Новини для українців всього свту

Friday, Apr. 16, 2021

Міністр оборони України пропонує скасувати призов до ЗСУ

Автор:

|

Листопад 28, 2019

|

Рубрика:

Міністр оборони України пропонує скасувати призов до ЗСУ

Володимир Зеленський готується до зустрічі «Нормандської четвірки» 9 грудня, сподіваючись, вочевидь, на домовленості щодо припинення обстрілів на лінії фронту на Донбасі. Чи піде на це президент Російської Федерації (РФ), ще побачимо. Тим часом «миротворча» кампанія теперішньої української влади триває. Після відведення українських підрозділів на певних ділянках фронту, що викликало серйозну критику з боку патріотично налаштованих політичних сил, Зе-команда започаткувала нову ініціативу.
Андрій Загороднюк, керівник Міністерства оборони України (МОУ), нещодавно вкотре заявив про намір скасувати обов’язковий призов до війська з метою поступового переходу на професійну армію. «Позиція держави і моя персональна мета — скасувати призов. Ми рухаємося до професійної армії згідно зі стандартами НАТО, яка буде професійною, підготовленою й оснащеною», — заявив він і наголосив, що за п’ять років трагічного та драматичного досвіду війни в українських військових з’явилися «нові розробки і нові ідеї». За словами міністра, у Європі немає таких досвідчених військовиків, як українські, і західні колеги «у захваті від професіоналізму українців». Міністр Загороднюк також зауважив, що для реформування Збройних сил України (ЗСУ) ще не було такого сприятливого клімату, як тепер. «Комітет із безпеки й оборони, який є у Верховній Раді сьогодні, й який був до цього — це небо і земля. Там є Герої України, колишні військові, волонтери, просто молоді нормально розвинені, цивілізовані прогресивні люди, з ними працювати — одне задоволення», — заявив він в етері радіо «Армія FM».
Водночас думки експертів щодо планів керівника МОУ скасувати обов’язковий призов на військову службу в умовах неоголошеної гібридної війни з боку РФ викликали жваві дискусії.

За ухиляння від військової служби — штраф 10,5 USD
Плани скасувати обов’язковий призов озвучували в команді Володимира Зеленського ще до його перемоги на президентських виборах. Однак пізніше, традиційно для зібраної нашвидкуруч строкатої Зе-команди, її представники почали плутатися. Хтось казав, що призов не потрібен, інші переконували, що в умовах гібридної аґресії з боку РФ цього робити не потрібно.
Причому навіть в юридичній площині існує плутанина: кого саме брати під погони? Наприкінці жовтня ц. р. Микола Качаненко, представник командування Сухопутних військ ЗСУ заявив про плани повернення призову на строкову службу з 18 років. Як повідомила інформаційна аґенція МОУ «Армія Inform», відповідну ініціативу підтримав Генеральний штаб (ГШ) ЗСУ й озвучили в Офісі президента України під час робочої наради. За словами підполковника Качаненка, у питаннях призову до лав ЗСУ існують певні розбіжності між законом «Про військовий обов’язок і військову службу» і президентськими указами про призов. У законодавчому документі йдеться, що призову на строкову службу підлягають громадяни, котрим «виповнилося 18 років та старші особи, які не досягли 27-річного віку». А відповідно до кількох останніх президентських указів (підписаних і п’ятим президентом України Петром Порошенком, і теперішнім главою держави Володимиром Зеленським), призивали громадян із 20 років. «Така розбіжність неґативно впливає на призовну кампанію. Молода людина зазвичай після закінчення школи або коледжу намагається влаштуватися в житті: хтось починає працювати, хтось створює сім’ю. І надалі хлопець розглядає службу в армії як небажану», — пояснив підполковник Качаненко.
Крім цього, у ГШ ЗСУ надходили пропозиції щодо підвищення відповідальності рекрутів за порушення правил військового обліку. Йдеться, зокрема, про неявку у військкомат за повісткою й ухиляння від військової служби. «Для призовника сьогодні не є проблемою сплатити штраф 255 грн і продовжувати ігнорувати повістки. За ухилення від військової служби у нас покарання — не «позбавлення волі», а лише «обмеження». Суворий наш суд у кращому разі може винести вирок у вигляді умовного покарання. Тому окремим рекрутам вигідніше навіть бути умовно засудженими, ніж служити в армії», — додав Микола Качаненко.

Думки експертів
Не встигли потенційні «дезертири» по-справжньому перелякатися, як заяви якогось там підполковника фактично спростував сам міністр оборони, вчергове озвучивши плани щодо скасування призову. Ідея міністра Загороднюка викликала жваві дискусії в експертному середовищі.
«Ми отримуємо з призовників не якісно підготовлених резервістів, а демотивованих людей. І ця демотивація передається іншим, вони кажуть «що там робити, вас там нічому не навчать». Солдатів строкової служби використовують як безкоштовну, рабську робочу сила. Рабську не через моральне приниження, а вони фактично працюють за харчі, одяг і житло, як раби. Хоча роблять справді важливу річ. Але цю річ мають робити спеціалізовані компанії через тендери. А військові містечка можуть охороняти резервісти. У країнах Балтії — Литві, Латвії, Естонії — військові містечка та військові частини охороняють саме добровольці, добровольчі сили охорони їхніх країн, а не кадрові військовослужбовці», — розповів телеканалу «Наш» військовий експерт Святослав Стеценко.
«Призов — лише один із інструментів комплектації ЗСУ», — заявив «Німецькій хвилі» Мартін Гурт, науковий співробітник Міжнародного центру оборони і безпеки у Таллінні. За словами естонського експерта, котрий має за плечима досвід роботи у структурах НАТО, Україна з населенням близько 40 млн у разі скасування військового обов’язку «не повинна мати проблем із комплектацією армією коштом добровольців і професіоналів».
Те, що відмова від призову не має позначитися на обороноздатності держави, підтвердив і Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова. «Строковиків не використовують у бойових діях. Сьогодні призовники становлять до 10 % чисельності усіх силових структур України, а це означає, що армія, Національна гвардія, Прикордонна служба переважно вже укомплектовані за контрактом», — цитує експерта «Німецька хвиля».
«Багато хто каже про те, що контрактна армія дорожча, ніж призовна. Це не зовсім так. Контрактникам необхідно платити, але контрактників простіше готувати. Контрактники — більш економний людський ресурс у плані того, що ефективніше використовує ту зброю, ті матеріальні засоби, які надають», — пояснював свого часу порталу «Слово і Діло» Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова.
Однак не варто забувати і про суто політичні моменти. Зараз в Україні триває осінній призов, у межах якого на строкову службу до військових формувань планують залучити понад 15 тис. молодих людей призовного віку 20-27 років. Із них 9 тис. поповнять власне ЗСУ, 4400 — Національну гвардію України, 1000 — Державну прикордонну службу, 800 — Державну спеціальну службу транспорту.
«Щодня можна прочитати історію про «поганих» працівників військкомату, котрі силою «забирають дитину воювати». Найімовірніше, соціологічні опитування, які проводить команда президента Зеленського, показали запит суспільства на скасування обов’язкового призову. Тому виступ міністра оборони є інструментом зняти це напругу. Але постає запитання: це виступ, щоб просто зняти напругу? Чи нова політика, яку реалізовуватиме міністерство? Відмова від строкової служби має потягнути за собою значне збільшення кількості контрактників та обслуговуючого персоналу. Проте наразі залишається багато вакансій у кожному підрозділі. Звідки брати резерв для збільшення професійної армії, невідомо», — пише Zaxid.net.

Ігор Берчак

До теми
В анексованому Криму також триває призовна кампанія. Як заявив Олександр Сєдов, аналітик Кримської правозахисної групи, під час круглого столу «Російська військова присутність в Україні й її вплив на ситуацію з правами людини», до ЗС РФ уже рекрутували понад 19 тис. кримців. «Крим, згідно з доповіддю прокурора Міжнародного кримінального суду, — окупована територія, й усі дії російської влади на окупованій території підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Тобто їх розглядають із точки зору Женевської конвенції та Римського статуту. І саме російські військові винні в тому, що в Криму проводять незаконний призов. Це роблять військкомати, які підпорядковані Міністерству оборони РФ, ГШ ЗС РФ, тобто це воєнний злочин», — заявив п. Сєдов. Він також нагадав, що російські військові беруть активну участь у пропаганді ЗС РФ серед дітей. Зокрема, майже щотижня відбуваються акції у вигляді «парадів», виставок військової техніки. Крім цього, під керівництвом військових створюють дитячі табори, де діти, починаючи з молодших класів, отримують навички поводження зі зброєю.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply