Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Міністр оборони України згортає реформу армії за стандартами НАТО

Автор:

|

Квітень 15, 2020

|

Рубрика:

Міністр оборони України згортає реформу армії за стандартами НАТО
Андрій Таран

Призначеному 4 березня ц. р. за поданням президента Зеленського Андрієві Тарану знадобилося трохи більше місяця на посаді керівника Міністерства оборони України (МОУ), щоб зробити серйозні кроки зі згортання реформи Збройних сил України (ЗСУ) за стандартами НАТО. 13 квітня міністр підписав наказ про ліквідацію Проєктного офісу реформ (ПОР), який був рушієм і мозковим центром змін у війську.

Крок за кроком
Попервах призначення 65-річного генерал-лейтенанта у відставці багато людей сприймали позитивно. Кадровий військовий дипломат і розвідник у 1995-1996 рр. отримав ступінь магістра за спеціальністю «Стратегія національних ресурсів» у Національному університеті оборони США у Вашинґтоні, в 1999-2004-х був військовим аташе при Посольстві України у США, в 2011-2014 рр. — представник МОУ в представництві України при Організації Об’єднаних Націй (ООН), 2015-го працював у Спільному центрі контролю та координації на Донбасі за участі представників України та Російської Федерації (РФ).
Хоча й бойового досвіду не мав, але на посаді міністра якраз більше потрібна людина з міжнародним і політичним досвідом (2019-го генерал Таран очолював виборчий штаб кандидата в президенти Ігоря Смешка, а на парламентських виборах балотувався за списком партії «Сила і честь» під № 24. — Ред.).
Першим тривожним дзвіночком стала заява нового міністра про те, що адаптація ЗСУ до стандартів НАТО є найближчим часом недосяжною метою. «Можна багато говорити про сумісність або не сумісність стандартів. Однак, не помітити, як якісно змінились ЗСУ впродовж останніх шести років нереально. Зокрема, це стало можливим і завдяки тому, що останні шість років обидва міністри оборони — Степан Полторак та Андрій Загороднюк — мали одну візію: вступ України до НАТО. Тепер же, після заяв Андрія Тарана, з’явилася загроза, що курс України на євроатлантичну інтеграцію може бути зупинений. А зупинка такого руху означає лише розворот в сторону капітуляції», — повідомив телеканал «Прямий».
Андрій Загороднюк прокоментував «Радіо Свобода» висловлювання свого наступника так: «Такі заяви викликають стурбованість. Як можна серйозно говорити про те, що ми йдемо в НАТО (нагадую, що про це написано і в Стратегії національної безпеки, яку ми ухвалили менше місяця тому, і в Конституції України) і при цьому одразу ж відмовлятися від переходу на стандарти? Адаптація та запровадження стандартів є частиною інтеграції, і не можна робити одне без іншого».
Але новий міністр оборони на критику зважає мало. Його наступним кроком стало звільнення з посади помічника міністра капітана першого рангу Андрія Риженка, відомого своєю принциповою позицією в питанні впровадження стандартів НАТО. Також блискавично звільнили радників міністра з антикорупційної політики та питань реформи оборонних закупівель.
Й нарешті ліквідація ПОР, створеного в серпні 2015 року з метою комплексного реформування МОУ. «Офіс працював із двома попередніми міністрами, і його внесок у реформування ЗСУ є абсолютно безцінним. За цей період ПОР вдалося започаткувати систему електронних закупівель Prozorro в МОУ, змінити систему харчування, реформувати сержантський корпус, змінити систему закупівель (що була однією з найбільших корупційних «дір» у системі і реформа якої власне опинилася під загрозою зараз), розробити нові підходи до системи забезпечення житлом, розпочати впровадження системи проєктного менеджменту та програмування, впровадження системи демократичного цивільного контролю, реформи системи професійної освіти тощо. При цьому ПОР завжди мав найвищий рівень довіри країн-партнерів. Через це уряд Великої Британії виділяв фінансування на експертів, уряд США прив’язав виділення другої частини суми військової допомоги у 125 млн USD, зокрема, до реалізації реформи закупівель. А уряд Канади був готовий надати значне фінансування на розширення роботи команд реформ саме за моделлю ПОР», — пише на «Українській правді» Аліна Фролова, заступниця міністра оборони України в 2019-2020 рр.

«Відхід до моделі армії часів Януковича-Лебедєва»
Багато експертів звертають увагу на те, що незважаючи на західну освіту та чималий стаж дипломатичної служби на Заході, новий міністр оборони України за своїми переконаннями залишається типовим радянським офіцером, для якого НАТО й досі залишається «ймовірним супротивником». Крім цього, не останню роль в призначенні генерала Тарана відіграв Андрій Єрмак, глава Офісу президента України (ОПУ), котрого не влаштовував попередній міністр Загороднюк через те, що не підтримував неоднозначних планів Єрмака щодо мирного врегулювання конфлікту в Донбасі. «Якби мене не звільнили тиждень тому, сьогодні був би день моєї відставки», — написав п. Загороднюк у Facebook після оприлюднення неоднозначних домовленостей в Мінську (Білорусь) за підписами Єрмака і Дмитра Козака, представника президента РФ.
Одразу після призначення генерала Тарана Борислав Береза, позафракційний народний депутат VIII скликання, попереджав, що з новим міністром про курс до НАТО можна буде забути. «Після мюнхенської конференції з безпеки (у лютому ц. р. — Ред.) тоді ще міністр оборони України Загороднюк заявив про те, що НАТО готове посилити нашу співпрацю і наприкінці року підвищити статус до рівня партнера з розширеними можливостями. Щоправда, лише в тому випадку, якщо збережуть темп реформ. Це викликало дике роздратування в Кремлі. І тоді різними каналами надійшла інформація, що Путін поставив завдання Дмитру Козаку, котрий веде від імені Кремля перемовини з главою ОПУ, не дати реалізувати це через заміну міністра. Потрібен той, хто просто почне саботувати реформи або зривати їхню реалізацію» — повідомив п. Береза.
«Типовим радянським військовим кар’єристом» назвав генерала Тарана в своєму блозі на «Українській правді» Андрій Білецький, лідер партії «Національний корпус» і засновник полку «Азов». «Новий міністр виконуватиме наказ. Якщо накажуть йти в НАТО — піде, а якщо в Організацію договору про колективну безпеку (створена РФ військова організація кількох пострадянських держав. — Ред.) — теж піде», — вважає політик.
«Наразі все виглядає як планомірна зачистка всіх інновацій від тандему Порошенко-Муженко та поступовий відхід на тлі розмов про продовження шляху до НАТО до моделі армії часів Януковича-Лебедєва», — пише в київському висланні «Ділова столиця» військовий експерт Михайло Жирохов.
«В умовах пандемії коронавірусу питання оборони відступили на другий план. Однак саме зараз відбуваються події, що можуть визначити напрям і динаміку оборонної реформи на найближчих кілька років. При цьому перші кроки нового міністра оборони, який вичищає з МОУ прибічників реформ, викликають обґрунтовану стурбованість, оскільки з такими методами роботи Україна не тільки не буде здатна привести свої ЗСУ до євроатлантичних стандартів, але й не зможе ефективно протистояти російській аґресії. Нівелювання того скромного прогресу, якого досягла Україна в реформуванні ЗСУ, зіграє на руку РФ. Маленька «радянська армія» в Україні не здатна потривожити спокій воєначальників «великої радянської армії» в Москві», — підсумовує авторитетне київське видання «Дзеркало тижня».

Ігор Берчак

До слова
Сергій Кислиця, постійний представник України в ООН, вважає, що введення миротворчої місії ООН на Донбасі найближчим часом мало реальне. «Питання операції з підтримання миру залишається. Воно актуальне? Так. Чи можемо ми сказати, що така операція може бути проведена найближчим часом на умовах, на яких наполягав попередній і теперішній президенти, а також партнери України? Ні», — сказав він в інтерв’ю інформаційні аґенції «РБК-Україна». Також дипломат зазначив, що миротворці ООН заходили на території після того, як конфліктуючі сторони досягали якоїсь мирної угоди і було тривале припинення вогню. «Насправді, «миротворчими» ці операції називають лише російською. На всіх мовах ООН, крім російської, їх називають операціями з «підтримання миру». І це не просто гра слів. ООНівські операції — про підтримку миру, всі ці операції отримали мандат, коли конфліктуючі сторони або самі, або за посередництва ООН або окремих країн досягали якоїсь мирної угоди, було тривале припинення вогню. І тоді, коли це все є, й з’являються ООНівці, котрі підтримують мирний процес. ООНівці не спускаються на парашутах і не починають когось «примушувати до миру», як це розуміють росіяни. А ми бачили, що таке «примус до миру» на прикладах Грузії, Придністров’я й інших країн. Тому на російських умовах операція з підтримання миру нам не потрібна, а на умовах України й її партнерів зараз неможлива, адже РФ має право вето в Раді Безпеки ООН», — додав п. Кислиця.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply