Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Замість обміну, захисників «Азовсталі» вивезли на окуповані території

Автор:

|

Травень 27, 2022

|

Рубрика:

Замість обміну, захисників «Азовсталі» вивезли на окуповані території
Тут уже нема що боронити

У часи Другої світової війни Брестська фортеця, оборону якої героїчно оспівували в часи СРСР, протистояла навалі нацистів вісім днів. Натомість українські оборонці 2014-го відбивали атаки рашистів на Донецький аеропорт ім. С. Прокоф’єва 242 дні. Люди витримали, не витримала споруда. 2022 року новим оплотом протистояння ворогу став завод «Азовсталь» у Маріуполі. Його боронили 85 днів. І не здалися, але ворог виманив українських героїв підступом.

Евакуація не туди
Російсько-терористичні війська оточили Маріуполь вже в перші кілька діб широкомасштабного вторгнення, яке розпочалося 24 лютого. Українські підрозділи чинили опір загарбникам майже три місяці. Тривалий час українські захисники не пускали загарбників на завод «Азовсталь» — єдине місце у Маріуполі, над яким окупанти не змогли встановити повного контролю. Але знайшовся зрадник, колишній електрик заводу, який показав ворогу вхід у підземні тунелі. А через постійні бомбардування українські захисники та захисниці опинилися у вкрай скрутному становищі без води, їжі та боєприпасів.
Домовитися про екстракцію або евакуацію з «Азовсталі» намагалися лідери різних країн. А Реджеп Таїп Ердоган, президент Туреччини, погодився прислати кораблі за українцями. Але Путін залишався непохитним.
Й ось нарешті Ірина Верещук, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, оголосила «радісну звістку». 16 травня першу партію військових евакуювали зі заводу. Кремлівські пропаґандисти опублікували кадри виходу українських військових із «Азовсталі». На них було видно, що люди виходять гуртами по 20-30 осіб, потім їх оглядають окупанти, перевіряючи навіть кишені. Серед тих, хто вийшли, були й жінки. Поранених виносили на ношах. На прохання сторін, бійців, які покидали завод, у т. ч. поранених, реєстрували представники Міжнародного комітету Червоного хреста.
Але виявилося, що їх вивезли не на вільну територію України, а на окуповану, щоб у майбутньому «обміняти на полонених російських військових». 17 травня автобуси з українськими військовими з «Азовсталі» прибули у тимчасово окуповану Оленівку на Донеччині. Їх замкнули до колишньої виправної колонії.
А 18 травня бійців полку «Азов» перевезли до слідчих ізоляторів російських міст Ростов-на-Дону і Таганріг. Про це в повідомила Українська служба Бі-Бі-сі. За її даними, до Таганрогу привезли 89 «азовців». «З Таганрогу їх розподілятимуть далі. Частина залишиться в Ростовській області. Вони зараз є важливим об’єктом для обміну», — поділився з журналістами представник російський силовиків.

Ті самі граблі
Укладаючи угоди з іншими державами, Москва не дотрималася жодної. Пообіцявши українським бійцям «зелений коридор» із Дебальцевого 18 лютого 2016 року, орда розстріляла їх беззбройних на марші. Загинули 19 українських військових, 13 зникли безвісти, а 17 потрапили у полон.
Чому теперішня українська влада вирішила, що цього разу буде інакше, — загадка. Адже замість обіцяного «швидкого обміну» Кремль вирішив використати захисників «Азовсталі», які залишили територію заводу для евакуації, у своїй пропаґандистській операції. Тож полонених бійців очікує нелегке випробування. Про це написала The New York Times. Журналісти видання припускають, що Кремль проведе для українських військовослужбовців спеціальний трибунал і після цього оголосять про «очищення України від нацистів».
Таку пропаґандистську операцію Москва вирішила організувати після того, як у Києві розпочався відкритий судовий процес над Вадимом Шишимаріним, 21-річним військовослужбовцем Збройних сил Російської Федерації (РФ), який визнав свою провину в убивстві 62-річного мирного жителя у Сумській області.
«Тепер росіяни можуть порушувати справи проти українських військовополонених. Це показує, що звірячі злочини, скоєні російськими військами, і прагнення України переслідувати їх у судовому порядку, перебувають зараз у центрі уваги», — пояснив Алекс Вайтінґ, міжнародний прокурор із воєнних злочинів.
А 26 травня ц. р. Верховний суд РФ розгляне справу про «визнання українського батальйону «Азов» терористичною організацією», після чого обміняти його бійців буде вкрай важко.

Нові «господарі»
Маріуполь раніше цілий місяць перебував під рашистською окупацією. Але 13 червня 2014 року місто звільнили Збройні сили України (ЗСУ). 24 січня 2015-го орда підступно обстріляла житлові квартали міста. Тоді загинули 29 людей, поранили 92, серед жертв і поранених були цілі родини, діти, підлітки.
2022 року рашистські окупанти повернулися, пообіцявши місцевим мешканцям перетворити Маріуполь на місто-курорт. Однак замість цього окупаційна влада оголосила вирішила стерти металургійний завод «Азовсталь» із лиця землі навіть після припинення опору.
Водопостачання в Маріуполі частково відновили, але багато трубогонів зруйновані й їх ніхто не відновлює. Через зруйновану систему водопостачання в місті можливе поширення інфекційних захворювань, зокрема, холери. Про це заявила Доріт Німан, реґіональна директорка з надзвичайних ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). «Ми отримали інформацію від неурядових організацій, які працюють там, що на вулицях Маріуполі суцільне болото, і каналізаційна вода змішується з питною. Ми пам’ятаємо, що до 2011 року вже були випадки холери в Маріуполі, тож ми готуємося», — поділилася вона і додала, що ВООЗ готує протихолерні комплекти та вакцини, а також співпрацює з іншими неурядовими організаціями для допомоги жителям на окупованій території.
Наразі основний контроль над містом здійснюють «волонтери» з РФ. Саме вони контролюють гуманітарний процес: від роздавання громадянам предметів першої необхідності та харчів до проведення фільтраційних процедур.
Але контроль над захопленим Маріуполем Кремль планує передати оточенню Рамзана Кадирова, формального лідера Чечні. Про це повідомив Петро Андрущенко, радник маріупольського міського голови. Він уточнив, що отримав цю інформацію від джерел із оточення Костянтина Іващенка, голови окупаційної адміністрації міста. «Через те, що Маріуполь виявився занадто недружнім і націоналістичним, — пояснив таке рішення чиновник. — Тому залякувати та придушувати спротив будуть кадирівці, яким також віддадуть порт і дозволять займатися мародерством».
За його словами, у Маріуполі вже відбулася зустріч представників окупаційної адміністрації з Дмитром Сабліним, депутатом Державної думи РФ, й Адамом Делміхановим, заступником голови уряду Чечні. «Обговорювали плани з «відновлення Маріуполя». Кадирівці поводились як господарі, та сам графік зустрічі швидше нагадував оцінку й інвентаризацію того, що залишилось, ніж щось, схоже на «плани з відновлення», — прокоментував подію п. Андрющенко.
Після того, як 20 травня «Азовсталь» покинув останній український солдат, Маріуполь перейшов під контроль кадирівців і Росгвардії.
Як повідомляв «Міст», на територію заводу «Азовсталь» вороги здійснили 38 вильотів літаків, у т. ч. чотири — стратегічних бомбардувальників.

Євген Клен

Цитати
Ігор Васюник, депутат Верховної Ради України сьомого-восьмого скликань:
— За офіційними повідомленнями, з «Азовсталі» вивезли 274 українських військових. Але з’явилося чимало думок, що наших хлопців «здали в полон». Усі ми хочемо, щоб наші захисники вийшли живими з пекла «Азовсталі». Кожен із нас вимагав цього від Генерального штабу (ГШ) ЗСУ, президента, зверталися до світової спільноти та лідерів про допомогу у посередництві, підписували петиції. Самі ж «азовці» просили застосувати процедуру екстракції. Українські військові, які тримали оборону в Маріуполі, опинилися в повному оточені ворожими військами. Їх нещадно поливали вогнем зі землі та неба. На території «Азовсталі» було більше 600 поранених. Закінчилися запаси їжі, води, медикаментів, військові помирали від поранень. Скільки часу ще вони могли тримати оборону в таких умовах? Зі заяви самих захисників Маріуполя, відлік ішов на години. Вище командування ЗСУ не раз заявляло, що звільнити захисників Маріуполя військовим силовим шляхом неможливо. Йти в наступ по всіх фронтах і відтісняти ворога українське військо не зможе, доки не надійде все необхідне важке озброєння від наших партнерів. Цей час на стягування всіх сил нам якраз і подарували захисники Маріуполя, але й рятувати їх самих потрібно було негайно. Відтак залишився єдиний варіант — перемовини. Домовилися вивезти поранених до тимчасово окупованих Новоазовська й Оленівки. За повідомленням ГШ, «з подальшим поверненням їх на підконтрольну Україні територію через процедуру обміну». Захисники Маріуполя — це герої нашого часу. Вони не здалися ворогу з піднятими руками, а їхня евакуація — це результат важких перемовин. Та найбільше хвилювання викликає те, що москаль — це остання істота на планеті Земля, якій можна вірити. Але якщо з’явився хоч найменший шанс врятувати український захисників, це потрібно робити.

Institute for the Study of War:
«Російська влада могла погодитися на евакуацію захисників «Азовсталі» в обмін на оголошення Маріуполя повністю під контролем РФ. Також Кремль міг погодитися на цю угоду, щоб забезпечити собі «перемогу» та відвернути критику в соціальних мережах невдалого переходу через річку Сіверський Донець і загальних повільних темпів захоплення України. За даними Головного управління військової розвідки України, Міністерство оборони РФ поспіхом готує престур іноземних журналістів окупованими територіями України.
А в майбутньому Москва може відмовитися від обміну захисників Маріуполя. Деякі депутати Державної думи РФ виступили за ухвалення законів, які заборонять участь в обміні полоненими осіб, звинувачених у «нацизмі». Тож Кремль може проігнорувати таку позицію депутатів, або використати її, щоб саботувати перемовини з Україною».

About Author

Meest-Online