Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Як реабілітують ветеранів російсько-української війни

Автор:

|

Жовтень 25, 2020

|

Рубрика:

Як реабілітують ветеранів російсько-української війни
Лікарня ім. Мечникова

Дніпропетровську обласну клінічну лікарню ім. Мечникова, або, як її ще називають, «медичний форпост країни» — перше, що після війни бачать тяжко поранені бійці. Саме тут українські армійці виграють далеко не завжди рівний бій зі смертю. «У мене за цю війну — два поранення, обидва рази опинявся в реанімації лікарні Мечников», — посміхається Юрій Скребець, заступник головного лікаря. — Майже за сім років війни тут навчилися робити практично неможливе — витягувати пошматованих вибухами і простріляних кулями бійців із того світу».
Але відновити тіла легше, аніж здолати психологічні проблеми, кажуть лікарі. Посттравматичний синдром, що виникає внаслідок сильних емоційних потрясінь, його ще називають «донецьким», притаманний майже 80 % фронтовиків.
Ветеран Сергій Пайол ще чотири роки тому воював у танковій бригаді. Зараз почувається добре, але відголоски війни не відпускають і досі. «До війни міг багато що кому пробачити. То зараз у мене, що називається, руки сверблять. Я себе стримую. Але коли з’являється несправедливість, то хочеться щонайменше дати кому-небудь по пиці», — зізнається він.
З фронту Сергій повернувся без поранень. Але збуджений і надто роздратований. Власні проблеми долає самостійно. Каже, що наразі це йому вдається. Усе завдяки підтримці сім’ї та роботі: «Я був до війни і зараз продовжую бути приватним підприємцем, завдяки друзям і родичам є певний матеріальний дохід. Хотілося б звичайно краще, як і всім людям», — каже він.
Психологічної реабілітації ветеранів війни в Україні практично немає. У цьому армієць переконаний. Те, що її проводять неналежно, підтверджують і в лікарні ім. Мечникова. Через те, що заклад є хірургічним — фізичному відновленню там приділяють особливу увагу, а от відновити психологічне здоров’я можна лише поверхово, бо відповідної державної програми реабілітації ветеранів просто не існує.
Ще один заклад, який лікує душі бійцям, котрі пройшли пекло російсько-української війни, зовсім поруч із лікарнею Мечникова. Це Дніпропетровський обласний госпіталь ветеранів війни. Проте журналістам там не раді. Цього разу через карантин: жодних зйомок і коментарів.
Загалом на Дніпропетровщині більше 27 тис. учасників російсько-української війни. Такі цифри називають у Раді ветеранів антитерористичної операції й операції Об’єднаних сил (ООС) при обласній державній адміністрації. І майже кожен із них пережив жахи та прийшов геть іншим додому. Ліками від «донецького синдрому» для бійців можуть стати, зокрема, програми соціалізації ветеранів війни.
Але щоб вони допомогли, треба прийняти допомогу. «Вони закриваються у свій мікросвіт, який ми не можемо навіть пробити. Ми кажемо: хлопці, ідіть до нас, у нас курси, у нас є освітницька програма, програма з діточками, приїздіть. Ми витягуємо їх кліщами з їхніх насиджених місць», — розповідає Сергій Звірко, голова Ради ветеранів.
На кладовище на околицях Дніпра, де поховані українські захисники, прийшов військовий капелан Дмитро Поворотний. Частину з них знав особисто і бачив на фронті під час своїх відряджень. Тепер священник прийшов, аби вшанувати їхню пам’ять і нагадати тим, хто повертається з війни живим: «Не залишайтеся розумом, душею, думками на війні. Тому що в мирному житті, в цьому широкому житті діють інші правила».
Як повідомляв «Міст», помер ветеран, котрий вчинив самоспалення.

Мирослав Солонар, «5 канал»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply