Що буде з електронною комерцією та логістикою в Україні та світі

Європа замикається на локдаун, адже у багатьох країнах кількість нових випадків зараження коронавірусом перевищила показник у кілька десятків тисяч. Франція, Німеччина, Іспанія, Італія й інші держави запровадили або національні карантини, або серйозні обмежувальні заходи для боротьби з інфекцією. Перша хвиля коронавірусу внесла серйозні зміни в роботу ритейлерів. Частина була змушена зачинитися, а переважна більшість перейшла в онлайн, тож зараз ми спостерігаємо бум електронної комерції та серйозну трансформацію способів доставки. Що змінюється з другою хвилею?
Нова реальність
Для повноти картини варто згадати, як на галузь вплинула перша хвиля пандемії. Вона почалася в лютому-березні ц. р. і багатьох, якщо не всіх, застала зненацька. Неможливість фізичного контакту змусила бізнес переходити в онлайн, а тих, хто вже там був, адаптуватися до великих навантажень.
Трохи даних. За оцінками Global-e, за перше півріччя ц. р. продажі e-commerce у всьому світі зросли більш ніж на 20 % порівняно з аналогічним періодом минулого року. У США період із квітня по червень став рекордним за витратами людей в Інтернеті — показник виріс на 45 %, кожен п’ятий витрачений долар припадав на онлайн. У Великій Британії з’явилося 16 тис. компаній у сфері електронної комерції. А за даними Ай-Бі-Ем індустрія за час пандемії обігнала п’ятирічні прогнози.
В Україні також спостерігали зростання. Насправді 2019-го наша країна стала лідером по зростанню e-commerce в Східній Європі, про це свідчать дані Euromonitor International. Частка електронної комерції склала 8 % від загальних роздрібних продажів у країні — показник зріс майже на 50 %.
Наші дані також підтверджують цю тенденцію. Наприклад, під час весняного карантину кількість посилок із іноземних інтернет-магазинів збільшилася на 40-45 % і зараз ми доставляємо в Україну посилки напряму з понад сотні закордонних сайтів.
Усе це свідчить про те, що 2020-й, зокрема, весна цього року, став переломним для електронної комерції. Але на цьому її різке зростання не закінчується.
Другий локдаун
Зараз обмеження почали вводити в усій Європі. У Франції оголосили повноцінний локдаун — всі крамниці не першої необхідності будуть зачинені. Схожі заходи для торгових точок вжили у Бельгії, Ірландії, Чехії й Англії.
Обмеження вже починають позначатися на ритейлі. Приміром, в Об’єднаному Королівстві відвідуваність торгових закладів знизилася на третину ще в жовтні — коли про можливий локдаун тільки говорили. Тепер же, за даними Springboard, у листопаді-грудні показник зменшується більш ніж на 50 % порівняно з минулим роком.
Ці прогнози дають нам майже всі підстави припускати, що електронна комерція продовжить стрімкий розвиток. І, швидше за все, знову вийде на пік. Є оцінки, що продажі зростуть на третину, але вони можуть бути набагато вищими.
Четвертий квартал року в ритейлі називають «золотим». Усе тому, що на нього припадають головні розпродажі року — Чорна п’ятниця, Кіберпонеділок, акції до Різдва. І, ймовірно, другий локдаун також «перенесе» їх в онлайн.
Задатки тренду вже можна було спостерігати на прикладі масштабного розпродажу від Amazon — Prime Day. Цього року, за даними самої компанії, доходи продавців склали 3,5 млрд USD — це на неймовірні 60 % більше, ніж за минулий рік.
В Україні ж, за прогнозами фахівців корпорації Meest, кількість посилок зі закордонних інтернет-магазинів збільшиться на 15-20 % — це менше, ніж під час першої хвилі, але все ще суттєве зростання. Друга хвиля точно вплине й на подальшій розвиток індустрії. У Euromonitor International оцінюють, що до 2025 року частка електронної комерції складатиме вже 11 % від загальних роздрібних продаж.
Логістика
Виникає питання: а як ритейлери планують організувати достачання такого великого обсягу товарів? Насамперед варто зауважити, що сама по собі доставка, зрозуміло, не припиниться, як і під час першого локдауну.
По-друге, ритейлери ще з весни нарощують свої потужності. Головний тренд тут — розширення складів. Попит на відповідні будівлі розміром у більш ніж 20 тис. кв. м (їх ще називають big box) за першу половину цього року зріс на 50 %.
Також у цей період компанії традиційно наймають сезонних робітників, але ситуація вимагає набагато більше таких працівників, ніж зазвичай. Amazon, приміром, візьме на роботу 100 тис. людей — на додачу до 175 тис., яких найняла ще навесні через пандемію. Аналізуючи досвід першої хвилі, у корпорації Meest, до прикладу, сформували кадровий резерв кур’єрів у разі другого локдауну.
Пандемія змінила і способи доставки — можна бути впевненим, що під час чергового карантину різниця стане ще відчутнішою. У США кур’єри стали мало не головними людьми в логістиці — 70 % посилок навесні передавали саме з їхньою допомогою. Зараз, імовірно, варто знову очікувати їхній зоряний час.
Найбільші ритейлери розміщують все більше локальних фулфілмент-центрів. Costco, наприклад, інвестувала сотні мільйонів доларів у компанію Innovel Solutions, яка якраз і займається «останньою милею». А Target тепер робить ставку на куплену фірму Shipt для доставки день у день.
В Україні зріс попит на кілька послуг у сфері логістики. Так, затребуваними стали безкоштовна доставка, відстеження посилок і безкоштовне повернення — це дані від того ж дослідження Euromonitor International. Ми в корпорації Meest також спостерігаємо, що все більше людей користуються цими можливостями. Крім цього, бачимо, що авдиторія все більше прагне обмінюватися речами швидко.
Не варто забувати і про формат поштоматів — в найближчому майбутньому він стане серйозною альтернативою традиційним відділенням. Навесні, коли почалася пандемія, поштомати стали, мабуть, найбезпечнішим способом обміну речами. Їхня зручність також нікуди не зникла — оформлення займає буквально хвилину-дві, також людині не треба стояти в чергах.
Попит на поштомати як зріс навесні, так і не падав опісля. А зараз усе йде до того, що він буде мало не домінуючим. Можу сказати з досвіду корпорації Meest, що з кожним місяцем поштоматами користуються все більше людей — зростання становить приблизно 15-20 %. У автоматичних терміналів величезна перспектива в Україні, і, швидше за все, пандемія лише прискорить їхнє поширення.
Як повідомляв «Міст», компанія Meest організувала пряму авіадоставку посилок до Львова.
Ростислав Кісіль
Як допомогти собі та своєму ближньому
Дякую, що приділяєте увагу цій дуже важливій темі. Нажаль, більшість уУкраїнці рятували світ, зокрема, і 1920 року на Віслі
Річ Посполита була ліквідована 1795 року. Тому: Сто років тому 15 серпСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Мій коментар видалено. Я це так розумію що моя присутність на цьому саСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Вважаю дії української делегації у ПАРЄ правильними по суті але не спо