Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Аби закінчити війну, потрібно закрити небо, отримати більше зброї й атакувати

Автор:

|

Грудень 12, 2022

|

Рубрика:

Аби закінчити війну, потрібно закрити небо, отримати більше зброї й атакувати
У цей будинок влучила ворожа ракета

Дехто вважає, що перемога України буде навесні, а дехто називає це мрією.

Перемовини марні
Якщо небо над Україною буде повністю захищене, це спонукатиме Російську Федерацію (РФ) припинити обстріли інфраструктури та шукати шляхів закінчення війни. Таку думку висловив Володимир Зеленський. Він заявив, що українська влада не раз повторювала західним партнерам, що лише повний захист неба над Україною буде спонукати РФ припинити війну. «Не до тієї пропаґанди, яка зараз звучить із Кремля про нібито готовність до перемовин, аби виграти трохи часу та зібратися з силами для нових ударів, а до справжнього миру», — наголосив він.
В американському Інституті вивчення війни (ISW) також вважають, що перемовини зараз можуть лише створити передумови, за яких РФ задумається про відновлення наступу на Україну ISW. «Відновлене російське вторгнення в лютому ц. р., після восьми років смертоносного «припинення вогню», після перших російських вторгнень 2014-го демонструє, що Путін не заспокоїться, доки не завоює Київ. А опір України вторгненню свідчить про те, що українці легко не здадуться. Конфлікт нерозв’язний, поки в Кремлі править путінізм. І перемовини не змінять цієї реальності», — зазначили аналітики.
Вони нагадали, що вогонь не припинявся під час так званого припинення вогню з 2014-го по 2022 рік, російсько-терористичні війська весь час здійснювали постійні військові атаки на українські позиції, а Путін використовував російську військову присутність в Україні як важіль для тиску на Київ. «Україна має йти далі, а Захід має допомогти Києву створити на місцях умови, стійкі в довготерміновій перспективі. Україна повинна спершу встановити військові факти на підставі, яка потрібна їй для виживання, а вже потім за підтримки партнерів звернутися до РФ, аби ці факти закріпити в дипломатичній угоді», — наголошують експерти.
Своєю чергою, військовий експерт Олег Жданов упевнений, що Путін прагне перемир’я, бо йому треба навчити армію. «Він розуміє, що армія різко деградує. Чим більше ми вибиваємо залишків кадрового складу, тим більше російська армія перетворюється на організацію озброєних хлопів», — пояснив він і додав, що наразі у росіян спостерігаються проблеми навіть із бойовими машинами піхоти.

Перемога як мрія
Олег Жданов прогнозує, що нескінченних військових дій не буде, адже сталого джерела постачання зброї до РФ уже немає. Він перелічив потенційних і фактичних постачальників зброї до РФ, проте заперечив їхній потужний військовий потенціал. «Іран не має такої сили, щоб забезпечити РФ необхідними озброєнням і технікою у тих обсягах, які вимагає Москва. Це надто масштабна війна для Ірану. Тему з ракетами відклали на весну. І ще питання, чи дадуть. Плюс Іран уже отримав порцію санкцій через те, що погодився постачати озброєння Кремлю», — пояснив фахівець.
Наступною країною, яка могла б передавати озброєння РФ, він назвав Корейську Народно-Демократичну Республіку (КНДР). «Пхеньян намагається постачати зброю через треті країни. Але в них самих скрутно. Якщо поглянути кадри параду КНДР, то у них трактори використовують як тягачі системи артилерії. Там немає чого віддавати», — зазначив експерт.
За його словами, третя країна, що могла би стати постачальницею озброєння — Сирія — сама сидить на голодному пайку. «Тож нескінченна війна нам не загрожує. Джерела постачання зброї, що забезпечувало б безперервне ведення активних бойових дій в Україні, РФ не має», — поділився п. Жданов.
А Володимир Гаврилов, заступник міністра оборони України, прогнозує, що російсько-українська війна закінчиться до кінця весни 2023-го. Ймовірність ядерного удару з боку РФ також є низькою, однак навіть це не зупинило б українських військових від звільнення усіх територій від російських окупантів. Відтак Україна зможе повернути собі Крим ще до кінця 2022 року.
Натомість Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України, вважає, що завершити розв’язану РФ війну до кінця весни наступного року навряд чи вдасться. «Це звучить, як мрія. Звісно, мільйони українців мріють, аби ця війна завершилася якомога швидше. Утім, я буду більш реалістичним», — зазначив він і нагадав, що цього року Україна досягла успіхів на полі бою, визволивши Херсон і просунувшись на Харківському напрямку. «Утім, ця війна триває, й я не готовий назвати точний день і час, коли ми переможемо. Але це точно станеться», — наголосив чиновник.
Із ним не погоджується Микола Маломуж, колишній керівник Служби зовнішньої розвідки України. Він вважає, що РФ може вивести свої війська з України та відступити з Криму за умови істотних наступальних операцій Збройних сил України (ЗСУ) й ефективної політичної підтримки країн-партнерів, зокрема, й тиску
За його словами, зараз дуже важливо, щоб партнери разом із успішними наступальними операціями української армії діяли активно політично, використовуючи зацікавлення Москви зберегти свій режим. «Кремлю доведеться піти на умови Заходу та вийти з Донецька, Луганська, а в перспективі і з Криму. Є перспектива симбіозу воєнних стратегічних успіхів і політичного тиску країн. Тоді під тиском ЗСУ відбувається звільнення більшості окупованих територій, а потім повний відхід росіян під тиском обставин — як внутрішніх військових, так і зовнішніх», — прогнозує генерал.
Водночас він пояснив, що наразі ще не можна говорити про конкретні наступальні дії, але у військових є можливість провести дуже успішні удари, наприклад, зі Запорізького, Херсонського чи Луганського напрямків. Екскерівник розвідки запевнив, що це дозволить розпочати широкомасштабну наступальну операцію та звільняти території півдня країни аж до Криму.
«Насамперед є перспектива звільнення територій Донецької та Луганської областей. Це, звісно, успішне проведення тактичної, а надалі й стратегічної наступальної операції. Вони мають бути забезпечені за рахунок нестандартних дій — проведення не лобових, а флангових наступальних ударів, проведення комплексу заходів щодо знищення живої сили та техніки ворога, особливо тієї, що була перекинута з правого берега Дніпра. Нейтралізувавши всі тили, вогневі засоби, штаби супротивника й одночасно розпочавши масштабні операції в певних реґіонах, ми створимо передумови для звільнення всіх територій», — пояснив генерал.

Ракети закінчаться не всі
Однак українцям не варто очікувати, що російські ракети повністю закінчаться. Певну номенклатуру РФ ще може виробляти. А ту, що не може, закінчується і навіть не виключено, що вже закінчилася. Так вважає військовий експерт Олександр Коваленко.
За його словами, поняття «закінчуються» достатньо парадоксальне, адже на озброєнні російсько-окупаційних військ є і поновлюване, і не поновлюване ракетне озброєння. «Відновлюване — ракети, які Росія може виробляти, хоча і з труднощами», — пояснив фахівець.
За його словами, до відновлюваних ракет належать Х-101, КР «Калібр», Х-59, 9М723 і 9М728. «Це ті, виробництво яких налагодили, або підтримували його раніше. Але росіяни інтенсивно модернізувалися і використовували іноземні комплектуючі, зокрема, мікросхеми, мікрочипи, напівпровідники тощо. Але тепер, в епоху санкцій, цього всього вже немає», — зазначив експерт.
Приміром, зараз у РФ не можуть виробляти ракети Х-47м «Кинджал», оскільки в їхньому складі є більше 130 іноземних комплектуючих. Більшу частину її постачав Analog Device, світовий лідер інтегральних мікросхем із США. Без американських мікросхем виробництво «Кинджалів» неможливе.
Щодо виробництва КР «Калібр», Х-101, Х-59, то в умовах санкцій в перші місяці війни виробники ракет розраховували на свої запаси, але запаси вичерпуються і тепер єдина надія — на контрабанду. «Контрабандні постачання рідкісні і не забезпечують виробництво необхідною кількістю запчастин і мікросхем. Згідно з наявною інформацією, сполучною ланкою в цій контрабанді є Таджикистан, а також Іран, який отримує мікросхеми з Китаю. Відтак РФ може виробляти такі ракети, але з павзами у виробництві і поштучно. В умовах повномасштабної війни потреба в цих типах ракет — десяток на добу, а реальний виробничий потенціал — дві-три ракети на тиждень за наявності всіх необхідних складових», — поділився п. Коваленко.
За його словами, виникає ще одна проблематика застосування та накопичення Росією ракет — це зняття їх зі зберігання та відправляння на пускові майданчики. «Після зберігання кожна ракета щонайменше вимагає технічного обслуговування, а не рідко й ремонту. А це все час. Потім доставка, яка так само займає певні терміни. Тобто обстрілювати Україну Росія зараз може не сотнею ракет щодня і по 2-3 тис. на місяць, а кількома десятками з періодичністю приблизно в два-три тижні», — уточнив експерт.
Він також розповів, що не поновлюване — це ракетне озброєння, яке дісталося Росії у спадок від СРСР і, яке вона не здатна виробляти. До прикладу, ракети Х-22. Технічно і технологічно росіяни не можуть відновити виробничі лінії цих ракет. «І це саме та ракетна зброя, яка справді повноцінно закінчується й якоїсь миті їх не стане взагалі. Якщо не сказати більше: вони вже закінчилися. Ось приблизно така ситуація з ракетами, деякі з яких закінчуються, а деякі не закінчаться ніколи, позаяк є їхнє виробництво, хоча й вельми проблематичне», — резюмував п. Коваленко.
Раніше «Міст» розповідав, що чекає на Росію після війни.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply