Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

США передадуть українському флоту сучасне обладнання

Автор:

|

Грудень 07, 2020

|

Рубрика:

США передадуть українському флоту сучасне обладнання
Співпраця США з Україною

У межах міжнародної військової допомоги США 2021 року Військово-морським силам (ВМС) України передадуть сучасні автоматизовані засоби протимінної безпеки, сучасне водолазне спорядження, швидкохідні човни. Про це розповів Леонід Бурлака, тимчасовий виконувач обов’язки начальника пошуково-рятувальної служби командування ВМС Збройних сил України (ЗСУ) у коментарі кореспонденту порталу «АрміяInform».

Зі знаком «плюс»
«Головний пріоритет пошуково-рятувальних сил флоту — це бути в постійній готовності до пошуку та порятунку постраждалих у морі. У разі виникнення екстрених ситуацій вміти швидко, а головне — ефективно, надати допомогу аварійним об’єктам: кораблям, суднам, субмаринам і літальним апаратам, які зазнали лиха в морі. Не менш актуальним є розвиток водолазних підрозділів, зокрема, спеціальних, та їхня здатність ефективно виконувати водолазні роботи різного спектру», — розповів капітан 2-го рангу Бурлака.
Він зазначив, що у ВМС активно працюють у напрямку нарощування спроможностей та досягнення взаємосумісності водолазних підрозділів ЗСУ з водолазними підрозділами провідних країн світу. І зазначив, що важливим майданчиком для цього є українсько-американські навчання серії «Сі Бриз» зі залученням країн-членів і країн-партнерів НАТО, які щороку проводять за участі України.
Крім того, посадовець розповів про залучення торік до складу ВМС пошуково-рятувального корабля «Олександр Охрименко», зазначивши, що подібного універсального судна в українському флоті ще ніколи не було. Його можна залучати до проведення пошуково-рятувальних робіт у морі з наданням допомоги аварійним надводним кораблям, підводним човнам і літальним апаратам, порятунку екіпажів і буксирування пошкоджених об’єктів. Судно також має необхідні засоби й обладнання для усунення пожеж на аварійних об’єктах чи пошкоджень корпусу з надходженням забортної води. Судно технічно справне, а згодом буде оснащене сучасними засобами пошуку, ідентифікації та знищення вибухонебезпечних предметів.
«І головне: вже ухвалено рішення, що в межах міжнародної військової допомоги наші партнери зі США 2021-го передадуть ВМС України сучасні автоматизовані засоби протимінної безпеки, а також сучасне водолазне спорядження», — наголосив військовий. За його словами, до комплекту поставки матеріально-технічної допомоги увійдуть безпілотні підводні апарати, локатори бокового огляду, ручні сонари, антимагнітне водолазне спорядження й інші сучасні інструменти та обладнання.
«Наприклад, безпілотні підводні апарати можуть працювати за спеціальним алгоритмом у автономному режимі та давати дуже чітку інформацію про рельєф і форму морського дна, а також виявляти будь-які підозрілі об’єкти та місце їхнього перебування. Принцип роботи — оперативно вирушити в заданий морський район, знайти міну чи інший вибухонебезпечний пристрій, записати всю актуальну інформацію на носії інформації та повернутися назад для її обробки й аналізу», — пояснив капітан 2-го рангу. За його словами, навіть за відсутності зв’язку з облавком судна, підводні апарати за встановленою програмою матимуть змогу самостійно рухатися певною траєкторією під водою та зможуть у такому режимі здійснювати пошук та виявляти підозрілі об’єкти.
Крім цього, у наступного року в межах матеріально-технічної допомоги від США український флот має отримати водолазні барокамери стаціонарного, мобільного та контейнерного типу, сучасне водолазне спорядження замкнутого та напівзамкнутого типу дихання для забезпечення потреб спеціальних підрозділів ВМС, а також швидкохідні надувні човни різного розміру.

Зі знаком «мінус»
Однак в українсько-американській військовій співпраці не все так безхмарно. В Україні склалася складна ситуація з боєприпасами. Крім того, що вже шостий рік триває російсько-українська війна, багато було втрачено в результаті серії вибухів на артилерійських складах. Як писав «Міст», в Україні в результаті диверсій чи службової недбалості були частково знищені три із шести існуючих стратегічних сховищ: в Ічні (Чернігівська обл., жовтень 2018-го), Балаклії (Харківщина, березень 2017-го) та Калинівці (Вінниччина, вересень 2017-го). В результаті цих трьох інцидентів, за різними даними, було знищено понад 210 тис. т боєприпасів усіх типів — починаючи від пістолетних патронів і закінчуючи балістичними ракетами «Точка-У». Як стверджував свого часу відомий український журналіст Юрій Бутусов, це майже 40 % усіх українських боєприпасів.
Звісно, радянських запасів залишилося ще вдосталь. Але ж колись вони закінчаться. Тим часом єдиний український патронний завод у Луганську окупанти вивезли до Російської Федерації (РФ). У березні 2017 року Кабінет Міністрів України (КМУ) затвердив концепцію щодо створення нового заводу з виробництва боєприпасів. Однак, рішення й досі залишається лише на папері.
Водночас вкрай неприємна історія трапилася з Державною акціонерною холдинговою компанією «Артем», що входить до Державного концерну «Укроборонпром». У березні 2018-го завод у рамках державного оборонного замовлення уклав угоду з американською компанією Gray Fox Aviation and Logistics, Inc. на постачання стратегічно важливої лінії для серійного виробництва корпусів для артилерійських снарядів калібром 152 та 155 мм.
Український завод здійснив передоплату в розмірі 8,3 млн USD, але обладнання так і не дочекався, тож довелося звертатися з позовом до Колегії арбітрів Арбітражного інституту Стокгольмської торгової палати. В липні ц. р. Стокгольмський арбітраж повністю задовольнив позов і постановив стягнути з Grey Fox 8,3 млн USD передоплати. Щоправда, наразі реалізувати це рішення на практиці заводу «Артем» не вдалося, позаяк насправді це не настільки просто з юридичної точки зору. Зараз тривають спроби забезпечити виконання арбітражного рішення на території США.
«Ця ситуація загальмувала подальший розвиток цієї боєприпасної державної цільової програми. Ми дуже розраховуємо, що в грудні буде прийнято політичне рішення — і ми продовжимо роботу зі створення боєприпасної галузі та придбання необхідного обладнання, нехай і не в таких обсягах. Це важливо для того, щоб ми через рік-півтора змогли почати серійне виробництво великокаліберних боєприпасів. З нашої точки зору, треба розблокувати платежі та постачання на придбання обладнання, а наступного року створити цю виробничу лінію, придбати дослідно-конструкторські розробки на ці 152-155 мм снаряди і за кілька років серійно виробляти їх», — розповів в інтерв’ю аґенції «РБК-Україна» Ігор Фоменко, виконувач обов’язків генерального директора «Укроборонпрому».
За його словами, в Україні, на жаль, не залишилося боєприпасної галузі. «Її, по суті, треба створювати зі самого початку. Починаючи від дрібних до великих калібрів. Зараз усе це купується. Звісно, використовують і складські залишки, але серед них є й такі, термін експлуатації яких закінчується, вони іноді втрачають свої характеристики за час перебування на складах. Оскільки немає повного циклу виробництва, в найближчій перспективі жоден український завод не зможе це організувати», — бідкається п. Фоменко.

Ігор Берчак

До слова
Сполучені Штати схвалили продаж Україні до 16 патрульних катерів Mark VI і супутнього обладнання. Про це повідомив Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. «Це підвищить спроможності Військово-морського флоту України, допоможе протистояти наявним і потенційним загрозам у Чорному й Азовському морях. Я вдячний американським партнерам, які надалі міцно підтримують Україну!», — написав він у Twitter.
За інформацією глави українського зовнішньополітичного відомства, шість катерів уже готують для України в рамках безпекової допомоги США за відповідними програмами, решту Україна зможе придбати у США за кошти оборонного бюджету. «Цей важливий крок свідчить про зростаючу довіру між США і Україною. Ця підтримка, разом із реформою сектору безпеки й оборони та оборонної промисловості, допоможе Україні розвинути сучасні, взаємосумісні з НАТО Збройні сили, які здатні ефективно протистояти російській аґресії», — зазначив він.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply