Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 23, 2021

Волл-стрітська осінь, або Криза американської мрії

Автор:

|

Жовтень 26, 2011

|

Рубрика:

«Щось не так» пішло в Америці ще до початку економічної й фінансової кризи, яка жорстко вдарила по звичайних громадянах. Після цього соціальний неспокій лише загострився через розчарування американців, їхні відчуття несправедливості й обману на тлі критичного збільшення розриву між багатими та бідними. Обурення в людей викликає той факт, що статки фінансової й корпоративної еліти США після кризи лише зросли, або, як цю тенденцію формулює журнал Forbes, «багаті стали ще багатшими». Водночас, для мільйонів пересічних американських громадян «на повний зріст» постали проблеми безробіття, низької якості життя, неможливості оплатити медичні послуги й вищу освіту для дітей.

«Пане президенте, чи стежите ви за цим рухом, і що ви можете сказати людям, які долучаються до нього?» — запитали главу Білого дому. «Звичайно, я чув про нього. Я бачив це по телебаченню. Гадаю, він (рух) демонструє фрустрацію, яку відчуває американський народ», — визнав Барак Обама. Таке розчарування, за його словами, зумовлене тим, що США щойно пережили найбільшу від часів Великої депресії фінансову кризу.

Журналісти попросили президента прокоментувати, чому певні керівники на Волл-стріт не потрапили до в’язниці, незважаючи на доведені факти «корупції та посадових злочинів», хоча саме такий розвиток подій, серед іншого, спричинився до нинішніх масових протестів. За словами пана Обами, «однією з найбільших проблем щодо краху інвестиційного банку Lehman Brothers, подальшої фінансової кризи, а також фіаско іпотечного кредитування загалом було те, що багато чого з цього не обов’язково було незаконним, а було просто або аморальне, або неналежне, або не­обережне».

«Фінансовий сектор є дуже творчим, і вони завжди шукають способів заробити грошей. Це — їхня робота. І якщо є лазівки й правила, які можна обійти, вони їх використовуватимуть», — сказав Барак Обама. Президент зауважив, що питання про притягнення винних до судової відповідальності не належить до переліку його повноважень і є роботою генерального прокурора. Він висловився за введення в дію фінансових правил, які захищатимуть американський народ «від необачного ухвалення рішень і безвідповідальної поведінки».

Пан Обама окремо зазначив, що «витратив багато політичного капіталу», аби «банки залишилися на плаву». Фінансовий крах банківських установ, за словами президента, міг би завдати ще більших збитків американській економіці. Він нагадав, що прийнятий закон Додда-Франка має на меті саме оздоровлення фінансової системи країни, дає змогу унеможливити конкуренцію на основі прихованих платежів і шахрайства, а також пов’язані з такими зловживаннями «величезні ризики» для американської економіки.

Загалом, цієї осені нинішній глава Білого дому найбільше зусиль витрачає на проведення через парламент власного законопроекту про створення робочих місць, який має бути розглянутий сенатом. Тема — надзвичайно актуальна, адже нині безробітними в США є понад 14 млн людей, ще близько 9 млн американців працюють неповний робочий день, хоча вони бажали би мати повну зайнятість.

Законопроект є важливою частиною концепції Барака Обами з майбутнього розвитку США. За умов необхідності скорочення дефіциту його фінансування пропонується забезпечити, зокрема, через одну з непопулярних, але принципових позицій президента США — збільшення податку на американських мільйонерів і мільярдерів, які нині сплачують менший відсоток, ніж середній клас, а також на великі корпорації. Така податкова реформа надає Білому дому змогу уникнути скорочення вагомих соціальних програм. Серед іншого — запобігти урізанню обсягів фінансування освіти, інновацій, у тому числі в галузі альтернативних джерел енерґії та біотехнологій. Ці програми, поряд із важливими інфраструктурними проектами, були визначені чинним президентом як пріоритети для «відродження американської мрії».

Наразі кожен із таких «омріяних» напрямків опинився під знаком питання. Якщо раніше США мали найвищий показник за кількістю випускників вищих навчальних закладів, то нині посідають лише 16-те місце у світі. Зростає рівень відтоку іноземців, які здобули освіту в США. Китай витрачає на розбудову інфраструктури втричі більший відсоток валового внутрішнього продукту, аніж Сполучені Штати.

У багатьох сферах США зберігають лідерські позиції з розвитку високих технологій, проте вони потребують інноваційного вдосконалення методів роботи державних структур і зменшення пов’язаних із цим ризиків. Яскравим прикладом таких ризиків стало нещодавнє банкрутство компанії — виробника сонячних панелей Solyndra Inc., яка два роки тому отримала державний кредит на 535 млн USD у межах стратеґії з підтримки відновлювальної енерґетики.

Утім, не можна сказати, що діючий уряд США не докладає зусиль до справи розвитку країни та збереження її позицій за непростих економічних умов. Проте причину чергової кризи «американської мрії» навряд чи варто шукати в протистоянні Адміністрації з Конґресом або в мінливих зовнішніх обставинах. Швидше за все, вирішальним фактором стало падіння до певної критичної позначки рівня довіри звичайних громадян до дій влади. Люди не вірять, що її рішення принесуть позитивні зміни в їхнє життя й не означатимуть лише чергових прибутків для фінансової еліти, на частку якої припадає всього кілька відсотків населення країни.

 Наталія Костіна, Укрінформ

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply