Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Як зробити з новин пропаганду?

Автор:

|

Червень 25, 2015

|

Рубрика:

Як зробити з новин пропаганду?
Путін і Папа: диявол і священик

Путін і Папа: диявол і священик

Найпростіший спосіб — замінити поняття. Найсвіжішим прикладом цього були повідомлення російських медіа, що, мовляв, Папа Франциск нагородив Путіна медаллю. Правдою є, що понтифік та російський президент обмінялися подарунками, а дарунком глави Католицької церкви був медальйон зі зображенням янгола, який, за словами Франциска, «несе і мир, і справедливість, і солідарність, і захищає». Отже, заміна медальйон-дарунок на медаль-нагороду і є яскравим прикладом пропаґанди.
Якщо хтось оприлюднює необґрунтовані, ненаукові, брехливі думки російського президента, то це також — не новина, а пропаґанда, яку так полюбляють в Російській Федерації (РФ).
Читаю щодня новини Бі-Бі-сі в Україні, бо вони — досить актуальні, але вже тривалий час спостерігаю дуже цілеспрямований підбір слів у «тонкий коментар», коли йдеться про не оголошену Росією війну в Україні. Останні новини Бі-бі-сі від 19 червня ц. р. під заголовком «Путін запевнив, що підтримує «мінські угоди» нагадують, радше, совєтські часи, коли був поширений анекдот про те, як у СРСР і США подають новини.
Звісно, тоді «боротьба» на всіх ділянках політичного й економічного життя відбувалася між цими двома супердержавами. У ті далекі часи завжди проходили змагання щодо досягнень у космосі, техніці тощо. Усі успіхи, зокрема, у спорті були невіддільні від «успішної» політичної системи. Тому й тема анекдоту була спортивна, а зміст — політичний. Йшлося про те, що на «міжнародних змаганнях» (а це були лише СРСР і США) у бігу на дистанції 1 000 м виграв американець. Американська преса писала про великий успіх капіталістичної країни, бо ж на міжнародних змаганнях на 1000 м перше місце здобув американський бігун, а совєтський – був останнім. Совєтська преса писала про «великий успіх» свого спортовця, який на міжнародній арені здобув почесне друге місце, а американський був передостаннім!
Саме це мені пригадалося у зв’язку з подачею «новин Бі-бі-сі», коли журналіст широко цитує Путіна, мовляв: «Росія домагається повного виконання «мінських домовленостей» (але повного припинення вбивства українських солдатів від своїх підопічних не вимагає). Автор цієї «новини» подає слова Путіна, котрий зазначив, що «першопричиною» кризи в Україні є «антидержавний та антиконституційний переворот і збройне захоплення влади» (цю «новину» Путін використовує вже другий рік!)
Коли б автор цієї «новини» не додав свого пояснення, а тільки процитував Путіна, то, може б, читач не засумнівався у підборі інформації, але ж той закінчив своє «повідомлення» словами: «Українська влада та західні країні звинувачують РФ у підтримці бойовиків на сході України».
Невже працівникові такої поважної інформаційної установи, як Бі-бі-сі, не відомо, що світ уже давно знає не про «підтримку бойовиків», а про відверту війну Росії проти України, про загарбання українського півострова Крим?!
Зрештою, того ж дня, коли Путін укотре безглуздо звинуватив українців у «антидержавному й антиконституційному перевороті», міністр закордонних справ РФ Лавров визнав, що Росія має вплив на «самопроголошені ДНР, ЛНР». Крім того, до «новини» автор міг додати свій «коментар», що, мовляв, українська влада та різні політики США, Європейського Союзу (ЄС), Канади, НАТО вже давно вимагають від Кремля виведення російських військ та військової техніки з території України.
Постійні подачі «новин» Бі-бі-сі, які спрямовані не так на інформацію, як на дезінформацію читача, коли йдеться про участь Росії у війні проти України, навіюють думку, що на «стільці» новин у Бі-Бі-сі сидить якийсь «зелений журналіст» (на кшталт «зелених чоловічків»), котрий уміє користуватися багатою українською мовою. А про те, що новини можна «перекрутити», знали й у не такі вже й далекі часи «небіжчика» СРСР. Інакше кажучи, навіть в новинах можна заплутати людей, що роблять щодня російські медіа, але дивує те, що цим займаються і в такій респектабельній агенції, якою є Бі-бі-сі. Та виродки трапляються і в найкращих родинах, хіба ні?
Але водночас така відома радіокорпорація, як Бі-бі-сі, навіть не помітила справді поважної НОВИНИ — схвалення Венеціанською комісією українського закону про люстрацію. Ще недавно озвучувалися думки про «антиконституційність» люстрації в Україні, про те, що цей закон суперечить законодавству ЄС, а виявляється — він є законний, демократичний і дуже потрібний! Хіба ця новина не заслуговувала на поширення виданнями, котрі ще недавно публікували цілком протилежні твердження?
«Новини» російських телевізійних і радіоканалів відомі своєю брехливістю та пропаґандою не тільки українцям, бо ж недарма канал Russia Today вже заборонили в багатьох країнах світу, а в ЄС заговорили про потребу боротьби з російською брехливою «інформацією», спрямованою на дезінформацію.
Пан Лавров визнав вплив РФ на сепаратистів і бандитів, але ми чекаємо на НОВИНИ, коли вже перестануть вбивати українців на сході України. Вистачило б рішучості Росії закрити кордон з Україною на ділянці Луганської області, припинити свої сумнозвісні «гумконвої», які ввозять туди знаряддя смерті. Щоденні повідомлення про вбитих і поранених кулями проросійських сепаратистів і російських солдатів на сході України є свідченням того, що хоч Путін медальйон у Папи взяв, та про мир, справедливість, солідарність та захист забув, що й задокументувало мимохіть радіо Бі-бі-сі своєю «новиною».

Йосиф Сірка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply