Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Відповідальність за воєнні злочини

Автор:

|

Березень 14, 2022

|

Рубрика:

Відповідальність за воєнні злочини
Полонені «визволителі» в Охтирці

Воєнний злочин — це порушення законів і звичаїв війни. Такі злочини є категорією міжнародного кримінального права. Не варто плутати з поняттям «військовий злочин», який стосується порядку несення військової служби й є категорією національного кримінального права.
Визначення воєнних злочинів передбачені українським національним законодавством — Кримінальним кодексом України (глава ХХ), і міжнародними актами — Римським статутом, Женевськими конвенціями 1949 року тощо.
Найширший перелік воєнних злочинів закріплений в Статуті Міжнародного кримінального суду, так званому Римському статуті. Його восьма стаття визначає, що воєнними злочинами є грубі порушення Женевських конвенцій 1949-го.
Перелік воєнних злочинів: планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни (до 15 років позбавлення волі); навмисне вбивство (довічне позбавлення волі); перетворення цивільного населення, окремих цивільних осіб або демілітаризованих і безпечних зон в об’єкти нападу (позбавлення волі до 30 років або довічне ув’язнення); здійснення нападу невибіркового характеру, що зачіпає цивільне населення або цивільні об’єкти, коли відомо, що такий напад буде причиною великої кількості смертних випадків і поранень серед цивільних осіб (позбавлення волі до 30 років або довічне ув’язнення); зумисні напади на цивільне населення як таке або окремих цивільних осіб, які не беруть безпосередньої участі у воєнних діях (позбавлення волі до 30 років або довічне ув’язнення); напад на незахищені і не військові цілі міста, села, житла або будівлі або їхній обстріл зі застосуванням будь-яких засобів (позбавлення волі до 30 років або довічне ув’язнення); пропаґанда війни (до трьох років).
За вчинення воєнних злочинів не має терміну давності притягнення до відповідальності. Відповідальність за воєнні злочини несуть комбатанти, а також особи, які віддають їм накази. Комбатантами є особи, які входять до складу збройних сил воюючої країни та прирівняних до них формувань, та беруть безпосередню участь у воєнних діях.
Особами, які віддають їм накази, є верховний головнокомандувач (президент), а також інші військові та цивільні особи (здебільшого, державні службовці), які можуть віддавати прямі накази комбатантам. Той факт, що злочин був скоєний особою за наказом уряду або начальника (чи то військового, чи цивільного) не звільняє цю особу від кримінальної відповідальності.
Як повідомляв «Міст», голодранці хотіли завоювати Україну.

Максим Шевердін, адвокат

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply