Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 16, 2022

Що буде з електронною комерцією та логістикою в Україні та світі

Автор:

|

Грудень 23, 2020

|

Рубрика:

Що буде з електронною комерцією та логістикою в Україні та світі
Застосунок MyMeest

Європа замикається на локдаун, адже у багатьох країнах кількість нових випадків зараження коронавірусом перевищила показник у кілька десятків тисяч. Франція, Німеччина, Іспанія, Італія й інші держави запровадили або національні карантини, або серйозні обмежувальні заходи для боротьби з інфекцією. Перша хвиля коронавірусу внесла серйозні зміни в роботу ритейлерів. Частина була змушена зачинитися, а переважна більшість перейшла в онлайн, тож зараз ми спостерігаємо бум електронної комерції та серйозну трансформацію способів доставки. Що змінюється з другою хвилею?

Нова реальність
Для повноти картини варто згадати, як на галузь вплинула перша хвиля пандемії. Вона почалася в лютому-березні ц. р. і багатьох, якщо не всіх, застала зненацька. Неможливість фізичного контакту змусила бізнес переходити в онлайн, а тих, хто вже там був, адаптуватися до великих навантажень.
Трохи даних. За оцінками Global-e, за перше півріччя ц. р. продажі e-commerce у всьому світі зросли більш ніж на 20 % порівняно з аналогічним періодом минулого року. У США період із квітня по червень став рекордним за витратами людей в Інтернеті — показник виріс на 45 %, кожен п’ятий витрачений долар припадав на онлайн. У Великій Британії з’явилося 16 тис. компаній у сфері електронної комерції. А за даними Ай-Бі-Ем індустрія за час пандемії обігнала п’ятирічні прогнози.
В Україні також спостерігали зростання. Насправді 2019-го наша країна стала лідером по зростанню e-commerce в Східній Європі, про це свідчать дані Euromonitor International. Частка електронної комерції склала 8 % від загальних роздрібних продажів у країні — показник зріс майже на 50 %.
Наші дані також підтверджують цю тенденцію. Наприклад, під час весняного карантину кількість посилок із іноземних інтернет-магазинів збільшилася на 40-45 % і зараз ми доставляємо в Україну посилки напряму з понад сотні закордонних сайтів.
Усе це свідчить про те, що 2020-й, зокрема, весна цього року, став переломним для електронної комерції. Але на цьому її різке зростання не закінчується.

Другий локдаун
Зараз обмеження почали вводити в усій Європі. У Франції оголосили повноцінний локдаун — всі крамниці не першої необхідності будуть зачинені. Схожі заходи для торгових точок вжили у Бельгії, Ірландії, Чехії й Англії.
Обмеження вже починають позначатися на ритейлі. Приміром, в Об’єднаному Королівстві відвідуваність торгових закладів знизилася на третину ще в жовтні — коли про можливий локдаун тільки говорили. Тепер же, за даними Springboard, у листопаді-грудні показник зменшується більш ніж на 50 % порівняно з минулим роком.
Ці прогнози дають нам майже всі підстави припускати, що електронна комерція продовжить стрімкий розвиток. І, швидше за все, знову вийде на пік. Є оцінки, що продажі зростуть на третину, але вони можуть бути набагато вищими.
Четвертий квартал року в ритейлі називають «золотим». Усе тому, що на нього припадають головні розпродажі року — Чорна п’ятниця, Кіберпонеділок, акції до Різдва. І, ймовірно, другий локдаун також «перенесе» їх в онлайн.
Задатки тренду вже можна було спостерігати на прикладі масштабного розпродажу від Amazon — Prime Day. Цього року, за даними самої компанії, доходи продавців склали 3,5 млрд USD — це на неймовірні 60 % більше, ніж за минулий рік.
В Україні ж, за прогнозами фахівців корпорації Meest, кількість посилок зі закордонних інтернет-магазинів збільшиться на 15-20 % — це менше, ніж під час першої хвилі, але все ще суттєве зростання. Друга хвиля точно вплине й на подальшій розвиток індустрії. У Euromonitor International оцінюють, що до 2025 року частка електронної комерції складатиме вже 11 % від загальних роздрібних продаж.

Логістика
Виникає питання: а як ритейлери планують організувати достачання такого великого обсягу товарів? Насамперед варто зауважити, що сама по собі доставка, зрозуміло, не припиниться, як і під час першого локдауну.
По-друге, ритейлери ще з весни нарощують свої потужності. Головний тренд тут — розширення складів. Попит на відповідні будівлі розміром у більш ніж 20 тис. кв. м (їх ще називають big box) за першу половину цього року зріс на 50 %.
Також у цей період компанії традиційно наймають сезонних робітників, але ситуація вимагає набагато більше таких працівників, ніж зазвичай. Amazon, приміром, візьме на роботу 100 тис. людей — на додачу до 175 тис., яких найняла ще навесні через пандемію. Аналізуючи досвід першої хвилі, у корпорації Meest, до прикладу, сформували кадровий резерв кур’єрів у разі другого локдауну.
Пандемія змінила і способи доставки — можна бути впевненим, що під час чергового карантину різниця стане ще відчутнішою. У США кур’єри стали мало не головними людьми в логістиці — 70 % посилок навесні передавали саме з їхньою допомогою. Зараз, імовірно, варто знову очікувати їхній зоряний час.
Найбільші ритейлери розміщують все більше локальних фулфілмент-центрів. Costco, наприклад, інвестувала сотні мільйонів доларів у компанію Innovel Solutions, яка якраз і займається «останньою милею». А Target тепер робить ставку на куплену фірму Shipt для доставки день у день.
В Україні зріс попит на кілька послуг у сфері логістики. Так, затребуваними стали безкоштовна доставка, відстеження посилок і безкоштовне повернення — це дані від того ж дослідження Euromonitor International. Ми в корпорації Meest також спостерігаємо, що все більше людей користуються цими можливостями. Крім цього, бачимо, що авдиторія все більше прагне обмінюватися речами швидко.
Не варто забувати і про формат поштоматів — в найближчому майбутньому він стане серйозною альтернативою традиційним відділенням. Навесні, коли почалася пандемія, поштомати стали, мабуть, найбезпечнішим способом обміну речами. Їхня зручність також нікуди не зникла — оформлення займає буквально хвилину-дві, також людині не треба стояти в чергах.
Попит на поштомати як зріс навесні, так і не падав опісля. А зараз усе йде до того, що він буде мало не домінуючим. Можу сказати з досвіду корпорації Meest, що з кожним місяцем поштоматами користуються все більше людей — зростання становить приблизно 15-20 %. У автоматичних терміналів величезна перспектива в Україні, і, швидше за все, пандемія лише прискорить їхнє поширення.
Як повідомляв «Міст», компанія Meest організувала пряму авіадоставку посилок до Львова.

Ростислав Кісіль

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply