Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 27, 2022

Українці сподіваються позбутися російської нечистої сили до Різдва

Автор:

|

Жовтень 24, 2022

|

Рубрика:

Українці сподіваються позбутися російської нечистої сили до Різдва
Як у світі сприймають війну в Україні

Контрнаступ Збройних сил України (ЗСУ) породив надії та прогнози серед політиків та аналітиків, що такими темпами Україна може здобути перемогу вже до кінця цього року.

Дії будуть обмежені
Журналісти британської The Times поспілкувалися з урядовцем, який припустив, що ЗСУ відтіснять окупантів на кордони 23 лютого вже до Різдва». Однак, це станеться у тому випадку, якщо контрнаступ триватиме такими ж темпами.
Такої ж думки тримається і Бен Годжес, колишній командувач силами США в Європі. «Виходячи з того, що ми бачимо, відчувається колапс, принаймні, на Донбасі, й я вірю, що до кінця року росіян витіснять за лінію 23 лютого», — вважає він. Генерал додав, що поворотним моментом може стати звільнення українськими військами Херсона, після чого ЗСУ наблизяться до Криму та зможуть вражати цілі артилерією, яку надав Захід. «Якщо вони це зроблять, окупанти в Криму потрапляють у пастку», — запевнив він.
Іншу думку щодо розвитку подій має політолог Маттіа Неллес. Він не вірить у закінчення війни до кінця року через велике скупчення російських військ у Херсоні. А Франц-Штефан Гаді, співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень, наголосив, що жодна зі сторін ще не вичерпала своїх військових можливостей і працює над створенням вигідніших тактичних і стратегічних позицій, аби продовжити бойові дії й 2023 року. «Температура вдарить на полі бою, солдатам стане важче діяти й їхня здатність проводити наступальні операції буде обмежена», — пояснив він свою думку.
Із ними не погоджуються в розвідувальному управлінні Збройних сил Канади. Там вважають, що Російська Федерація (РФ) не здатна діяти. «Дуже вірогідно, що чинні українські здобутки — тривалі. Через виснаження та дуже обмежені можливості поповнення запасів, російським силам бракує спроможностей для початку контрнаступу, — зазначили у відомстві. — Українські сили відтіснили окупантів на деяких відтинках фронту й російські сили опиняються в усе більш загрозливій позиції».

Звільнення Криму — не за горами
Натомість ЗСУ спроможні повернути анексований Росією Крим. Таких висновків американське військове керівництво дійшло, оцінюючи теперішні темпи просування української армії. «Звільнення Криму тепер цілком можливе», — заявив представник Міністерства оборони США.
Однак через географічне розташування Криму та відсутність у ЗСУ необхідного озброєння деокупація Криму буде складною. Таку думку висловив Марк Гертлінґ, колишній командувач Армії США у Європі. «По-перше, острів є стратегічно важливим для Чорноморського флоту РФ, військово-повітряних баз та іншої військової інфраструктури. По-друге, Крим — це питання особистого престижу Путіна. Це буде важка битва для України, адже навіть для того, щоб потрапити на півострів, є лише кілька доріг через територію, що складається з кількох дрібних острівців», — пояснив він.
Генерал додав, що вісім років тому для окупації півострова Москва використала флот і сили спецпризначення. Натомість в України повноцінного флоту немає. «Самою артилерією територію взяти не можна, потрібні сухопутні війська», — сказав він і додав, що для того щоб утримати Крим, Путін може використати стратегічні бомбардувальники та Військово-морський флот, який досі використовували не повною мірою.
Йому опонує український військовий експерт Дмитро Снєгирьов. Він вважає, що за умов контролю над правим берегом Дніпра, в зоні ураження американських установок HIMARS і німецьких самохідних гармат PzH 2000 опиниться вся тилова інфраструктура росіян на лівому березі. А це, своєю чергою, створить передумови для успішної деокупації Херсонської області й Автономної Республіки Крим.
За словами фахівця, зараз розглядають кілька варіантів деокупації півострова, навіть без форсування Дніпра. «Пригадайте раніші висловлювання представників Пентаґону про те, що наразі немає потреби в передачі Україні комплексів ATACMS», — нагадав він. А тепер Мітч Мак-Коннелл, голова республіканської меншості у верхній палаті Конґресу США, виступив зі закликом до адміністрації президента Байдена забезпечити Україну далекобійними ракетами ATACMS негайно.
Та навіть зброя, яка вже є в ЗСУ, здатна виконувати свої завдання для деокупації Криму. «Використання HIMARS — не історична перспектива, а реальність», — запевнив п. Снєгирьов.

Що може зробити аґресор?
Путін не полишає думки залучити й Білорусь до російсько-української війни. Відтак Москва та Мінськ заявили про спільне розгортання військ для захисту їхньої Союзної держави. Передбачається, що російський компонент будь-якого формування «реґіональної групи військ» складатиметься з мобілізованих або рекрутів. Але в американському Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що такі бійці мають низький рівень підготовки та не становлять значної загрози для України.
Ще один компонент може складатися з частин 1-ї гвардійської танкової армії, 20-ї загальновійськової армії та повітрянодесантних підрозділів, які зазнали значних втрат в Україні та мають суттєво знижену боєздатність.
Аналітики вважають, що РФ може спробувати використати свої сили в Білорусі, щоб «зафіксувати» українські війська під Києвом і не допустити їхньої передислокації в інше місце чи участі у контрнаступі.
На думку експертів ISW, Олександр Лукашенко, нелегітимний президент Білорусі, зараз не може собі дозволити прямого білоруського втручання у війну, а РФ не має можливості швидко сформувати наземні ударні сили з нуля або з підрозділів, що вже існують у Білорусі. І тому навряд чи наважаться атакувати Україну з півночі.
А Дмитро Снєгирьов заявив, що Москва не припинить ракетний терор, доки Україна не звільнить всі тимчасово окуповані території. Це єдиний варіант для Путіна. «Продовження терору триватиме до повної деокупації тимчасово захоплених частин Запорізької, Херсонської, Луганської та Донецької областей. Тому треба говорити відверто: тактика застосування дронів-камікадзе, або завдавання ударів ракетами Х-22 свідчить про те, що ставку роблять на невибіркове застосування цієї зброї, себто виключно по житловій інфраструктурі й об’єктах енергетичної інфраструктури напередодні опалювального сезону», — зазначив він.
Фахівець вважає, що ворог і надалі битиме по об’єктах критичної інфраструктури. «Не виключаю, що російські окупанти будуть свідомо використовувати і дрони-камікадзе, і високоточну зброю саме по теплоелектроцентралях, гідроелектростанціях тощо, які мають забезпечити нормальний характер опалювального сезону. Й останні події в Запоріжжі, Нікополі, Миколаєві, Донецькій області та західній Україні наочно засвідчили, що б’ють прицільно винятково по енергетичній інфраструктурі», — прогнозує він.

Два сценарії кінця
Військовий експерт Олег Жданов описав два сценарії закінчення війни в Україні: перший — це переворот у Росії й усунення Путіна від влади, другий — ЗСУ звільняють усі українські території та виходять на кордони 1991 року. «Путін ніколи не визнає поразки й упиратиметься до кінця. Питання, хто цей кінець забезпечить. Я гадаю, що цей кінець забезпечать бунти мобілізованих, які можуть розпочатись, бо умови перебування у них украй погані. Друге — коли підуть перші вбиті, а вони вже є, коли це число збільшиться неймовірно, інші категорично відмовлятимуться їхати до України. Тоді це може закінчитись бунтом і може стати сигналом для еліт, що з Путіним відтепер не варто мати нічого спільного. Навіть сталися такі удари по «скрепах», як Кримський міст, який вони обіцяли захистили усіма силами. То що Путіну тепер казати? Його питають: де протиповітряна оборона, де Федеральна служба безпеки? А Путіну нема чим крити. Це означає, що Акела схбив», — пояснив він.
Фахівець додав, що після усунення Путіна від влади, війна проти України закінчиться дуже швидко. «Плюс розгром російської армії після контрнаступу ЗСУ. Тоді еліта, яка захоче змістити Путіна, відчує опору, а це — або невдоволені мобілізовані, або змова серед силових структур. Тому зараз у Генеральному штабі РФ і загалом у Москві відбуваються чистки військових. Війна закінчиться відразу після усунення Путіна, бо нова влада захоче перемовин зі Заходом. Умовою буде виведення військ із території України та відновлення її територіальної цілісності в кордонах 1991 року», — пояснив він.
Другий варіант — звільнення наших територій військовим шляхом, самостійний вихід на кордони 1991 року. «Тоді ми вимагатимемо від Організації Об’єднаних Націй відправити на російсько-українські кордони миротворців. Це гірший варіант, бо тоді ми перебуватимемо у такому стані, як Ізраїль. Наш кордон стане зоною бойових дій. Адже з Путіним ми перемовини не проводитимемо», — пояснив експерт.
Нагадаємо, що своїм указом Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони України від 30 вересня ц. р. «Щодо дій України у відповідь на спробу Російської Федерації анексувати території нашої держави, з метою гарантування безпеки євроатлантичного простору, України та відновлення її територіальної цілісності». «Констатувати неможливість проведення перемовин із президентом РФ Путіним», — йдеться у тексті документу.
Свою чергою, Сергій Наєв, командувач Об’єднаних сил ЗСУ, прогнозує, що війна в Україні закінчиться тоді, коли українське військо перехопить у росіян стратегічну ініціативу. Зараз уже є початок таких дій. А потужний наступ ЗСУ свідчитиме про початок кінця війни в Україні.
Як повідомляв «Міст», мобілізація не здатна переламати хід війни, тож у Кремлі назріває заколот.

Євген Клен

About Author

Meest-Online