Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Роботодавці не платитимуть зарплату мобілізованим?

Автор:

|

Липень 25, 2022

|

Рубрика:

Роботодавці не платитимуть зарплату мобілізованим?

За військовозобов’язаними, рекрутували на службу під час мобілізації, відтепер не зберігатиметься середня заробітна плата, яку вони гарантовано отримували від роботодавця на час призову в особливий період. Відповідні зміни ухвалила Верховна Рада України у другому читанні. Документ ще має підписати президент Зеленський.
Цей законопроєкт вносить зміни до деяких законів України щодо оптимізації трудових взаємин в умовах воєнного стану. Серед них і поправка до Кодексу законів про працю, яку внесли й ухвалили під час другого читання. Вона змінює лише одне слово, але в подальшому може змінити багато для мобілізованих військовозобов’язаних, які до цього працювали на підприємствах, в установах чи організаціях. Зараз за всіма ними на час воєнного стану гарантовано зберігають місце роботи, посаду та середній заробіток. Тобто рекруту роботодавець продовжує виплачувати ще й заробітну плату.
Якщо ж ухвалений депутатами законопроєкт підпише глава держави, то за призваними на службу під час мобілізації зберігатиметься тільки місце роботи та посада. «Зміни передбачають, що зберігається робота і посада, тобто працівник зможе повернутися на своє робоче місце після служби, але роботодавець уже не сплачуватиме йому середній заробіток під час призову. Це для військових, які вже служать і для тих, які будуть служити у майбутньому. Зміни вступлять у силу відразу після публікації підписаного президентом документу, і в роботодавця не буде обов’язку сплачувати військовослужбовцю зарплату», — прокоментувала законодавчі зміни Ганна Лисенко, адвокатка з трудового права. При цьому, за її словами, грошове забезпечення, яке виплачує військовослужбовцям держава, залишається.
Галина Третьякова, співавторка законопроєкту та депутатка фракції «Слуга народу», вважає неправильним те, що роботодавці мусять продовжувати платити працівникові зарплату, коли він мобілізований чи служить за контрактом в Збройних силах України (ЗСУ). «Ця практика, аби військовослужбовцеві роботодавець продовжував платити зарплату після мобілізації, виникла 2014 року. На той час мобілізованих було не так багато, а державний бюджет був не в стані чи не було політичної волі достатньо фінансувати військових», — пояснює вона і додає, що цей законопроєкт ситуацію виправляє, адже держава тепер може в достатньою мірою фінансувати роботу військовослужбовців.
Третьякова вказує на те, що зараз мобілізований військовослужбовець отримує 30 тис. грн грошового забезпечення, а якщо бере участь у активних бойових діях, то 100 тис. грн. «Потрібно знімати цей тягар із роботодавців, адже вони сплачують податки, за рахунок яких формується утримання наших військових, а вони ще й виплачують заробітну плату, і потрібно, щоб вони розвивали економіку», — пояснює депутатка. Вона повідомила, що до парламентського комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, який очолює Третьякова, зверталося багато роботодавців, зокрема, з будівельної сфери, в якій до ЗСУ мобілізували від 20 до 60 % робітників. «Через те, що не має збуту своєї продукції, підприємство не може одночасно виплачувати зарплати, зберігати робочі місця чи взагалі зберегти бізнес», — констатує вона.
У Конфедерації роботодавців України підтвердили, що проблема з виплатами для працівників, яких мобілізували на службу є, адже багато підприємств справді не в змозі оплачувати їм зарплати і водночас набирати нових людей для виконання бізнесових завдань. За словами Олексія Мірошниченка, президента конфедерації, раніше держава компенсувала роботодавцеві кошти на зарплати, які виплачувалися мобілізованим чи призовникам, однак пізніше від цього відмовилися і роботодавці мали продовжувати платити зарплатню з власних ресурсів.
«На момент воєнного стану у військовослужбовця виникають трудові взаємини з державою, то держава й має їх оплачувати», — наголошує функціонер. При цьому він вказує на те, що є компанії, які готові добровільно продовжувати оплачувати зарплати своїм мобілізованим працівникам і всіляко їх підтримувати. Третьякова підтримує таку позицію добровільного підходу роботодавців до підтримки своїх мобілізованих працівників і пояснює, що держава відмовилася від компенсації роботодавцям коштів на зарплати через корупційну складову таких відшкодувань.
Водночас експерти застерігають, що істотні зміни фінансування роботи військовослужбовців можуть вплинути на виконання мобілізаційного плану Генерального штабу ЗСУ. Військовий експерт Олег Жданов зауважує, що фінансові питання теж впливають на мотивацію військовослужбовців. «Люди сподіваються на ті гроші, які платить міністерство оборони і на свою зарплатню, яка залишилася за місцем роботи. Тепер зменшиться мотивація людей йти добровільно у військкомати й служити, — припускає він. — Тому треба вже розглядати збільшення грошового забезпечення військовослужбовця, бо через ухвалені депутатами зміни держава більше програє, ніж виграє».
Від самих же працівників, яких вже мобілізували чи призвали на військову службу, можна почути, що служать в ЗСУ не через гроші, однак хочуть бути впевненими, що їхні сім’ї будуть достатньо фінансово забезпечені, поки вони виконують поставлені державою завдання. «Тих грошей, що їх виплачують в армії, вистачає, прожити можна. Я був оформлений на роботу на мінімальну ставку, після мобілізації мій роботодавець став висилати мені навіть більше грошей, ніж я офіційно отримував. Але ж ми воюємо зовсім не за гроші», — поділився своїми думками один зі військовослужбовців, який записався добровольцем в ЗСУ у перші ж дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Українська служба Deutsche Welle

Як повідомляв «Міст», в Україні продовжили воєнний стан і мобілізацію.

About Author

Meest-Online