Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Міркування щодо боротьби з корупцією

Автор:

|

Жовтень 15, 2015

|

Рубрика:

Міркування щодо боротьби з корупцією
Ігор Мосійчук

Ігор Мосійчук

Справді показовим був арешт Ігора Мосійчука, члена Радикальної партії України, за професійно виготовленим сценарієм, де головну роль зіграв сам головний прокуратор Президента, а сцена була у стінах Верховної Ради України (ВРУ). Роль статистів зіграли народні депутати, між ними і сам обвинувачений, своєю поведінкою та голосуванням для зняття недоторканості з народного обранця. Це справило враження, що в Україні зараз реально серйозно ставляться до проблеми корупції. Заради драматичності, хоча й у другорядній ролі, треба було заанґажувати й голову ВРУ, приятеля Президента, котрий зіграв надзвичайно переконливо своє обурення корупцією, і це дозволило думати, що головним опонентом і режисером боротьби з корупцією в Україні є сам Президент. Імовірно, саме він і був головним режисером цієї постановки у ВРУ.
Однак пильніший погляд на цю справу виявляє, що п. Мосійчука обвинуватили за те, що він домовлявся за хабар, вказуючи відповідну ціну, немов у крамниці. На відеозаписі немає моменту, де у його руках опинилися ті 100 тис. грн. Може, ще знайдеться, але це, мабуть, не суттєво. Не зважаючи на протест обвинуваченого, що це — змонтований запис. Бо саме домовляння начебто і становить злочин.
Переглядаючи запис я й не звернув увагу на суму хабара, а це у карному праві — дуже важливо. Аж мій колега звернув увагу, що 100 тис. грн — це 4,5 тис. USD. Мала сума, яку в Україні злочинно добуває майже щодня більш-менш спосібний суддя чи чиновник. Це — злочин, але малий. То навіщо був потрібен такий парадний сценарій арешту «злочинця»? Для мене п. Мосійчук — не брат і не сват. Його партія для мене не має значення, тим більше, що її очолює людина, на мою думку, загадкова. Але чи можливе таке, що парад була влаштований, аби відвертати увагу від набагато серйознішого, що зараз відбувається в державі?
Коли я нещодавно повертався з України українським літаком, один дядько, котрий чомусь зі мною хотів розмовляти лише про рибальство, коли я звернув розмову на теми політичні, пожалівся, що він розчарований. Бо навіть після славетного Майдану, людської посвяти та навіть відданих життів в Україні мало змінилося. Як приклад він розповів, що після непрозорого виділення земельної ділянки десь під Києвом там будується нова фабрика «Рошен», яка є власністю Президента. Казав навіть, що ділянка припала Президенту без жодного тендеру.
Я подумав, що це, мабуть, трохи більше, ніж 4,5 тис. USD, тобто більший злочин. Якщо це — правда, а цьому є реальні підтвердження, не лише слова цього дядька. Та й покарання злочинців після Революції гідності проходять чомусь дуже повільно також. Пригадав собі і Помаранчеву революції, яка повстала тому, що Янукович з головою Центральної виборчої комісії Ківаловом намагалися вкрасти у народу право вибору. Прийшов до влади Президент Ющенко з народним мандатом довіри й уже незабаром призначив першого злочинця прем’єр-міністром, а другого — нагородив за юридичні заслуги. Та ще й зібрав великі гроші на дитячу «лікарню майбутнього», а її немає і досі, гроші також невідомо де.
Зачарована країна, в якій карають за злочини тільки політично безсилих. Мабуть, глибоке християнське прощення… Але тоді чому Мосійчука, за малий гріх? Тобто одних карають, і то — за відносно малі злочини, а інші й досі — над законом. Рівне застосування закону — це основа нормального суспільства.
Кілька тижнів тому на зустрічі з українською громадою в США Петро Порошенко висловив гордість бути не тільки Президентом України, але й президентом великого українського народу, в т. ч. українців діаспори. Якщо так, то така позиція передбачає й обов’язки, а найголовніше — звітність і прозорість діяльності самого Президента перед цим народом. Треба було п. Порошенкові задати запитання, які турбують і українців у США.
Чи надано за час його президентства земельну ділянку біля Києва для побудови фабрики «Рошен»? Чи Президент досі є власником фірми «Рошен»? Якщо так, то прошу пояснити процедуру надання ділянки для цього будівництва. Чи Президент і далі є власником «5-го каналу»? Чи впливає Президент на політичний зміст програм цього каналу? Чи хтось запитував про це? Не знаю, бо я там не був. Але буду наступного разу і запитаю.
Підчас останньої поїзди в Україну, я також побував у Львові, де мене зачарувала розбудова і відновлення міста. Одні казали, що мер Садовий — добрий господар. Інші ж казали, що Львів — набагато корумпованіший, ніж схід. Казала мені одна людина, котра займається медичною допомогою для потерпілих від війни, що доводилося домовлятися про допомогу з державними медичними установами Львова, Києва та Харкова. І речники Львова вимагали хабара навіть у таких гуманітарних справах. Мабуть, це означає, що зараз у Києві та Харкові — краще? Як юрист знаю, що не можна вірити усім пліткам, тому треба копати глибше. Для цього і треба ставити запитання, незважаючи на те, хто перед тобою — митник, президент, чи навіть священик. Адже всі — рівні перед законом. Тому пропоную не соромитися, говорити вголос і ставити питання. Бо мені здається, що корупція дусить Україну не менше за війну.

Аскольд Лозинський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply