Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Колишні посли США просять переглянути вирок генералу Назарову

Автор:

|

Січень 26, 2021

|

Рубрика:

Колишні посли США просять переглянути вирок генералу Назарову
Віктор Назаров

Дніпровський апеляційний суд залишив чинним вирок генералу Віктору Назарову, обвинуваченому у недбалому ставленні до служби, що спричинило тяжкі наслідки — катастрофу Іл-76 із 40 десантниками та дев’ятьма членами екіпажу в аеропорту Луганська 2014 року. «Вирок Павлоградського міськрайонного суду залишити без змін», — оголосили судді.

Передумови траґедії
14 червня 2014 року бойовики терористичної організації «Луганська народна республіка» збили транспортний літак Іл-76 Збройних сил України (ЗСУ), що заходив на посадку в аеропорт Луганська. Всі 49 військовослужбовців, котрі перебували на його облавку, загинули.
У той час начальником оперативного штабу антитерористичної операції (АТО) був генерал-майор Назаров. Його призначили на цю посаду 21 травня 2014-го. На цій посаді спланував близько 40 операцій, серед яких були заходи з деблокування групи ЗСУ, яке захищало Луганське летовище. Найближчі військові частини ЗСУ перебували північніше Сіверського Донця за 100 км від гарнізону Луганського аеропорту. Тому штаб АТО була розробив операція з організації повітряного мосту до Луганська. 17 разів транспортні літаки успішно доправляли вантажі, озброєння й особовий склад із метою створити під Луганськом посилену батальйонно-тактичну групу, спроможну вести активні наступальні дії. Стратегічно це дозволило б відтягнути частину ворожих сил із району Краматорськ-Слов’янськ, і, головне, створити плацдарм навколо Луганського летовища, з якого планували здійснити наступ на південний захід у напрямку державного кордону до з’єднання зі силами, що рухалися зустрічно з півдня вздовж державного кордону. Це дало б можливість повністю блокувати Луганськ, позбавити бойовиків постачання та прикрити державний кордон.
Але вночі 14 червня, на третій тиждень активної фази АТО, після того, як перший літак сів у Луганську, розвантажився та вилетів у зворотному напрямку, другий літак — військовий транспортник Іл-76 — збили при заході на посадку. Штаб АТО лише цього дня отримав інформацію про можливу наявність у сепаратистів переносних зенітно-ракетних комплексів, але, зі слів генерала Назарова, вона була суперечливою та потрапила до нього вже після початку операції з чотирьох транспортних рейсів до Луганська в ніч на 14 червня. Перший літак 21.06 повернувся на аеродром базування. Після того, як збили літак, два інших облавки, які вже були в повітрі, негайно ж повернули назад.
Загибель особового складу внесла корективи в плани проведення АТО: як наслідок, у липні українські війська змушені були з боями і новими втратами пробивати сухопутний коридор до Луганського летовища через Щастя. Вдалося встановити контроль над Георгієвим, Лутугиним, Новосвітлівкою та Хрящуватим. Та 24 серпня регулярні підрозділи армії Російської Федерації (РФ) перейшли в наступ, що внесло корінні зміни в хід подій.

Звинувачення та вирок
Віктора Назарова визнали винним у недбалому ставленні до військової служби в бойовій обстановці. Сторона звинувачення заявила, що генерал проігнорував попередження Служби безпеки України про загрозу обстрілу літака та дозволив проведення операції з перекидання десантників із Дніпра до Луганська.
Генерал Назаров свою провину у катастрофі літака Іл-76 заперечував. Його захист просив суд винести виправдувальний вирок, наполягаючи на відсутності в діях підсудного складу кримінального злочину. Однак слідчі довели, що на момент траґедії він знав про загрозу. Не організував протидії терористам і не забезпечив захист військових.
Розгляд справи тривав п’ять років. Врешті Павлоградський суд Дніпровської області засудив Віктора Назарова до семи років позбавлення волі за службову недбалість у справі про збитий Іл-76 над Луганськом 2014 року.
Підсудний своєї провини не визнав і перед родичами загиблих не вибачився. Його не взяли під варту в залі суду. Генералу дозволили подати апеляцію, що він і зробив, однак 11 грудня 2020 року Дніпровський апеляційний суд залишив вирок чинним.
Рішення Дніпровського апеляційного суду прокоментував Петро Порошенко п’ятий президент України.
«Справа Назарова — це прецедент, який може мати далекосяжні наслідки для обороноздатності країни, — зазначив він.
Свою заяву виголосив і Руслан Хомчак, головнокомандувач ЗСУ. «Виконуючи обов’язки начальника штабу АТО, генерал Назаров, думав про те, як захистити країну та зберегти її територіальну цілісність. 2014 року була дуже складна ситуація й ухвалювали важкі рішення. Назаров що, на курорт відправляв літаки? У своїх цілях? Ні. Якби Назаров не зробив того, що необхідно, то його звинуватили б уже в іншому, запитали б, чому нічого не зробив. Наприклад, як у Криму, коли всі підняли лапки та пішли без єдиного пострілу. Поки триває війна, ми — «заручники». Але народ України, наша держава повинні оцінити це і зрозуміти: ми виконували свої обов’язки. Назаров літак не збивав, це зробила Росія», — запевнив він.
Відтак 23 грудня 2020 року Касаційний кримінальний суд Верховного Суду зупинив виконання вироку Віктору Назарову за поданою адвокатом касацією.

Заклики зі Заходу
А минулого тижня колишні посли США в Україні та РФ, американські військові й експерти закликали офіційний Київ переглянути рішення про покарання Віктора Назарова у справі про збитий на Донбасі Іл-76. Відповідну заяву, підписану 16 особами, оприлюднив американський аналітичний центр Atlantic Council. Документ адресований президенту, Верховній Раді, Верховному суду та Раді з національної безпеки й оборони України.
У ньому зазначено, що ні США, ні інші західні країни не дозволили б, аби з їхніми командирами поводилися так, як із генералом Назаровим. Це судове переслідування, на їхню думку, підриває бойовий дух українських військових під час конфлікту на Донбасі. «Ми побоюємося, що практика залучення цивільних прокурорів і суддів, у котрих немає ні досвіду, ні знань, щоб оцінювати вимоги прийняття рішень на полі бою, підриває безпеку України», — йдеться в заяві.
У зверненні зазначили, що не варто карати воєначальників за прийняття жорстких рішень в умовах високої невизначеності та важких обставин, оскільки це може вплинути на те, як інші країни оцінюють ЗСУ. Українській владі запропонували забезпечити ретельний розгляд справи Віктора Назарова, беручи до уваги глибоку заклопотаність високопоставлених і досвідчених бойових командирів України та враховуючи заявку України на членство в НАТО, переглянуту в світлі західної практики. «Забезпечити, щоб суд над військовослужбовцями з питань, пов’язаних із рішеннями, прийнятими в бою або іншим чином під час війни, проводили у військовому суді, перед військовим суддею та присяжними з досвідчених бойових офіцерів. Залишити генерала Назарова під вартою та призупинити будь-які інші заходи проти нього до завершення такої перевірки на високому рівні з переглядом поводження з ним і цивільного вердикту щодо цих висновків», — резюмували автори послання.
Під заявою підписалися, зокрема, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики Стівен Бланк, колишні посли США в Україні Джон Гербст, Стівен Пайфер, Роман Попадюк і Вільям Тейлор. Також до звернення приєднався Александр Вершбоу, колишній заступник генерального секретаря НАТО, та колишній посол США в Москві.

Євген Клен

Довідка
Віктор Миколайович Назаров народився 11 лютого 1962 року. 1983-го закінчив Київське вище загальновійськове командне училище. У серпні 2008 року помічнику міністра оборони України Віктору Назарову присвоїли звання генерал-майора. З березня 2013-го по 30 вересня 2019 року служив першим заступником начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України. Отримав орден Богдана Хмельницького III ступеню за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, медаль «Захиснику Вітчизни» за особливі заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, охорону конституційних прав і свобод людини, мужність і самовідданість, виявлені під час виконання військового і службового обов’язку, та з нагоди 16-ї річниці незалежності України — за вагомий особистий внесок у зміцнення обороноздатності і безпеки Української держави, бездоганне виконання військового і службового обов’язку, високий професіоналізм, а також відзнаки Міністерства оборони України «Доблесть і честь», «Ветеран військової служби», медалі «Десять років Збройним силам України», «15 років Збройним силам України». У вересні 2019 року був звільнений із військової служби у запас.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply