Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Що з рекомандаціями ЄС по кандидатству?

Автор:

|

Серпень 29, 2022

|

Рубрика:

Що з рекомандаціями ЄС по кандидатству?

Ну що ж, більше двох місяців минуло з моменту отримання Україною статусу кандидата в члени Європейського Союзу (ЄС). Ми в центрі «Нова Європа» вирішили, що саме час підсумувати виконання того переліку з семи пунктів реформ, які Євросоюз «приписав» Україні разом із кандидатством. Україна й ЄС уникають слова «умови», коли згадують про цей перелік, називаючи їх нейтрально «рекомендаціями» (у нас) або ж «кроками» (в ЄС), але всі чудово розуміють, що йдеться про постумови надання кандидатства та фактично передумови для подальшого руху треком приєднання до ЄС, а не просто інтеграції заради інтеграції. Нам потрібне виконання цих рекомендацій, щоб арґументовано розмовляти навіть із тими в ЄС, хто і надання нам кандидатства досі вважає великим і місцями незаслуженим авансом. Ба більше, ризикну припустити, що дехто з них зовсім не засмутяться, якщо Україна виконуватиме ці рекомендації не місяцями, а роками, бо таким чином виконання цих рекомендацій зростає в геометричні прогресії, якщо також врахувати, що саме за ними будуть вимірювати пульс реформ в Україні і наш ключовий безпековий партнер — Сполучені Штати, а також інші країни «Великої сімки» поза ЄС — Велика Британія, Канада, Японія.
Тож ми зібрались з нашими партнерами — секторальними експертами, з якими працювали в складних європейських столицях, щоб Україні надали статус кандидата без жодних передумов, а тепер відчуваємо не меншу відповідальність за виконання рекомендацій, ніж профільні представники влади — та зробили такий собі «кандидат check»: першу незалежну спробу збагнути, де ми є по кожній з рекомендацій. Для кращого розуміння ми наважились оцінити це виконання за десятибальною системою, ґрунтуючись на оцінках секторальних експертів. Тепер і у владі, і в суспільстві, принаймні, з’явиться відчуття, де ми є станом на кінець серпня. Своєрідний орієнтир, де потрібно пришвидшитись і покращитись. У наших планах робити такий «кандидат check» постійно, доки всі рекомендації не будуть виконані — розширюючи коло секторальних експертів, які будуть залучені до оцінки. Також ми плануємо зробити спеціальні англомовні версії «кандидат check», які будемо адвокатувати в ключових країнах-членах ЄС, аби наочно продемонструвати: поступ є. Попри війну й опір сил чи окремих, явно не налаштованих на європейські реформи персонажів.
А поступ справді є. В сфері антикорупції завершилась епопея з призначенням обраного на чесному та прозорому конкурсі керівника Спеціальної антикорупційної прокуратури. У контексті судової реформи призначені два члени Вищої ради правосуддя, до фаховості та незалежності яких немає жодних запитань навіть у найбільш прискіпливих профільних експертів. Водночас, є й рекомендації, за якими, як зауважив один із наших експертів, влада почала не те щоб навіть тупцювати на місці, а взагалі побігла не в той бік. Це, зокрема, стосується реформи Конституційного суду, де, попри рекомендацію Венеційської комісії не призначати нових суддів до розробки нового законодавства, були призначено вже четверо суддів. Саме тому в рейтинґу оцінювання експерти тут поставили просто «нуль». Наразі важливо також не допустити створення штучних завад для проведення конкурсу директора Національного антикорупційного бюро.
Загалом, за виконання всіх рекомендацій ми вийшли на загальний бал в 4,4 з максимальних десятьох. Повторюсь: це винятково для орієнтиру, де ми перебуваємо і по яких позиціях потрібно прискоритись і покращитись. Зробити все для того, аби навіть найзапекліші опоненти європейських реформ у владі второпали? повернення України до її «старих» кордонів не означає автоматичне повернення до всіх старих правил гри. А з точністю до навпаки — кордони старі, а правила гри абсолютно нові. Тільки так зможемо вистояти та перемогти. Ну і реально рухатись до вступу в ЄС, навіть якщо там якраз не все залежить від нас.
Як повідомляв «Міст», відтепер Україна — кандидат у члени ЄС.

Олена Гетьманчук

About Author

Meest-Online