Новини для українців всього свту

Tuesday, May. 11, 2021

Американські вибори: криза для українців

Автор:

|

Квітень 28, 2016

|

Рубрика:

Американські вибори: криза для українців
Дональд Трамп

Дональд Трамп

Передумовою до розуміння цього аналізу має стати значне обмеження своїх політичних поглядів. Тобто треба прийняти те, що підтримка кандидата у президенти США українсько-американським виборцем залежить виключно від його/її ставлення до України. Всі інші політичні засади кандидата не мають значення.
Мабуть, упродовж останніх півстоліття президентських перегонів у США не було такої метушні, як зараз. Серед республіканців це сталося тому, що вже на початку кампанії зголосилося майже 20 кандидатів. У демократів — набагато менше, але, мабуть, перша в історії людина не була демократом, а скоріше соціалістом.
Під соціалістом можна різне розуміти. Можна бути європейським соціал-демократом, а можна і марксистом. Кандидатові Берні Сандерсу пощастило, бо дозволило йому бути актуальним до ньюйоркських праймеріз. Своїми заявами щодо безплатної освіти та власної незалежності від великих фундаторів, багатих установ і окремих людей, він захопив вагому частину студентської ідеалістичної молоді, а також лівий мистецький світ, який частково бачить багатіїв усюди, тільки не у своєму середовищі. При цьому досить спритно п. Сандерс приховав свої зв’язки в минулому зі сталіністами, а також ідеологічні нахили своїх економічних радників, частина котрих є не просто соціал-демократами, а фактично марксистами-соціалістами. Він проголосив революцію та боротьбу класів, і зробивши це у контексті ідеалізму, охопив, як колись совєти, чимало «корисних ідіотів», між ними і декотрих розумних американців українського походження.
Сьогодні він перестав бути актуальним через велику різницю у кількості прихильних голосів між ним і його головним суперником Гіларі Клінтон та, мабуть, через свою особисту політичну безперспективність через вік, адже йому 74 роки. Правда, він і Гіларі «заразив» своєю прогресивністю, але, на мою думку, у п. Клінтон ідеологічні міркування коливаються залежно від політичної кон’юнктури. Тому на загальних виборах вона має повернутися до політичної поміркованості.
Натомість серед республіканців становище загрозливе, не зважаючи на прозріння партійного керівництва. Через велику кількість кандидатів і невдоволення республіканським істеблішментом актуальними залишилося три кандидати, але один — із значною перевагою. Цим кандидатом є бізнесмен Дональд Трамп, американець німецького та шотландського походження, однак його походження — несуттєве.
Він — не тільки недосвідчений політик, але й засадничо примітивна людина. Статки п. Трампа не здобуті якимось визначними винаходами чи інтелектом, а лише впертою настирливістю, інколи шахрайством, але найважливіше — великою часткою щасливого випадку. На жаль, доля та багатство зробили цього мільярдера надзвичайно зухвалим і переконали, що він — найрозумніший, хоча це далеко не так. Адже його рівень освіти — всього лиш бакалавр і то — в сфері нерухомості.
Під гаслом «відновити велич Америки» п. Трамп просуває політику ізоляції, виступає проти вільної торгівлі заради збереження робочих місць для американців в захисту американського виробника, не розуміючи, що протекціонізм підвищує ціни. Він виступає проти імміґрації як нелегальної, так і легальної — знову ж таки задля збереження робочих праць для американців. Протестує проти втручання у зовнішні конфлікти для заощадження бюджетних коштів, не розуміючи, що це спричинить закриття світових ринків для американських компаній. А виступаючи проти колективної оборони у таких структурах, як НАТО, він не добачає потреби багатосторонніх відносин і перетрактацій, вказуючи тільки на двосторонні перемовини та на його сумнівне переконання, що він буде дружити з Путіном. Ясно, що справи України для Дональда Трампа — другорядні.
Американці українського походження у переваженій своїй більшості — зареєстровані республіканці. Є також українці в Америці, котрі сприймають позитивно навіть примітивну риторику п. Трампа і відкрито кажуть, що будуть за нього голосувати. Але їх, на щастя, не так багато. Коли я називав цього мільярдера примітивним, то мав на увазі не лише його політичні погляди, але й стиль його діяльності. Дональд Трамп часто-густо особисто ображає своїх опонентів тощо.
Іронією політичної долі є те, що інколи треба підтримати менше лихо. Гіларі Клінтон — людина, котра часто лукавить. Вона — нещира, виступає як політик, говорить те, що слухач хоче від неї почути. Вона корумпована, хоча й не так, як політики в Україні, а в рамках американського закону. Що це означає. Заради фінансової підтримки вона віддає політичні привілеї та впливи. Однак, американські громадяни українського походження — демократи вони чи республіканці — не мають іншого виходу, як 8 листопада ц. р. проголосувати за п. Клінтон.
Її переваги: вона не віддасть Україну на поталу москалям, допомагатиме Україні фінансово, підтримуватиме Україну дипломатично в Організацій Об’єднаних Націй і НАТО. Вона не тільки продовжить санкції проти Росії, а може навіть надати летальну зброю українські армії, а також інші форми оборонної допомоги. Вона не стане другом Путіна, бо точно знає, хто він такий. Вона також розуміє, що стратегічно Росія — найбільша небезпека для світового миру й американського впливу у світі. Все інше — другорядне.
Для ясності, я — зареєстрований демократ. 1980 року за те, що демократ Джиммі Картер звільнив декотрих українських політв’язнів, я голосував за нього. 1984-го голосував уже за республіканця Рональда Рейґана, бо він працював на руйнування СРСР. 2008 року голосував за республіканця Джон Мак-Кейна, бо він — добрий друг України. 2012-го голосував за демократа Барака Обаму, бо його адміністрація, зокрема через майбутнього віце-президента Байдена, позитивно ставилася до України, а республіканець Ромні був мені зовсім невідомим. Правда, я обіцяв собі кілька років тому, що ніколи не голосуватиму за Гіларі Клінтон, хоча мені й подобався її чоловік Біл. Але цього року буду голосувати за неї.

Аскольд Лозинський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply