Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 4, 2021

«Білий» шум «газових» перемовин

Автор:

|

Грудень 22, 2011

|

Рубрика:

«Білий» шум «газових» перемовин

Інформаційні атаки «Газпрому» напередодні підписання російсько-української «газової» угоди призначені внести сум’яття в лави українців і переконати російських виборців у переможному результаті «газового» діалогу з Україною.

Стратеґія проведення перемовин «Газпрому» з країнами ближнього зарубіжжя завжди будувалася на потужному інформаційно-психологічному тиску на контраґента. Так було з Білоруссю у 2003 — 2004 рр., із країнами Середньої Азії, і, звичайно, з Україною. Постійні звинувачення української держави в крадіжці газу та борги за «блакитне паливо» в кінцевому підсумку досягли своєї мети: Україна платить за газ більше, ніж будь-яка європейська країна, а її імідж як надійного транзитера повністю дискредитовано «газовими кризами» 2006-го та 2009 рр.

Не став винятком і цей перемовний процес, незважаючи на те, що існує контракт, оплати за яким уряд проводить з останніх сил, але зі завидною реґулярністю та в повному обсязі. Це означає, що «Газпром» не може звинуватити Україну ні в крадіжці, ні у відсутності своєчасних розрахунків за газ. У російської сторони залишилися два останніх козирі: ціна на газ для України й обсяги транзиту. Те, що формула визначення ціни на газ для України не витримує жодної критики, уже давно стало очевидним для всіх. З обсягами транзиту — складніше, оскільки третій рік поспіль «Газпром» не виконує контрактних зобов’язань із прокачування 110 млрд куб. м газу на рік, та ще й активно будує газогони в обхід України.

Аби не акцентувати уваги громадськості на цьому, треба запускати так званий білий шум, інформаційні фантоми, які відволікатимуть від суті й концентруватимуть інтерес на деталях. «Потяг під назвою «дешевий газ», «подарунки для України» та подібні метафори вкидаються в російський інформаційний простір, що завдяки ґлобалізації й Інтернету вже за мить ретранслюється в Україні.

Одночасно із цим проходять «зливи» інформації, причому не в російських, а в українських медіа, які вже дуже підозріло грають на руку російській стороні й після широкого тиражування в Україні другим кроком плавно переходять на сторінки російських газет.

Так було 2006-го, коли раптом з’явилася інформація про десяток додаткових угод до контракту. Так було 2009-го, коли в пресу просочилося з десяток варіантів контракту на постачання газу в Україну. Так відбувається й зараз, коли інформоване джерело говорить про просто «драконівські умови», на які має піти Україна, щоби переглянути невигідні контракти 2009 року.

А потім ця вже «відмита» інформація цілком спокійно передруковується російськими медіа з посиланням на поважні видання в Україні. Мети досягнуто. Ніхто в Росії й не запідозрить, що за сенсаційними розкриттями «драконівських умов» стоїть Кремль, який бажає «пограти м’язами» перед потенційними виборцями.

Описана вище технологія — стара, як світ. У мене виникає тільки одне запитання: чому знадобилося 20 років розгулу іноземної пропаґанди в українському інформаційному просторі, щоби держава занепокоїлася цією проблемою й у СБУ нарешті було створено підрозділ контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки. І чи він справді займатиметься складними інформаційними комбінаціями, які проводяться проти України й реально завдають шкоди національним інтересам, чи скотиться до перевіреної практики «пресування» опозиційних медіа та волелюбних блогерів. Поки ж Україні не залишається нічого іншого, як відповідати на газпромівські «подарунки до Нового року» версткою бюджету із ціною на газ 400 USD за 1 тис. куб. м.

 Валентин Землянський, ForUm

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply