Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 24, 2022

МОУ провалило будівництво нових складів боєприпасів

Автор:

|

Грудень 20, 2021

|

Рубрика:

МОУ провалило будівництво нових складів боєприпасів
Так виглядають «склади боєприпасів» у Богданівці

Будівництво нових сучасних складів боєприпасів для української армії, розпочате чотири роки тому і яке мало завершитися до кінця 2021-го, провалилося. Про це йдеться в журналістському розслідуванні проєкту Bihus.info. На місці обіцяних арсеналів зараз лише недобудовані «коробочки», іржава арматура та «втоплений бетон». Долю мільярда гривень, який Міністерство оборони України (МОУ) переказало двом компаніям із корпорації «Укрбуд», зараз з’ясовують у судах.
Нові військові арсенали МОУ замовило 2018-го після низки пожеж і вибухів у військових частинах, які спричинили серйозні втрати боєприпасів. Загалом у трьох військових частинах до кінця 2021 року мали збудувати 136 сховищ.
Один підряд на 1,95 млрд грн отримав «Укрбудмонтаж», ще два, на 2,3 млрд грн., — «Північноукраїнський будівельний альянс» (ПУБА). Перша компанія на той час була записана на дружину народного депутата Максима Микитася, друга — на його парламентського помічника Андрія Якусевича. Обидві фірми входили до корпорації «Укрбуд», яка на той момент отримувала значні замовлення на будівництво як житлових будинків, так і великих інфраструктурних об’єктів на кшталт сховища ядерного палива в Чорнобилі.
Близько 100 млн грн авансів на закупівлю будівельних матеріалів підрядники отримали відразу, ще орієнтовно по 300 млн грн на кожен об’єкт переказали наприкінці 2018-го. Ця сума виявилася співмірною 80 % вартості першої черги будівництва, яка передбачала зведення 35 сховищ. Роботи по першій черзі мали б завершитися до кінця 2019-го, а до цього восени підрядники повинні були відзвітувати за аванси.
Втім, вже на початку 2019-го замовник подав до суду на обох підрядників. МОУ стверджувало: будівельники зривають календарний план робіт на всіх об’єктах, тому їх треба оштрафувати. Натомість підрядники звинуватили у зриві будівництва військових: ті нібито довго не могли підготувати майданчики під будівництво — розмінувати територію і вирубати ліс.
МОУ суди програло. Виявилося, що вчасно виконати роботи не вдається, а в перших числах жовтня будівництво двох із трьох арсеналів припинили. Цікаво, що це збіглося у часі з крахом корпорації «Укрбуд» та активною фазою карного провадження щодо участі топ-менеджменту «Укрбуду» в корупційній оборудці з квартирами для Національної гвардії України (НГУ).
Підозри одну за одною отримували керівники «Укрбуду» — ще один помічник Микитася, брат Андрія Якусевича Сергій і сам Микитась. Спеціалізована антикорупційна прокуратура тоді заявила, що хоче посадити Микитася під арешт з альтернативою в 300 млн грн застави.
За тиждень військове керівництво, проєктувальники й Якусевич зібралися на нараду, на якій намагалися вирішити питання з будівництвом, грошима і звітом за них. Відповідно до протоколу наради, Якусевич заявив, що добудує об’єкти за умови виплати нових авансів, а за старі відзвітувати не може, бо зміни до проєкту, які довелося вносити у процесі будівництва, досі не пройшли всі бюрократичні кола оформлення.
Військові ж відповіли, що видавати нових авансів не будуть, бо передплата й так сягнула 80 % вартості першої черги на всі три об’єкти, а підрядники при цьому самовільно розпоряджаються грошима, перекидаючи їх між об’єктами без погодження зі замовником, через що будівництво по суті відбувається на одному арсеналі з трьох. Зрештою, на нараді погодили, що підрядник має продовжувати будувати, термін здачі черги посунуть, термін звіту за старі аванси також, але нові видадуть тільки після звіту за попередні.
Однак, попри нібито згоду, будівництво на двох арсеналах не відновили, ба більше, воно припинилося і на третьому. Навесні 2020-го до процесу долучився Генеральний штаб і на арсеналах влаштували перевірку. Виявилося, що найгірша ситуація в Калинівці, де мав будувати «Укрбудмонтаж»: з десяти запланованих сховищ — одна неповна «коробка» без даху і три фундаменти, один із яких — з половиною стін, в другому від стін — лише арматура, а в третьому навіть цього немає.
У Богданівці, яку мала будувати ПУБА, було не набагато краще. З десяти сховищ готова тільки одна «коробка» (залізобетонний кокон без внутрішніх мереж), ще кілька фундаментів зі «зачатками» стін, але армування виконане з браком і деформоване, подекуди фундамент або гідроізоляція втоплені у воді, з 20 км протипожежних водогонів викопали лише 500 м.
Найбільше надій вселяла Цвітоха (теж ПУБА), адже саме сюди, за словами військових, підрядники нібито перекинули всі авансовані гроші. Однак замість 15 готових сховищ тут знайшли 12 «коробок», тобто жодне сховище так і не було закінчене. Усі три об’єкти і будівельні матеріали на майданчиках не були законсервовані, метал іржавіє і подекуди деформується.
Кожна сторона конфлікту має власну версію: замовник вважає, що будівельники самовільно покинули об’єкти, тому з ними розірвали контракти та перестали пускати на арсенали, а Якусевич переконує, що військові їх вигнали у розпал будівництва.
Так чи інакше, замовник із підрядниками остаточно посварилися і пішли вирішувати суперечку до суду. МОУ вимагає повернути аванси, Якусевич доводить, що все витратили на будівництво. Наразі у справах по об’єктах ПУБА проводять експертизи. Судова тяганина триває вже два роки і весь цей час будівництво першої черги заморожене. «Скільки ще часу займуть суди, незрозуміло, однак чим би вони не скінчилися, найвірогідніше, це ніяк не вирішить проблему ні з будівництвом, ні з грошима. Це розуміють і в МОУ: за даними внутрішніх аудиторів, майновий стан підрядників не співставний із їхніми зобов’язаннями за контрактами», — йдеться у розслідуванні.
Тож перша черга зараз заморожена. Над другою і третьою вже працюють нові підрядники, які отримали аванси і почали роботи на двох із трьох арсеналів. А терміни здавання зсунули ще на два роки.
Як повідомляв «Міст», Новобогданівку розмінували остаточно.

Володимир Пиріг, Zaxid.net

About Author

Meest-Online