Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 19, 2021

Як коронавірус змінив звички людей

Автор:

|

Жовтень 09, 2020

|

Рубрика:

Як коронавірус змінив звички людей

Пандемія коронавірусу — один із найбільших викликів, з якими стикався бізнес за останні роки. На рівні з війною або екологічною катастрофою, карантин кардинально вплинув на хід багатьох процесів, а також суттєво змінив звички людей. Це мало наслідки для всіх сфер — деякі ринки не пережили коронакризи, інші змінилися назавжди.
Налякані невідомим вірусом та зобов’язані дотримуватися суворого режиму самоізоляції, люди були змушені доволі швидко освоювати онлайн. Найбільший пік активності в Інтернеті припав на березень і початок квітня, тобто на пік паніки та світової ізоляції. Тоді купувати в Інтернеті речі першої необхідності вимушено навчилися навіть ті, хто раніше не міг користуватися касою самообслуговування в супермаркеті.
На початковому етапі кількість онлайн-замовлень навіть перевищила можливості онлайн-рітейлерів. І якщо до весни ц. р. більшість споживачів сприймали покупки в Мережі виключно як зручний спосіб для замовлення специфічних, великих або важких товарів, цієї весни їхні звички почали суттєво змінюватися. Онлайн став головним у задоволенні повсякденних потреб.
Поки в офлайні продажі падали, в онлайні навпаки — зростали щодня. На рівні з магазинами, що розташовані поруч із домом, онлайн-крамниці та сервіси з доставки стали порятунком для багатьох людей. Уже на початку карантину міжнародна логістична корпорація Meest доставляла на 45 % більше онлайн-замовлень клієнтів, ніж у аналогічний період минулого року. І цей тренд тримається зараз у межах 50-60 % зростання.
Для формування звички потрібен 21 день, суспільство ж було в жорсткій ізоляції кілька місяців. За цей час люди настільки звикли робити покупки в Мережі, що зараз онлайн-магазини вже починають конкурувати з точками продажу в офлайні навіть у тих сегментах, про які ми раніше і подумати не могли, наприклад якісної свіжої продукції.
Що це означає на практиці? Уже зараз дослідження ринку свідчать про те, що по закінченні пандемії e-commerce вийде на новий рівень. І FMCG-брендам, які готові остаточно перейти в онлайн, уже зараз потрібно замислитися про це і продумати власну стратегію розвитку. Зараз дуже важливо скористатися карантинними бонусами й остаточно завоювати споживачів.
Нарешті вірус змусив нас добре замислитись над власним здоров’ям та гігієною. І справа не лише в митті рук або захисних масках. Як засвідчує наш досвід, за часи карантину люди почали більше опікуватися імунітетом й уважніше ставитися до власного тіла. Це призвело до зростання замовлень із таких сайтів, як, приміром, Iherb. Споживачі стали ще більше цікавитися усвідомленим споживанням, здоровим способом життя, вітамінами, тощо. Уже в березні попит на ці товари зріс у рази.
Ймовірність того, що цей тренд закріпиться надовго і стане одним із основних — дуже висока. Коли пандемія залишиться у минулому, споживачі ще якийсь час за інерцією продовжать стежити за здоров’ям і гігієною на тому ж високому рівні. Отже, зараз можуть виграти ті бренди, які пропонують продукти з додатковою цінністю — антибактеріальними властивостями, покращенням імунітету, здоровим та безпечним маркуванням, екологічним складом тощо. Про це варто пам’ятати, створюючи будь-які нові продукти та випускаючи їх на ринок. Безпечні та корисні товари першими будуть привертати до себе увагу споживачів.
Ще один момент, на який варто звернути увагу, — якість та ефективність продукції. Зараз той унікальний час, коли саме вони виходять на перший план у багатьох категоріях. Як доводять глобальні дослідження Nielson, зараз люди готові платити більше за ті товари, що мають унікальні властивості, або за своєю якістю суттєво відрізняються від інших. Тож у деяких сегментах цілком можливо зробити ставку на більш преміальні (і в сприйнятті покупців більш якісні) товари.
На початку карантину попит на товари онлайн був настільки великим, що магазини не могли впоратися зі замовленнями. На додачу багато хто переживав проблеми з поставками й інколи просто не міг забезпечити товар у потрібному обсязі. Це призвело до того, що багато споживачів були змушені замінити звичні товари на аналогічні від інших брендів.
Про що це свідчить? Скоріш за все, якщо такий досвід із новим брендом був успішним, у торгової марки вже зараз є шанс отримати нових споживачів, тому варто посилити маркетингові зусилля та поборотися, щоб остаточно схилити споживача на свій бік. Існує чимало досліджень, які доводять: продукти, що випускають у часи рецесії, мають як високі шанси на довготермінове виживання, так і вищі доходи від продажу.
Ще одна приємна новина для брендів у тому, що під час карантину у споживачів з високою ймовірністю могла закріпитися звичка пробувати нове. Вони більше не бояться й скоріш за все і надалі будуть відкритими до експериментів, у яких виграють найсильніші.
Рятуючись від коронавірусу, люди були змушені самоізолюватися й уникати громадських місць. Першими потребу безконтактної доставки відчули ресторани Китаю. Там уже на початку лютого доставка їжі з використанням безконтактної технології складала 80 % від усіх замовлень. Услід за Китаєм безконтактно стали доставляти й решта інших країн. З ресторанного бізнесу ланцюгова реакція поширилася й на решту інших ринків. Споживачі стали просити кур’єрів залишати попередньо сплачені замовлення біля дверей, щоб уникнути зайвих контактів. Поступово на доставку «без контакту» перейшли навіть ті крамниці, для яких ще нещодавно ця послуга здавалася зайвою. Це, своєю чергою, призвело до підвищення попиту доставки через поштомат. З весни кількість людей, котрі скористалися для замовлення товарів безконтактною доставкою через наші поштомати, зросла на 40 %.
Світ уже відчув економічну кризу, спричинену коронавірусом. Багато людей були змушені переглянути свої бюджети, обмежувати власне споживання й економити кошти. Звісно, це мало вплив і на те, які товари вони обирають при здійсненні покупок. Період швидких закупівель про запас, без суттєвого звертання на ціни, залишився у минулому. Уже зараз особливий попит мають товари з акційними цінниками, або спецпропозиції, і це потрібно враховувати.
На карантині споживачі були змушені перебувати у довгій ізоляції, під час якої всі головні розваги також вимушено перемістились онлайн — тут влаштовували домашні концерти світові зірки, показували вистави найкращі театри тощо.
Це змусило багатьох змінити не лише звички онлайн-шопінгу, а й пов’язані зі споживанням контенту в Мережі. Шукаючи інформацію про вірус або спостерігаючи за життям зірок, люди підсіли на соцмережі. Дослідження Kantar продемонстрували, що з початку пандемії перегляд телебачення виріс на 63%, а час, витрачений на Інтернет, збільшився ще дужче: на 70 %. Вони почали проводити набагато більше часу, переглядаючи відео на цифрових платформах, слухаючи музику і радіо в Інтернеті. Як це використати з користю? Збільшення споживання такого контенту — найкраща можливість для комунікації брендів зі своїми споживачами, адже в Мережі за допомогою грамотного таргетингу зараз можна впіймати будь-кого. Якщо раптом ви бренд, якого ще і досі чомусь немає в Мережі, змінюйте тактику негайно, або помрете.
Щоденний зв’язок зі споживачем зараз є ключовим для будь-якого бренду. Так, пандемія кардинально змінила поведінку та покупки людей по всьому світу, але ці зміни триватимуть. Тому надзвичайно важливо розуміти й те, чи продовжує відповідати торгова марка, товар або послуга потребам споживача щодня. Адже єдиний спосіб мати можливість пристосуватися до коливань ринку — бути в курсі подій.

Ростислав Кісіль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply