Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 11, 2021

Повернутися до умиротворення?

Автор:

|

Квітень 21, 2016

|

Рубрика:

Повернутися до умиротворення?
«Допомога» Путіна

«Допомога» Путіна

У ході Другої світової війни Франклін Делано Рузвельт страждав не тільки від багатьох недуг, але й від совєтської інфільтрації його адміністрації та Державного департаменту, тому й шукав «модус вівенді» зі Сталіним. Маючи як приклад результат наслідків аналогічного курсу його британських колег у Мюнхені 1938 року щодо іншого психопата — Гітлера, президент США, проте, не спромігся визнати подібність між цими тиранами. У результаті світ 45 років вів холодну війну. Тільки було не так «холодно» в Кореї, Чехо-Словаччині, Кубі, Угорщині, В’єтнамі й Афганістані. Ці конфлікти призвели до реальної втрати людських життів. А економічні втрати в результаті гонки озброєнь, сягали трильйонів доларів.
Ось таким був результат умиротворення. Тепер до ряду історичних міжнародних психопатів додався і Путін. Однак, у Росії це не є відхиленням від норми. Тирана широко підтримують. Вибори не мають жодного значення. Електорат просто все влаштовує. Опозиція оформлена Кремлем. Москва грає своїми м’язами з моменту, коли Путін був призначений прем’єр-міністром при президентові Єльцині. Чечню залякали. Молдова спостерігала, як Російська Федерація (РФ) заморожує конфлікт у Придністров’ї з російськими військами по периметру. Відтак Путін напав на Грузію, відірвавши від неї Абхазію та Південну Осетію. Проте, всі ці акти аґресії були просто підготовкою вторгнення в Україну в лютому 2014 року. Російські війська перебувають у нашій Батьківщині й сьогодні.
Захід відреагував — засудив і наклав економічні санкції. А Україна почала трудомісткий процес оговтання від збитків, завданих проросійським клептократом, котрий був президентом упродовж трьох років. Цей процес полягає в можливості захистити себе в умовах збройного конфлікту, відновленні збройних сил, реформуванні економіки та подоланню системи корупції, яка була присутня в радянському суспільству більше 70 років. Україна прийняла або розробила закони та стратегії, що роблять державну службу деполітизованою та незалежною, знизила податки, були обмежені регулятивні норми, виданий мандат фінансової прозорості на державні активи, диверсифіковані джерела продуктів харчування, відкрилися нові ринки, знижена залежність від російського газу через альтернативні джерела й ощадні технології, збільшено прожитковий мінімум для простих громадян і державних службовців як стимул у боротьбі з корупцією, формується громадсько-суспільні структури для моніторингу корупції. Та результати — неоднозначні. Захід міг би бути кориснішим, якщо б допоміг із військовою технікою та летальною зброєю, але Україна і так вистояла і тепер володіє чвертьмільйоною армією. Покращуються й прогнози Світового банку щодо валового внутрішнього продукту України 2016 року.
Останнім часом, зокрема в колах нетерплячих західних інвесторів, в основному на ґрунті жадібності, відчувається жага покласти край ізоляції РФ і повернутися до політики умиротворення. Таке в історії вже було. Західні банки і бізнес продовжували вести справи з Гітлером у розпал Другої світової війни.
Представляти моральну складову на противагу жадібності більшості видається наївним. Проте економічні санкції ефективні лише з часом. У той час, як економічні санкції виявилися не достатньо ефективними сьогодні, вони мають залишатися, щоб досягти своєї кінцевої мети завтра. Дилема не складна: скасування санкцій заради теперішньої жадібності чи довготермінова перспектива задля благополучного майбутнього. Адже країни, які не відчувають страху перед сусідою, мабуть, перспективніші для поширення ринку інвестицій та торгівлі.
Вагомим аргументом є те, що США та Стара Європа байдужа демократична та незалежна України. Набагато більші історичні перспективи представлені російською сферою впливу, розповсюдженням російською дезінформації та «турботою» про росіян в Україні, в т. ч. у Криму і навіть у державах Балтії. Ці перспективи зручно ігнорували російські ґеноциди. Відверто кажучи, не було б ніякої значної концентрації росіян на Донбасі чи в Криму, якби не було Голодомору українців у 1932-1933 рр. і депортації кримських татар 1944-го.
Але для педантичного бізнесового розуму історичний чи моральний підхід значення не має. Ну, тоді розглянемо довготерміновий економічний і стратегічний підходи. Бізнес не дуже добре працює там, де доступ до ринків обмежується авторитаризмом і крайньою бідністю. Це повинно промовляти до бізнесових інтересів. Чи Америка та Стара Європа мають значний стратегічний інтерес до самостійної демократичної й економічно
життєздатної України? Відповідь така: безпечна Нова Європа, яка містить у собі Молдову, Грузію й Україну є набагато привабливішою своїми економічними можливостями, ніж та, котра потерпає від російської аґресії. І не забувайте, що путінська Росія є найлютішим ворогом Європейського Союзу.
Україна нещаслива тим, що має такого сусіду. Та з іншого боку, географічне положення України є її перевагою. Це — ворота в Європу, фактично, вона розташована в центрі Європи. Українське населення складається з приблизно 45 млн людей. 99 % населення України — освічене. Україна є або може стати житницею Європи навіть сьогодні. Це й велике джерело металевої руди.
Нещодавно польські політичні лідери висловили думку, що без незалежної України не буде Польщі і в довготерміновій перспективі Росія є небезпечнішою навіть за «Ісламську державу». Аналогічного висновку дійшли і в країнах Балтії.
Чи Стара Європа потребує Нової? Ми живемо в глобальному свті. Холодна війна та поділ сфер впливу — невдалі приклади з історії. У той час, коли ми часто повторюємо затерті кліше, що історія повторюється, вона повторюватися просто не може. Умиротворення Росії є залишком старого мислення. Це було похмурим провалом в минулому, забрало море енергії, життя і стримувало розвиток економіки більш ніж півстоліття. Путіна і войовничу Росію не можна вгомонити. Концесія просто підігріває апетит. Ослаблена Москва, однак, може бути поборена. РФ має бути нейтралізована, покарана або прийнята в цивілізований світ.
Україна є наріжним каменем для глобального, цивілізованого співтовариства, яке може захистити своїх громадян, перемогти тероризм і забезпечити відносно спокійне існування. Зі завбачливим і наполегливим Заходом Путін стане аномалією навіть у самій Росії. Україна є важливою не заради неї самої, але більшою мірою тому, що її успішне майбутнє стане взірцем для представників міжнародної спільноти, яким пощастило менше, ніж демократичним, безпечним та економічно успішним державам. Який інтерес для західного бізнесу? Нові перспективи та розширення ринків, про моральний фактор я навіть і згадую.

Аскольд Лозинський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply