Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 29, 2022

Український БПЛА дешевший за західні аналоги, але не гірший

Автор:

|

Серпень 25, 2022

|

Рубрика:

Український БПЛА дешевший за західні аналоги, але не гірший
Володимир Яценко

Дніпро та Харків — центри української аерокосмічної галузі, там і вдалося зібрати унікальну команду, здатну вирішувати будь-які завдання щодо створення безпілотних літальних апаратів (БПЛА) для потреб Збройних сил України (ЗСУ). «За освітою я інженер-радіофізик. Моє гобі — авіація, я пілот гвинтокрилу. Але небо закрите для цивільної авіації, тому створення БПЛА — це продовження мого хобі, яке переродилося на серйозну справу», — каже Володимир Яценко, ініціатор проєкту.
Винахідники вже створили універсальний прототип, який модифікується для потрібного бойового завдання впродовж години — від тактичної (розвідник або ударний дрон) до оперативної (робота на великих відстанях лінії фронту з тим же функціоналом). «Ми встановили собі завдання зробити дуже дешевий і дуже ефективний БПЛА, спеціально пристосований для вирішення бойових завдань. За розрахунками він у нас один із найкращих через застосування нових технологій, а його дешевизна нівелює збитки від його втрати під час виконання бойового завдання. У нас був випадок, коли один із БПЛА, який ми передали ЗСУ, окупанти десять днів не могли збити. Щоб його знищити, використали ракету «Бук». Модель БПЛА, не дорожча за 5 тис. USD, змусила ворога витратити ракету ціною 200 тис. USD», — розповідає інженер.
Випробування БПЛА вже відбулося, у розробці тестували штучний інтелект (ШІ). «Вже є перші результати, зараз робота ведеться над оптимізацією — зі завданням має впоратися бортовий комп’ютер із обмеженими обчислювальними можливостями. Завдання безпосередньо ШІ — розпізнавання потенційних цілей у режимі реального часу з передачею координат ударним дронам, які працюють у групі з розвідником, та оператору БПЛА для ухвалення рішення», — пояснює винахідник.
Команда відмовилася від ідеї робити БПЛА на базі планерів і зробила проєкт з нуля. «Підхід був такий самий, як при проєктуванні великих літаків: повністю електронна модель, яка тестується на спеціальних програмах-симуляторах, і тільки після цього реальне виробництво», — поділився він.
Конструктор разом із групою інженерів із Дніпра виробляє різні модифікації БПЛА завдяки спеціальній «начинці». «Цей контейнер дуже схожий на медичний, але його призначення протилежне — ми зробили модифікацію для 20 зарядів ВОГ-17М. Подарунки оркам доправимо за призначенням, — обіцяє п. Яценко. — У мене дуже багато запитів на продаж, але я для себе прийняв рішення, що ми не продаємо, а передаємо наші апарати до правильних підрозділів, які будуть використовувати їх максимально ефективно».
Як повідомляв «Міст», БПЛА Zephyr б’є власні рекорди.

До слова
Українські військові сконструювали з трофейної російської техніки власну розробку — самохідну протитанкову артилерійську установку. Для цього використали трофейні армійський тягач МТ-ЛБ і протитанкову гармату МТ-12 «Рапіра».

About Author

Meest-Online