Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Петро І, Мазепа та Янукович

Автор:

|

Листопад 21, 2013

|

Рубрика:

Петро І, Мазепа та Янукович

На перший погляд, здавалось би, ці особи навіть близько не подібні, але люди, не обізнані з історією, можуть їх порівнювати. Саме так недавно вчинила депутат від Партії реґіонів (ПР) Олена Бондаренко на російському телевізійному каналі, відповідаючи на закиди російського журналіста, що, мовляв, Янукович зрадив Росію, як гетьман Іван Мазепа зрадив Петра І. Вона обурилася такому порівнянням, незважаючи на те, що Путін — не Петро І, а РФ – не царська Росія. Хоча, зрештою, Мазепа не зрадив, а відважився на вчинок, гідний національного героя, пані Бондаренко дуже люто заявила, що якщо вже Януковича й порівнювати, то з Петром І, а не з Мазепою. Арґументи на той час у п. Бондаренко були дуже переконливі: Петро І «відкрив вікно для Росії в Європу, а Янукович завів Україну в Європу».

Якщо би це було справді так, то можна було б із «реґіоналкою» погодитися хоч частково, але поведінка Януковича доводить, що йому далеко й до гетьмана Мазепи, і до Петра І. Річ у тому, що Петро І діяв за власним розумом, коли запроваджував свої реформи в Росії, а український гетьман керувався вищими думками про долю свого народу, коли йшов на угоду зі шведським королем. Відвідини Януковичем Мінська, Сочі та Москви за кілька останніх тижнів, аби «поговорити» віч-на-віч із Путіним, свідчать про те, що український президент далекий від того, щоби його порівнювати з російським царем і українським гетьманом.
Янукович навіть не здатен повчитися з недавньої історії політичного супротивника Юлії Тимошенко. Вона також літала до Путіна й саме з ним «домовилася» про ціну на ґаз, за що зараз сидить за ґратами, а Путін «домовляється» з Януковичем. Не треба бути західним чи східним експертом, аби звернути увагу на обставини «обміну думками й обговорення міждержавних взаємин» між цими двома нерівними президентами.
Літання Януковича до Путіна й «таємниця» їхніх «обговорень» є свідченням того, що Янукович не має власної думки, яка би хоч чимось нагадувала двох історичних постатей, до яких його прирівняли російські журналісти та п. Бондаренко. Зрештою, лише в диктаторських країнах долю мільйонів вирішують диктатори, а людей ставлять перед доконаним фактом. Український президент повинен пригадати, що й після Харківських угод північний сусіда дешевого ґазу не дав — українці далі платять найвищу ціну на світі, і що Росія постійно провадить торговельні війни проти України, а на кордоні встановлює колючий дріт, якого на державних межах по цілій Європі вже не знайдете, хіба що на фермах із худобою.
Янукович повинен собі також згадати й те, що ще не так давно Путін приділив більше уваги російським байкерам у Криму та кумові Медведчукові, ніж українському президентові.
Пригадуються часи, коли п. Тимошенко теж охоче зустрічалася з Путіним, ба вони навіть жартували щодо Віктора Ющенка, якого Путін відверто не любив. Юлії Тимошенко від ув’язнення Путін не врятував, і саме зараз слід пригадати Януковичу, що для майбутнього України важливим залишається не Путін із його ідеями відновлення імперії, а незалежність і воля!
Іван Мазепа ввійшов до історії України як великий Гетьман і патріот, котрий хотів вивести країну з-під московського ярма в незалежність. Він увічнив себе своїми добрими ділами та намірами, про нього написано чимало художніх творів. Саме його вільний дух став джерелом для поеми Пушкіна «Полтава», яка стала основою лібрето Віктора Буреніна до опери «Мазепа», музику до якої написав Петро Чайковський.
Щоденні крутійства декотрих членів ПР, затримка з ухваленням законів, які мали би наблизити Україну до Європи, є свідченням того, що Янукович і його партія не здатні керуватися національними інтересами.
Янукович і його оточення ще не збагнули, що для керування найбільшою за територією країною Європи слід мати власний розум. В «азійській співдружності» Україна провела понад 300 років, і саме цій «братській дружбі» вона завдячує численними війнами, революціями, голодоморами, «освоєнням» Сибіру, Камчатки, Далекого Сходу, ГУЛАГом, розстрілами, афганськими інвалідами та багато чим іншим, про що в Європі навіть уявлення не мають.
Український президент має в Європі найбільше повноважень (крім білоруського колеґи), і, на жаль, він сам може вирішити, яким шляхом піде розвиток України. Те, чи можна його прирівняти до Петра І чи гетьмана Мазепи, покажуть його вчинки, за які він відповідатиме не тільки перед істориками. Англійське прислів’я каже: «Рай від пекла віддалений на милі, але пекло від раю — лише на один інч!»

Йосиф Сірка

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply