Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

У Львові шанували собак-ветеранів

Автор:

|

Серпень 19, 2021

|

Рубрика:

У Львові шанували собак-ветеранів

Нещодавно 17 собак-ветеранів пройшли строєм у Львові у Парку культури та відпочинку ім. Богдана Хмельницького. Захід відбувся у рамках проєкту «Календар війни». Усім цим чотирилапим випала нелегка доля їздити на ротацію в зону бойових дій на схід України разом зі своїми господарями. Когось із них навмисно навчали шукати вибухівку та наркотики. А хтось народився в тих краях і мимоволі став бойовим побратимом.
Як повідомила Ірина Вовк, організаторка проєкту «Календар війни», досі проводили заходи, під час яких згадували певні події, бої чи учасників, як от Василя Сліпака. Цього ж разу вирішили вшанувати тих, хто також дотичний до нашої майбутньої перемоги, але кого не так часто згадують — чотирилапих друзів ветеранів. «Ці друзі реально допомагали бійцям на фронті. Хоча, можливо, їхня роль недооцінена у цій російсько-українській війні», — каже вона.
Серед усіх чотирилапих вирізнявся чотирирічний пес-нацгвардієць Ричард. Як повідомив його господар, сержант Національної гвардії Михайло Когут, 13 лютого 2019 року зоні проведення операції Об’єднаних сил (ООС) поблизу Маріуполя пес знайшов в автівці шість бойових гранат Ф-1 зі запалами. «А загалом на рахунку Ричард за час служби виявив 1,2 тис. різних боєприпасів, які везли цивільні особи», — каже він. І саме за це пес отримав медаль за віддану службу. Зараз він є рекордсменом серед собак-нацгвардійців із пошуку боєприпасів.

Чінзана

За словами Ярослава Дмитрієва, заступника начальника кінологічного центру Головного управління Національної поліції у Львівській області, впродовж семи років війни зі Львова до зони бойових дій позмінно їздили чотири собаки. Серед них — лабрадор Чінзана та бельгійський вівчур Барс. «Собаки стояли на блокпостах, перевіряли, чи немає в авто вибухівки, зброї чи наркотиків. Знаходили боєприпаси — набої, гранати, сигнальні ракети. Цю зброю везли в мирні міста України з фронту. Не раз виїжджали на виклики про замінування», — розповів він.

Барс

Загалом, за словами посадовця, Чінзана виявила понад 20 випадків спроб завезення зброї в мирні міста. Після того, як собака знаходить заборонені предмети, їй дозволяють погратися з її улюбленою іграшкою — м’ячиком. А ось її побратим Барс не раз винюхував і повідомляв поліції, де порушники ховають наркотики. «Ми з Барсом стояли на блокпостах в зоні проведення антитерористичної операції (АТО). І він не раз знаходив у багажі осіб, які перетинали блокпост, наркотичні речовини», — поділився Андрій Симчук, інспектор-кінолог львівської поліції.

Волі, собаці кіборга Віталія Любенко, довелося відчути те, що відчувають поранені бійці — через контузію вона втратила слух. «Її бойовий шлях розпочався 2015 року. Була з нами в Попасній. Попереджала нас про наближення тварин чи людей. Ми увесь час її слухалися і тому були напоготові», — згадує кіборг.
На жаль, одного дня Воля зірвала розтяжку й отримала важку контузію. Її довелося демобілізуватися та повернутися до Львова. Віталій переживав, як уживеться його бойовий чотирилапий побратим із його синами. Але зараз вони — найкращі друзі. А сама Воля більше слухається дружину Віталія, ніж його самого.
Песик Чупа народився та жив у зоні бойових дій у районі Мар’їнки. Там його пораненого і знайшли українські бійці після одного з обстрілів наших позицій. Він лежав коло розбитого будинку і скиглив від болю. Медик Тарас Шнайдер почув цей плач і пішов на голос. Спершу йому видалось, що це плаче дитина. Проте знайшов пораненого песика. З голови Чупи стирчав уламок, він мав сім поламаних ребер, перебитий хребет, зламані лапку та щелепу. Три місяці медики виходжували та лікували Чупу: годували з піпетки, варили росоли, пережовували для нього м’ясо. Самі не їли, а віддавали пораненому Чупі. Згодом, коли пес одужав, почали брати з собою на завдання.
«Першого разу, коли він поїхав з нами, то став дуже дивно поводитися. Ми не зрозуміли, чого він хоче. Але він нам показував що треба йти туди і туди, лізти в розвалений будинок. Ми залізли туди й знайшли там цивільних людей, яких присипало. Так він знайшов і врятував 27 людей», — каже він. На жаль, пес не взяв участі у цьому параді. Як пояснив господар, бо вже старенький. Йому 14 років, важко ходити й надмірні емоції тварини зашкодять.

Моллі народилася 2014-го, коли кіборг Олег Височанський зайшов у донецький аеропорт. А до зони проведення АТО потрапила, коли вже Олега виписали зі шпиталю після поранення. Тоді вона пішла з ним служити у 80-ку і провела три місяці на фронті. «Після донецького летовища у нас понад 120 бійців вибуло — хто загинув, хто отримав важкі поранення. Й у нас якраз відбувалося доокомлектування. Моллі з нами несла службу: ходила на навчання, на стрільбища, на шикування. І навіть на риболовлю. Жила з нами в казармі», — згадує кіборг.
Ночувала під ліжком. А якщо хтось із бійців повертався до казарми запізно, про це миттєво дізнавалася всі. Пройти тихенько повз неї не зміг ніхто. Улюбленою зброєю собаки став кулемет Калашникова. Як тільки він починав працювати, ставала в стійку і дивилася, що відбувається. Зараз, коли відчуває запах зброї, відразу сповіщає про це голосним гавкотом.

Маріанна Попович, «Вголос»

About Author

Meest-Online