Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Військовий конфлікт Росія може заморозити

Автор:

|

Вересень 01, 2022

|

Рубрика:

Військовий конфлікт Росія може заморозити
РСЗВ HIMARS

У російсько-українській війні дедалі частіше кажуть про те, що бойові дії зайшли в глухий кут. Окупанти особливо не просуваються на Донеччині, обіцяний літній український контрнаступ на півдні так і не розпочався. Здатність сторін проводити великі наступальні операції, які впливають на результат війни, викликає дедалі більше сумнівів в експертів, отже теперішню ситуацію можна назвати патовою. При цьому лінія фронту очевидно категорично не влаштовує обох супротивників — укладання миру в таких умовах неможливе, а ось замороження конфлікту — цілком.

Два шляхи
Експерти виділяють два варіанти розвитку подій: довга виснажлива війна без чіткого способу досягнення політичних цілей обома сторонами, або ескалація конфлікту. Кремль може збільшити залучення країни до війни, оголосивши насильницьку мобілізацію. Дзеркально Захід, від якого тепер майже повністю залежить постачання української армії, може різко збільшити постачання озброєнь як за рахунок старої техніки зі складів, так і за рахунок техніки з арсеналу власних армій.
Олексій Рєзников, міністр оборони України, назвав одну з головних загроз у теперішній боротьбі України. За його словами, це синдром втоми в міжнародному співтоваристві. Також урядовець оголосив, що найгірший сценарій війни для України вже позаду. «Ми перебуваємо на стадії стабілізації всього фронту або лінії зіткнення за допомогою невеликого переміщення підрозділів, і ми створили там багато хороших засобів стримування», — запевнив він. За словами міністра, Україна зараз стоїть на порозі «нового етапу» війни.
Він вважає, що Україна вже перетнула межу, коли можна було очікувати «найгіршого сценарію» розвитку війни з Російською Федерацією (РФ).

Зіткнення РФ-Захід
Свою чергою, відомий американський аналітичний центр The RAND Corporation виділив кілька можливих ланцюжків подій, що ведуть до зіткнення Росії безпосередньо з країнами НАТО. Якщо Захід своїм постачанням перейде відому тільки Кремлю «червону лінію», Москва може завдати ударів оперативно-тактичними ракетами по логістичних ланцюжках і складах за межами України.
Інший шлях: керівництво РФ може вирішити, що напад НАТО на країну неминучий (приміром, якщо побачить передислокацію військ та ударних комплексів до Східної Європи або почує заклики до прямої інтервенції у західних засобів масової інформації та суспільстві). У цьому випадку ймовірні удари не лише конвенційною зброєю, а й тактичною ядерною, вважають експерти.
Американський Центр стратегічних і міжнародних досліджень перевірив подібну теорію у грі, в якій брали участь кілька команд досвідчених фахівців із безпеки, які грали за США та Росію. Їм доручили приймати рішення у відповідь на дії супротивника, зважуючи вигоди та ризики конфронтації.
Гра починалася з патової ситуації у війні. Метою було знайти вигідний для себе вихід із глухого кута (посилити свою перемовну позицію) і не дати отримати його супротивнику. Командам доручили вибрати варіанти дій, які оцінювали за рівнем вигоди та за рівнем ризику ескалації.
За результатами гри з’ясувалося, що хоча всі учасники на словах хотіли зменшити ризики інтенсифікації конфлікту та його поширення за межі України, насправді, побоюючись програти, вони стали приймати рішення з ризиком ескалації та географічного розширення війни. Автори дослідження вважають, що війна в Україні стане початком, а не кінцем нової гострої фази протистояння великих держав Євразії.
Важливою на цьому етапі є позиція Туреччини. Реджеп Таїп Ердоган, турецький лідер, запевняє, що Анкара — на боці України. Однак Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України, вважає, що Туреччина зайняла нейтральну позицію — і вашим, і нашим. «Туреччина зі собою. Туреччина — це про Туреччину, а не про нас чи про РФ. Це бажання стати глобальним гравцем. Але для Анкари критично важливо, щоб Путін програв Україні — це з огляду на безпекове питання у Чорному морі. Це з огляду на бажання Ердогана говорити з Путіним на рівних, а не як реґіональний лідер із глобальним. Це також із погляду історії, позаяк Османська імперія колись програла усі війни Російській імперії. Тепер жодний успіх РФ не пасує Ердогану навіть ментально. І він гратиме в свою гру», — зазначив він.

Шість груп орди
А тим часом в американському Інституті вивчення війни (ISW) виділили шість основних географічних груп російсько-окупаційних військ та інших підконтрольних Москві сил — приватних військових компаній (ПВК) і терористичних організацій «Донецька народна республіка» (ДНР) і «Луганська народна республіка» (ЛНР).
На північному сході Харківської області воюють «щонайменше частково» війська Західного військового округу. Військ для великого наступу там бракує. На лінії Ізюм-Слов’янськ зосереджені переважно «добровольчі» батальйони (зібрані вже після початку повномасштабного вторгнення), а також деякі частини Східного військового округу. Як вважають військові аналітики, позаяк «добровольчі» батальйони недостатньо навчені і в основному не дотягують до штатної чисельності, цей напрямок для російського командування не є пріоритетним.
На ділянці Сіверськ-Лисичанськ воюють частини Центрального військового округу, доповнені деякими частинами ДНР і ЛНР. Командувачем цього об’єднання ISW називає генерал-полковника Олександра Лапіна. Оголошена російським командуванням «оперативна павза» на цій ділянці закінчилася, війська відновили спроби наступу.
У районі Бахмута зосереджені ПВК «Ваґнер» та окремі частини Західного військового округу РФ і ЛНР. Найманці брали участь у більшості нещодавніх захоплень на цій ділянці, зокрема, у штурмі Вуглегірської теплоелектростанції. Штаб «Ваґнера» розміщується в Попасній, за 40 км на північний схід від Бахмута, саме цей об’єкт Збройні сили України (ЗСУ) обстріляли з ракетних систем залпового вогню HIMARS.
На напрямку Авдіївка-Донецьк воюють частини ДНР. Що стосується півдня, то там найбільш неоднорідна група військ. Основу для інтервентів у Запорізькій і Херсонській областях спершу складали частини Південного військового округу РФ. Але в очікуванні українського контрнаступу сюди перекинули частини Східного військового округу, повітрянодесантних військ і Росгвардії.
Як повідомляв «Міст», надходить нова зброя для України.

Євген Клен

Гоп-ля
Українські воїни зібрали кошти на купівлю квадрокоптера Mavic DJI Mini у чатах прихильників війни, яку розв’язала Росія. Бійці ЗСУ, які наразі ведуть бої з окупантами на Херсонському напрямку, розповіли докладніше про цей курйозний випадок. Прихильників Кремля закликали жертвувати гроші на бронежилети, медикаменти та спеціальні засоби для армії РФ. Однак прикріплені рахунки російських банків були насправді «фейковими», Тоді як збір коштів здійснювали лише на електронні гаманці. «Всі зібрані гроші віддали на придбання квадрокоптера Mavic DJI Mini 2 у максимальній комплектації. Маленького помічника вже привезли до одного зі спецзагонів ЗСУ на передовій», — йдеться в повідомленні.

До слова
Відомий кухар Євген Клопотенко розповів, що захисники України на передовій харчуються смачними сухпайками. «Є різне харчування. Є харчування в частинах. Є сухпайки, які я дегустував, вони суперкруті та суперпрості, там нема чого робити. До речі, там є борщ, і ми єдина країна у світі, де перша страва, рідка страва є у вигляді сухпайка. В жодній країні такого немає. І це дуже важливо. Але є питання щодо харчування у військових частинах. У нас інші стандарти, навіщо ми тоді навчалися у НАТО? Прийди у військову частину п’ять років тому і зараз, ти взагалі будеш шокований. Їжа — це частина морального духу», — зазначив він. Шеф-кухар також не зміг оминути сухпайки армії РФ. Харчування окупантів значно відрізняється від українського. «Коли відкриваєш російські сухпайки, то розумієш, що їх лайном годують. І це відповідь на запитання: навіщо покращувати харчування? Солдатам треба дати зрозуміти, що про них піклуються», — підсумував він.

About Author

Meest-Online