ наголосили, що взяття на військовий облік — це не призов на військову службу.
Валерій Залужний, головнокомандувач ЗСУ, пояснив, що зі взяттям на військовий облік жодних змін у житті українських жінок не буде. Як наголосив генерал-лейтенант, не йдеться про призов чи обов’язкову мобілізацію жінок до війська. «Готується такий порядок постановки на військовий облік, який дозволив би реалізувати дистанційно й онлайн якнайбільше процедур. Держава проводить антибюрократичну реформу, щоб людям не доводилося переносити папірці з місця на місце. Це стосується також і чоловіків — цифровізація має модернізувати військовий облік загалом», — заявив він.

Штраф у 8 500 грн
Проте генеральська обіцянка, буцімто «жодних змін у житті українських жінок не буде», скажімо прямо, не відповідає дійсності. Для тих, хто ухилятиметься від постановки на облік, передбачена адміністративна відповідальність. За перше порушення — штраф у розмірі 510-850 грн, за повторне — 850-1 700 грн.
Керівники підприємств чи організацій, які братимуть на роботу жінок без військових квитків, заплатять від 5 100 до 8 500 грн. Щоправда, не одразу. «До кінця 2022 року жоден керівник установи, організації, де працюють жінки, які мають стати на військовий облік, а також самі жінки, однозначно не притягатимуться до адміністративної відповідальності», — поки що «заспокоїли» в МОУ.
Крім того, на військовий облік зобов’язані стати навіть жінки з малолітніми дітьми та вагітні. «Як і у випадку чоловіків, для жінок враховуватимуть стан здоров’я людини й її сімейні обставини», — доволі туманно пояснили в МОУ.

25 тис. підписів під петицією
Проте одна справа — накази, інша — реальне їхнє виконання. «На реалізацію цього наказу потрібно років півтора-два щонайменше, і це в мирних умовах, і коли військкомати є в кожному районі. А зараз — у стані війни, на тлі децентралізації (зі згортанням мережі держадміністрацій і військкоматів), на тлі депрофесіоналізації владних органів та ще й пандемії (коли поліклініки й лікарі, які мали б перевіряти взятих на облік, й без того перевантажені боротьбою з коронавірусом) — це завдання є практично непідйомним», — пояснив українській службі Бі-бі-сі Анатолій Гриценко, міністр оборони України в 2005-2007 рр.
Лише за чотири дні петиція під назвою «Знущання над жінками! Не повинні всі жінки, які мають спеціальність чи професію, бути військовозобов’язаними!!!» (саме так — з усіма знаками оклику) на сайті президента набрала необхідні для розгляду понад 25 тис. голосів. «Начебто змінився лише перелік, але, згідно з ним, майже всі жінки нашої держави повинні бути військовозобов’язаними. Це неподобство! Жодного суспільного обговорення. Жодних підготовчих заходів. Жодного перехідного періоду та пояснень механізму реалізації», — написала Яна Рашевченко, ініціаторка петиції.
Також 59 народних депутатів зареєстрували законопроєкт, який передбачає, що військовозобов’язаними будуть лише жінки, які мають спеціальність або професію, споріднену з військовою. На практиці це означає, що постановка на військовий облік стосуватимуться тільки медичних працівниць. Жінки інших професій зможуть ставати на військовий облік винятково за власним бажанням. Законопроєкт нібито й логічний, якби не два його головних ініціатори: Олександр Дубинський, проти якого рік тому США запровадили санкції через причетність до пов’язаної з РФ мережі закордонного впливу, та Максим Бужанський, відомий українофоб.

МОУ дає «задній хід»
Наразі президент Зеленський ситуацію ніяк не прокоментував. З огляду на тривалі новорічно-різдвяні свята, реакція з’явиться не скоро. Але зміни до закону, швидше за все, таки внесуть. Про це заговорили вже й у МОУ.
Як повідомили у відомстві, було проведено аналіз ймовірних ускладнень, що можуть неґативно вплинути на роботу районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки через надмірну кількість звернень щодо постановки на військовий облік. «Міноборони звернулося до інших силових структур із пропозицією додатково вивчити та проаналізувати документ і надати до 6 січня ц. р. свої пропозиції», — йдеться у відповіді МОУ на запит інформаційної аґенції «РБК-Україна».
Ганна Маляр, заступниця міністра оборони, назвала петицію та законопроєкт про скасування наказу про військовий облік для жінок «нормальним демократичним процесом», але зауважила, що причин для паніки немає, і наказ не став несподіванкою, позаяк був підписаний у рамках закону, ухваленого ще в березні. Вона наголосила, що військовий облік — це не мобілізація, тому нікого з жінок до армії примусово не забиратимуть. «Паніка та переляк безпідставні — це жодним чином кардинально не змінить життя жінок», — наголосила п. Маляр.
Як повідомляв «Міст», в Україні готують пекло для окупантів.

Ігор Берчак

Мовою чисел
В Україні цього року відбудеться дев’ять багатонаціональних військових навчань, зокрема, українсько-американські «Сі Бриз» і «Репід Трайдент», українсько-британські «Козак Мейс», українсько-румунські «Ріверайн». До них планують залучити 21 тис. українських військових і близько 11,5 тис. іноземних із військовою технікою. На ці потреби в українському бюджеті передбачено понад 100 млн грн. Також стало відомо, що 2022-го 167 українських вояків проведуть навчання у військових навчальних закладах 13 країн світу: США, Великої Британії, Туреччини, Німеччини, Естонії, Італії, Латвії, Литви, Австрії, Польщі, Словенії, Румунії та Словаччини. Олексій Резников, міністр оброни України, наголосив, що такі програми є важливим внеском міжнародних партнерів у професійний розвиток українських військових на всіх рівнях управління. «Наш основний потенціал — це люди, які керують технікою, планують операції, аналізують ситуацію. І завдяки нашим міжнародним партнерам наші військові мають можливість підвищувати кваліфікацію в найкращих профільних і тренувальних закладах вищої освіти за кордоном та впроваджувати євроатлантичні принципи вже в Україні», — заявив він.

Підпис до фото:
Парад на День Незалежності України, 24 серпня 2021 р.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply