Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

Чому в Україні немає свого Гавела?

Автор:

|

Листопад 10, 2011

|

Рубрика:

Чому в Україні  немає свого Гавела?

Таке запитання було обране для обговорення на засіданні чергового Політклубу, модерованого Віталієм Портниковим. Джаред Даймонд у книзі «Зброя, мікроби, харч. Про причини нерівності між народами» розмірковував, чому певні народи створювали цивілізації, а інші залишалися на примітивному рівні розвитку. На думку науковця, головним чинником такої нерівності є не те, що одні мають якісь геніальні здатності, а інші їх позбавлені, а передусім — тиск довколишнього природного оточення. Тому стародавні цивілізації з’явилися в долині ме­жиріччя Тигру та Євфрату, а не в пустелі Сахара.

Так само відповідь на питання, чому в Чехії відбулася перемога революції 1989 року і нині там — розвинена демократична держава, а в Україні її немає, криється не в геніальності чехів і бездарності українців, а в об’єктивних передумовах. У цьому випадку — сформованих не природою, а політичною силою.

Маємо спільні для Чехії й України історичні передумови: обидві країни пройшли через комуністичну владу, обидва народи зазнали репресій і чинили спротив, зокрема, в обох країнах в 1960—1970-х активно діяли ди­сидентські рухи. Але ретельніший огляд обставин минулого засвідчує, що на цьому схожість майже вичерпується, причому суть відмінності — не так у якісних характеристиках явища, котре визначало історію, як у його кількісному вимірі.

На відміну від Чехії, Україна пережила набагато довший період комуністичного правління. Комунізм в Україні панував з 1918 року, у Чехії — лише з 1948-го. Отже, маємо понад 70 років тоталітарного режиму в українському випадку й трохи більше за 40 — у чеському.

Станом на 1989—1990 рр., коли в обох країнах піднявся національно-демократичний рух, серед його діячів в Україні не було людей, що народилися в докомуністичний час. Натомість у Чехії вони були, зокрема ті, які пам’ятали часи свободи. Серед них — народжений 1936 року Вацлав Гавел.

В Україні комунізм був утверджений силою зброї та здебільшого накинений ззовні. У Чехії він прийшов до влади мирним шляхом і, попри зовнішню допомогу, мав вагому внутрішню підтримку населення, принаймні на початковому етапі.

Обидва народи зазнали значних утрат у ХХ ст., великою трагедією для них стала Друга світова війна. Кількісний вимір цієї трагедії в Україні — близько 8 млн загиблих, у Чехії — майже 400 тис. Обидві нації постраждали від репресій комуністичної влади — в Україні їх масштаб вимірюється мільйонами, у Чехії — 262 особами. Тепер перейду від безликих мільйонів до конкретних особистостей. Чи була в українській історії людина, близька за своїми характеристиками до Вацлава Гавела? Так. Такі фігури були в середовищі людей приблизно гавелівського покоління, діячів українського дисидентського руху. Серед них, на мою думку, найближчим до чеха є Іван Світличний: приблизно одного з паном Гавелом віку, інтелектуал, як і він, гуманітарій, мовознавець, критик, поет. Як і Гавел, неодноразово затримуваний за політичні переконання, як і Гавел, відбував ув’язнення. Як і Гавел — беззаперечний авторитет для свого оточення.

Проте далі — знову різниця, виражена в кількісних показниках: Вацлав Гавел заарештований на п’ять років, відсидів чотири та звільнений через поганий стан здоров’я. Іван Світличний був засуджений на 12 років таборів, але, незважаючи на важку хворобу, не звільнений, а етапований на заслання в с. Усть-Кан Горно-Алтайської області. У результаті 1981 року отримав інсульт, який зробив його інвалідом першої групи. На волю пан Світличний ви­йшов лише 1983-го, після повного відбуття терміну покарання.

1989 року, коли почався зоряний час Вацлава Гавела, який невдовзі став президентом, Іван Світличний, лише на сім років старший від нього, лежав прикутий до ліжка й уже навіть не міг говорити. Перший, урешті, перемагав ненависний йому комунізм, а другий, знищений комунізмом, тихо вмирав, допоки не покинув цей світ 1992-го.

Тому повторю: українського Гавела, а точніше навіть Гавелів, убили. Як і українських Масариків, яких знищили раніше. Тому в Чехії відбулася національно-демократична революція, яка започаткувала незворотні зміни, а в Україні маємо лише її досі не завершений варіант.

 Володимир В’ятрович

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply