Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Припинення дії ДРСМД відкриває перед Україною нові можливості

Автор:

|

Серпень 07, 2019

|

Рубрика:

Припинення дії ДРСМД відкриває перед Україною нові можливості
Макет ракети «Коршун» на виставці «Зброя та безпека-2016» (м. Київ)

2 серпня офіційно припинив дію Договір про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності (ДРСМД). Хоча про це було відомо ще за півроку — США ще 1 лютого ц. р. остаточно оголосили про свій вихід із ДРСМД і вже тоді оголосили, що сама процедура займе не менше шести місяців — саме тепер світові мас-медіа наввипередки аналізують можливі наслідки анулювання ДРСМД для глобальної безпеки. Водночас українські експерти припускають: доки наддержави з’ясовують стосунки, Україна може отримати власний «бонус».

Головний порушник — Путін
Договір між СРСР та США про ліквідацію ракет середньої та малої дальності підписали генеральний секретар Комуністичної партії Радянського Союзу Михайло Горбачов і президентом США Рональд Рейґан у Вашинґтоні 8 грудня 1987-го та набув чинності 1 червня 1988 року. Таким чином сторони прагнули не допустити ядерну війну. Учасники договору зобов’язалися не виробляти, не випробовувати та не розгортати балістичні та крилаті ракети наземного базування середньої (1000-5500 км) і малої (500-1000 км) дальності. Сторони мали впродовж трьох років знищити всі пускові установки та ракети наземного базування з радіусом дії 500-5500 км, в т. ч. ракети як у європейській, так і в азійській частині СРСР. Це була перша в історії домовленість про реальне скорочення наявних озброєнь. На підставі цього договору знищили близько 2,7 тис. ракет і пускових установок.
Проте, діставшись кремлівської вершини, колишній кадебіст Путін узявся нишком відрощувати ракетний потенціал Російської Федерації (РФ). У Вашинґтоні терпіли довго, аж нарешті в жовтні 2018 року Дональд Трамп заявив про намір США вийти з ДРСМД, оскільки РФ регулярно порушувала умови цього договору. 1 лютого ц. р. Вашинґтон оголосив про це офіційно.
Після низки необхідних юридичних і технічних процедур 2 серпня ДРСМД перестав бути чинним де-юре. «РФ несе виключну відповідальність за припинення договору. Починаючи з принаймні середини 2000-х, РФ розробляла, виробляла, здійснювала пускові випробування, а тепер розгорнула кілька дивізіонів своїх ракет, що суперечить договору (зокрема, крилаті ракети середньої дальності наземного базування SSC-8 або 9М729). США вперше висловили РФ свою стурбованість 2013 року. Москва у відповідь систематично, впродовж шести років, відкидала зусилля США, спрямовані на повернення РФ до дотримання умов договору», — наголосив Майк Помпео, державний секретар США. Його підтримав і Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО. «НАТО реагуватиме розмірено і відповідально та продовжуватиме забезпечувати надійні стримування та захист», — заявив він
Путін же відреагував у своєму звичному стилі. Він доручив Міністерству оборони та Службі зовнішньої розвідки РФ «уважно, ретельно спостерігати за подальшими кроками США з розробки, виробництва та розміщення ракет середньої і меншої дальності». «У разі отримання достовірної інформації про те, що США завершили розробку і приступили до виробництва відповідних систем, РФ буде змушена приступити до повноформатної розробки аналогічних ракет», — йдеться в заяві президента РФ.

Нової «гонитви озброєнь» не буде
Але насправді це ніщо інше, як спроба «зберегти обличчя». Адже у РФ уже давно немає відповідних ресурсів, щоб спробувати не те, щоб виграти, а бодай взяти достойну участь в якійсь міфічній «гонитві озброєнь». «Насправді в ДРСМД було не про РФ. Він регулював стосунки між СРСР, якого вже давно немає, і США. За останні 30 років змінилося дуже багато, насамперед — роль Китаю, який не брав участі у цьому договорі, а тому сотнями випускав ракети, що виходили за рамки ДРСМД, і ставив таким чином під загрозу безпеку Сполучених Штатів. США вирішили запропонувати всім країнам, які мають ядерну зброю та можливості створення носіїв ядерної зброї середньої та меншої дальності, укласти та підписати новий договір. Якраз у цьому контексті варто розглядати припинення дії ДРСМД, а не слухати росіян, котрі лементують, що в Європі розпочинається нова «гонитва озброєнь». Зараз ідеться про США, Китай та інші країни, в т. ч. Індію, РФ, Пакистан і багато інших держав, які можуть мати ядерну зброю й які зараз перебувають поза старим ДРСМД, який підписали Сполучені Штати і СРСР у 1980-ті рр. Про Європу, до речі, взагалі зараз не йдеться. Її ці процеси фактично не зачіпатимуть. Як би росіяни не намагалися представити себе як СРСР, Росія — це відстала країна реґіонального рівня», — пише на сайті УНІАН Михайло Самусь, заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань.

Шанс для України
Хоча очевидно, що Україна аж ніяк не є глобальним світовим гравцем, але припинення дії ДРСМД для неї вигідне. Підприємства українського військово-промислового комплексу (ВПК) отримують цілком законне право розпочати розробку і виробництво ракет середньої та меншої дальності, які можуть стати інструментом стримування російської аґресії. Адже Москва переконана, що зараз із боку України для російської території не існує жодної загрози.
Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, котрий якраз у лютому ц. р. перебував із візитом у США, заявив тоді в інтерв’ю «Голосу Америки»: «В цій ситуації Україні потрібно буде відповідати на нові виклики. І ми маємо відповісти на них гідно, бо в нас є досвід, у нас є відповідний інтелект, і в нас є необхідність захищати нашу країну». А на запитання, чи можна це вважати заявою про початок виробництва в Україні зброї, що потрапляла під дію ДРСМД, міністр сказав: «Ми вже маємо потенціал у сфері ракетної зброї, й які ракети будуть потрібні нам для майбутнього, вирішувати будемо лише ми».
«Україна отримає свободу в розробці, випробуваннях та розміщенні наземних балістичних і крилатих ракет із радіусом дії від 500 до 5 500 км (відстань між Києвом і Москвою — приблизно 800 км). Цікаво, чи Кремль про це подумав? Це зовсім не означає, що Україні треба братися до розробки і розгортання ракет середнього радіуса дії наземного базування. Українському уряду доведеться проаналізувати низку політичних, військових і вартісних факторів, а також порівняти потенційну військову вигоду від володіння такими ракетами з масштабами можливої зворотної реакції з боку Москви і, можливо, деяких європейських держав», — писав у Twitter ще в лютому (після того, як США офіційно заявили про вихід із ДРМСД) Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, а тепер — експерт аналітичного центру Brookings Institution.
Щоправда, він наголошує, що спроба створити міжконтинентальні балістичні ракети, без сумніву, зустріне потужний опір із боку США. Натомість ракети середньої та меншої дальності наземного базування — зовсім інше питання. «З огляду на триваючу аґресію РФ в Україні, в уряду США буде не багато підстав для заперечень, якщо Київ вирішить, що ракети середньої дальності допоможуть йому запобігти подальшій аґресії РФ, певна річ, за умови, що ці ракети будуть оснащені звичайними, а не ядерними боєголовками. Проте інші країни можуть заперечити. РФ обов’язково це зробить, але Москва сама порушила Будапештський меморандум про гарантії безпеки, підписаний 1994-го, застосувала військову силу, щоб анексувати Крим, вторглася на Донбас. Тому Києву можуть пробачити, якщо він проігнорує скарги Москви», — продовжує п. Пайфер.

Ігор Берчак

P. S. Уже незабаром Збройні сили України (ЗСУ) отримають на озброєння ракету «Коршун», яку називають українським аналогом американської високоточної дозвукової крилатої ракети Tomahawk. «Жахіття Москви стає реальністю — це українська ракета «Коршун». Прицільна дальність — 280 км, однак є можливість збільшення до 2 тис. км. Використовує технології «стелс». Базування — наземне або на Су-27. Вага боєголовки — 480 кг. Літає на висотах до 50 м, повторюючи вигин рельєфу. Протиракети його не ловлять», — так описав характеристики ракети експерт Віктор Уколов.

До теми
На Одещині відбувся черговий етап випробування новітньої ракетної системи українського виробництва. Як повідомив Сергій Кривонос, заступник секретаря Ради з національної безпеки й оборони України (РНБО), результати ураження цілей на максимальній дальності реактивною системою залпового вогню (РСЗВ) «Вільха» були чудові. Він зауважив, що РНБО ухвалила низку рішень зі забезпечення щонайшвидшого прийняття на озброєння нової РСЗВ. «Вільха» — розробка конструкторів державного Київського конструкторського бюро «Луч» у співпраці з іншими державними і приватними підприємствами оборонно-промислового комплексу України. Ракетний комплекс, створений винятково з українських комплектуючих, здатний уражати наземні, морські та повітряні цілі. Тактико-технічні характеристики — серйозні: дальність — 120 км, відхилення від цілі не перевищує 7 м, кожна пускова установка має 12 ракет калібром 300 мм, кожна ракета несе бойову частину вагою до 250 кг і наводиться на ціль окремо від решти. За різними даними, ракета зможе нести осколково-фугасні, касетні або термобаричні боєприпаси. Виробництво ракет здійснюватимуть в Україні за замкненим циклом.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply