Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Псевдовчених і псевдомистців породжує гонитва за наживою

Автор:

|

Червень 26, 2021

|

Рубрика:

Псевдовчених і псевдомистців породжує гонитва за наживою
Ілля Кива

Останнім часом неабиякого розголосу набуло надання вченого ступеня народному депутатові Іллі Киві за дисертацію з державного управління. Преса виявила численні фальсифікації у цій справі і впровадила в обіг новий термін «наукивець». Якщо він стане кандидатом наук, то його платня (38 тис. грн. на місяць) зросте на 15 % (на 5,7 тис. грн.). До завершення депутатської каденції загальна сума доплати може перевищити 205 тис. грн. Як повідомила Державна служба статистики, середня номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій України у грудні 2020 року склала 14,179 грн.
Цей «наукивець» — не єдиний у Верховній Раді. Наразі надбавку за науковий ступінь доктора наук встановили 36 народним депутатам, за кандидата наук — 74. Тепер у науці й освіті України є дуже багато псевдонауковців, псевдоспеціалістів, псевдореформаторів, які прагнуть лише високої платні. Журналісти інформаційної аґенції УНІАН визначили, що за такі псевдокандидатські звання українцям доведеться платити надбавки до зарплат і пенсій до кінця життя нардепів-кандидатів наук 15 %, докторів — 25 %, заслужених 20 %, народних на 40 %ю Якщо ж людина має кілька таких регалій, то може свою зарплатню майже подвоїти.
Які умови оприлюднення результатів досліджень при здобутті наукового ступеня? На здобуття наукового ступеня доктора наук необхідна наявність не менше 20 публікацій у наукових фахових виданнях України й інших держав (не менше чотирьох). Для кандидата наук необхідна наявність щонайменше п’яти публікацій, з яких принаймні одна стаття — у наукових періодичних виданнях інших держав або в прирівняних до них. При цьому не треба забувати, що більшість університетських проєктів зі створення часописів здійснюють аматори, які й уявлення не мають про те, що таке видавнича та редакційна політика. Тож вкрай необхідною є розробка державної програми популяризації результатів наукових досліджень, яка була б спрямована на підтримку вітчизняних журналів і науковців, що публікують свої статті у провідних виданнях.
В Україні існує цілий ряд почесних звань, що передбачають численні нагороди та привілеї. Проте найбільш дискусійними нагородами за останні роки стали «Заслужений артист України» та «Народний артист України». Державна нагорода «Народний артист України» (і заслужений також) — це почесне звання, яке надає Президент України відповідно до закону України про державні нагороди України. Почесні звання присвоюються за особисті заслуги громадянам, які працюють у відповідній галузі, здебільшого, не менше десяти років, мають високі трудові досягнення та професійну майстерність.
Щоб присвоїти почесне звання певній особі, колектив подає свої пропозиції в обласне управління, а управління — у відповідне міністерство, яке готує списки на підпис Президенту. Прискорити проходження пропозиції можна подарунками на кожному з перших етапів. Буває достатньо виступу на ювілеї олігарха чи високого урядовця. Промовчу про інтимні контакти… Не дивно, що більшість українців вважає, що державні нагороди мистцям є дискредитованими. Особливо гостро зараз обговорюють артистів, які зрадили Україну та продовжують виступати на сценах країни-аґресора, підтримують злочинні дії Росії й особисто Путіна, але продовжують залишатися носіями відзнак української держави. Серед найвідоміших — Ані Лорак, Ірина Білик, Світлана Лобода, Таїсія Повалій. Перші дві співачки в цьому списку мають ще й звання народних. Народними артистами України залишаються російські виконавці, які відкрито виступають проти цілісності української держави. Серед них — Олександр Малінін, Філіп Кіркоров, Ігор Крутой, Ілля Рєзник і Леонід Бронєвой. А Йосип Кобзон став першим артистом, який отримав почесне звання «Народний артист України» особисто з рук Президента України у грудні 1991 року. До того цю державну нагороду вручали відповідно до указу Президії Верховної Ради.
Певна частина артистів швидше за все собі ці звання «купує». Навіщо? Передусім це істотна надбавка до платні та пенсії. Крім цього, звання народного артиста прирівнюють до вченого звання професора, а звання заслуженого артиста — до наукового ступеня кандидата наук. У законі «Про державні нагороди» написано: «Особи, нагороджені державними нагородами, користуються пільгами, передбаченими законами України». Ярина Коваль, редакторка відділу культури «Львівської газети», вважає, що Україні варто позбутися цієї практики: «Звання народного чи заслуженого артиста — це пережиток Радянського Союзу. Й Україні однозначно час відмовлятися від цих звань. Такі звання є дискредитованими. Колись вважалося, що народні артисти — це найкращі таланти, люди, які справді цього вартують. Сьогодні так не є. Тому таку повагу, яку первісно мали б викликати ці нагороди, останнє десятиліття вони вже не викликають». Звісно, що найголовніше — це повага, любов і прихильність людей. До талановитих, працьовитих і достойних артистів завжди ходитимуть на концерти, шикуватимуться в чергу за автографами, а не дивитимуться, чи має він звання «народного» чи «заслуженого».
Варто згадати також і про зареєстровані в Україні національні творчі спілки, члени яких не забувають зазначати своє членство як особливу заслугу перед державою та народом. Насправді ці спілки також залишилися у спадок від СРСР, де були створені для контролю за творчими особами. Найбільш ранні з них — 1932 року, після розформування попередніх незалежних союзів. Вони діяли під суворим ідеологічним наглядом Комуністичної партії.
12 серпня 1934-го у Києві була створена Спілка радянських письменників України, яка мала зобов’язувати письменників до активної участи в соціалістичному будівництві та підпорядкуванні політиці комуністичної партії. 1938 року створено Спілку радянських художників України. І так далі. Постає питання, визнання заслуг творця має визначати членство у спілці, чи популярність його творів у народі?
Як повідомляв «Міст», Ілля Кива познущався над українською наукою.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply