Новини для українців всього свту

Tuesday, Nov. 29, 2022

Європарламент укотре запропонував відправити в Україну «блакитні шоломи»

Автор:

|

Травень 03, 2020

|

Рубрика:

Європарламент укотре запропонував відправити в Україну «блакитні шоломи»
Миротворці ООН

У проєкті звіту Європейського парламенту (ЄП) щодо співпраці з країнами «Східного партнерства» запропонували створити «Розширені міжнародні миротворчі сили вздовж українсько-російського кордону».

Нереально
У ЄП вважають, що до «розширених міжнародних миротворчих сил вздовж українсько-російського кордону» повинна увійти місія Європейського Союзу (ЄС) — надавати допомогу в розмінуванні, підготовці до місцевих виборів і забезпеченні вільного доступу для організацій гуманітарної допомоги. Проєкт звіту щодо «Східного партнерства» розгляне Комітет у закордонних справах ЄП, а схвалити його можуть у травні.
Сергій Кислиця, постійний представник України при Організації Об’єднаних Націй (ООН), зауважив, що хоч у Києві й продовжують розраховувати на миротворчу місію, наразі це практично неможливо. Бо бракує домовленості між Україною та Російською Федерацією (РФ) про припинення війни на Донбасі.
Дослівно ж дипломат розповів: «Питання операцій із підтримки миру залишається. Воно актуальне? Так. Чи можемо ми сказати, що така операція може бути проведена найближчим часом на умовах, на яких наполягав попередній і нинішній президенти, а також партнери України? Ні, це мало реалістично».
«Насправді миротворчими ці операції називаються лише в російській мові. Всіма мовами ООН, крім російської, їх називають операціями з підтримання миру. І це не просто гра слів. ООНівські операції — вони про підтримання миру, всі ці операції отримали мандат, коли конфліктуючі сторони або самі, або за посередництва ООН чи окремих країн досягали якоїсь мирної угоди, було тривале припинення вогню, — пояснив він. — І тоді, коли це все є, тоді і з’являються ООНівці, котрі підтримують мирний процес. ООНівці не спускаються на парашутах і не починають когось «примушувати до миру», як це розуміють росіяни. А ми бачили, що таке «примус до миру» на прикладах Грузії, Придністров’я й інших країн. Тому на російських умовах операція з підтримання миру нам не потрібна, а на умовах України й її партнерів зараз неможлива, тому що РФ має право вето в Раді Безпеки (РБ)».
А наразі не те що про миротворців домовитися нереально — 27 квітня Сергій Лавров, міністр закордонних справ РФ, заявив, що не вбачає можливості проведення перемовин президентів України, Франції та РФ, а також канцлерки Німеччини доти, доки не реалізують рішення їхньої грудневої зустрічі. За його словами, «з домовленостей виконана одна, і то в достатньо скромних масштабах — відбувся обмін утримуваними особами, а все інше, що обговорювали в Парижі, на превеликий наш жаль, не виконали».
Російського дипломата розгнівала відмова української сторони в Тристоронній контактній групі (ТКГ) із урегулювання ситуації на Донбасі закріпити в Конституції України особливий статус окупованих російськими військами районів Донеччини та Луганщини. Українська сторона ще й ініціювала створення в межах ТКГ «робочої групи за участю представників прикордонних і митних служб України та РФ і посередників із Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) для напрацювання механізму відновлення Україною контролю над ділянкою державного кордону».

Ніколи в історії
Ввести миротворців на Донбас запропонував 2017 року тодішній президент України. Але його російський візаві Путін зажадав, щоб миротворці були лише на лінії розмежування. Більше того — хотів легалізувати як «миротворців» свої окупаційні війська.
Пізніше погодився на миротворців на українсько-російському кордоні, але як «охоронців» для спостерігачів ОБСЄ. Представник України в ТКГ Євген Марчук назвав це нісенітницею. За його словами, «охорона патрулів ОБСЄ» — ніколи в історії ООН такого не було».
Курт Волкер, спеціальний представник Державного департаменту США з питань України, запевнив: «Ми, члени РБ ООН, а також Україна, відповіли Росії, що не можемо погодитися на розгортання сил, які займатимуться лише захистом місії ОБСЄ. Це збереже існування так званих народних республік, яким немає місця в українському законодавстві або мінських угодах. Варіант США передбачає розміщення місії ООН на всій території Донбасу».
Позаторік Путін погодився на введення «блакитних касок» на всі терени Донбасу з умовою, що в Києві домовляться про це з його маріонетками. Але перемовини з ними підтвердили б міф Кремля, що на сході України — громадянська війна, а не РФ окупувала його частину.
Сергій Лавров назвав торік пропозицію п. Волкера ввести на Донбас 30-тисячний військовий контингент із важким озброєнням і взяти під контроль весь периметр окупованої частини України як спробу «змусити Донбас здатися». А також порівняв введення на захоплену його співгромадянами частину Донбасу миротворчого контингенту під егідою ООН із окупацією. Хоч нею насправді стало навпаки — перебування на сході України двох «армійських корпусів» Збройних сил РФ.

Кілька загроз
20 лютого ц. р. Вадим Пристайко, тодішній міністр закордонних справ України, під час свого виступу з трибуни Генеральної Асамблеї ООН заявив: «Україна розраховує на розміщення миротворчих сил ООН на окупованих ділянках українського кордону з Росією. Це має посприяти проведенню місцевих виборів на Донбасі цієї осені».
«Україна виключає можливість проведення чесних виборів без попереднього вирішення питань із безпекою. Без базової безпеки та політичних передумов у мешканців Донбасу не буде можливості брати участь у демократичних виборах, які повинні бути визнані українською владою та міжнародною спільнотою, — наголосив міністр. — Навряд чи можна сподіватися на досягнення миру доти, поки 400-кілометрова українсько-російський кордон залишається відкритими дверима для надходження зброї, військових із РФ. Міжнародне представництво на кордоні з наявним мандатом ООН могло б стати відповіддю на це».
А торік 19 вересня дипломат пояснював: «Не збирається ООН творити мир, вони можуть його підтримати, якщо він буде досягнутий. Це ключове питання». «Миротворчість несе в собі кілька загроз. Перша — не так багато в світі ситуацій, розв’язаних місіями щодо підтримки миру. І це загроза, яку усвідомлює президент Зеленський. Крім цього, обіцянки, що місія буде розширена з лінії зіткнення на всю територію Криму — ми не розуміємо, як воно буде гарантовано, і це важлива частина, яку ми хотіли б обговорити, коли підійдемо до цього питання. Ось те, що намагався пояснити президент Зеленський, — так, місія важлива, ми пам’ятаємо про це, ми звернемося до цієї можливості, якщо вичерпаємо всі інші. Варіант з миротворцями буде свого роду планом «Б», якщо не спрацюють мінські угоди», — визнав він.
Натомість п. Зеленський пояснював торік 13 вересня: «Я дуже обережно ставлюся до теми миротворців на Донбасі. Знаю, що в минулій владі обговорювали ці питання та структури, як впровадити миротворчу місію. Я обережний, тому що не хочу, щоб на Донбасі був сценарій Абхазії або було Придністров’я. Коли миротворці стануть на лінії розмежування і потім уже нікуди не підуть, тому що їх не можуть пустити. Я не піднімаю тему миротворців».
Водночас, президент погодився б на «блакитні каски» на кордоні з РФ. А 22 квітня ц. р. заявив: «Я впевнений, що за мою каденцію ми закінчимо цю війну. Я говорив, що готовий чекати один рік, готовий працювати один рік. Якщо мінський процес не буде працювати, то ми будемо змінювати тактику. Ми до цього готові — рік ще не пройшов».

Хорватський досвід
Олександр Левченко, колишній посол України в Хорватії, розповів: «Хорватський досвід ледь не єдиний на 100 % позитивний щодо мирної реінтеграції тимчасово окупованої території після 4,5 років окупації. Міжнародна адміністрація за два роки підготувала територію Східної Славонії для передачі Хорватії. У нас також є можливість, використовуючи цей механізм, здійснити це в Україні».
«РФ, напевне знає, що введення миротворців та Міжнародної перехідної адміністрації, — інструмент, який може повернути окуповані території Донбасу Україні. Адже РФ брала участь в миротворчій операції в Східній Славонії, там був присутній російський батальйон і спостерігачі, котрі особисто на собі побачили ефективність інструменту. Тому й існує небезпека того, що РФ може заблокувати рішення по надсиланню миротворчої місії» — пояснив він. — Тому світовому співтовариству потрібно бути готовим стимулювати РФ, аби та утрималася від блокування. Потрібно попередити, що санкції будуть посилювати. Потрібно казати, що постійний член РБ ООН не повинен блокувати мирний процес. Ставити питання про те, чи взагалі РФ відповідає критеріям постійного члена РБ ООН».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply