Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Хто виробляє БТР Roshel і звідки вони потрапили в Україну

Автор:

|

Січень 02, 2023

|

Рубрика:

Хто виробляє БТР Roshel і звідки вони потрапили в Україну
БТР Roshel

Військова допомога Силам оборони України від союзників є одним із вагомих факторів у боротьбі з російською аґресією. Надійним партнером виступає Канада, яка за рік виділила Києву підтримки майже на 3 млрд CAD, із яких більше 1 млрд CAD — на військову допомогу. Оттава вперше передала Києву вісім сучасних колісних бронетранспортерів (БТР) Senator ще у травні ц. р. Ці машини виробляє корпорація Roshel.

Розширення географії
Її 2016 року заснував Роман Шимонов, усього через чотири роки після того, як еміґрував до Канади з Ізраїлю. Виробничі потужності підприємства розташовані у місті Міссісаґа (провінція Онтаріо). 2018-го компанія дебютувала на ринку з автомобілем для спецоперацій під назвою Senator. Саме ця модель зараз перебуває на озброєнні Сил оборони України.
Roshel проєктує та виробляє розумні панцерні автомобілі, засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ), інтегровані тактичні системи на базі різного транспорту, а також спеціалізується на розробці та виготовленні систем спостереження, дистанційного керування зброєю й інших інноваційних рішеннях.
До 2022 року компанія була зосереджена на ринку Північної Америки, а панцерники Senator переважно виробляли для американських служб безпеки та правоохоронних органів. Продукцією Roshel також користуються Департамент національної оборони Канади, Державний департамент США, Федеральне бюро розслідувань, NASA й інші силові та військові структури.
Та з 24 лютого ц. р. в історії компанії почався новий етап. Після російського вторгнення п. Шимонов переорієнтував виробництво на максимально швидке виготовлення БТР, які вкрай потрібні українським воїнам.

«Усе виробляємо самі»
Рішення обрати для передання Україні саме панцерники Roshel приймали уряд Канади й інші союзники на основі попереднього досвіду експлуатації авто й успішної роботи з цією компанією. «Обирали з тих машин, що вже себе зарекомендували. Розглядали лише компанії, які мають необхідний спектр та високу якість продукції», — пояснив генеральний директор корпорація. Він додав, що Senator мають спеціальний сертифікат Qualified Vehicle Modifier, що дозволяє будувати машини на базі шасі Ford відповідно до вимог автомобільного гіганта.
Ще однією причиною стала здатність компанії виробляти БТР у великих кількостях. Зараз Roshel випускає чотири одиниці на день, хоча ще в липні ц. р. ця кількість була удвічі меншою. Разючої швидкості підприємство досягло завдяки оптимізації логістики, розширенню виробничих площ, модернізації лінії з виготовлення бронетехніки та найму висококваліфікованих фахівців. «У нас дуже добре відпрацьована логістика і ми виробляємо автомобілі самі. Субпідрядникам не віддаємо жодної з частин виробництва», — пояснив п. Шимонов. Більшість складових для панцериків компанія закуповує у Північній Америці. Це простіше і вигідніше, а також позитивно позначається на якості.
Цього року Roshel виробила більше 200 Senator, проте планує нарощувати потужності та виготовити ще близько 10 тис. одиниць наступного. Також намірилися максимально скорочувати терміни відвантаження. Панцерники на фронті потрібні чимскоріше, тому працюють без вихідних і свят.

Характеристики БТР
Senator — це панцерна колісна машина зі захистом від мін і засідок. Авто має сьомий рівень балістичного захисту та витримує постріли з 50-каліберної зброї. Панцерник також захищений від вибуху двох ручних гранат типу DM51 або ж еквіваленту — двох протипіхотних мін. Він оснащений smart-технологіями, що допомагають не лише захистити екіпаж усередині від обстрілів, а й вчасно виявити небезпеку та уникнути її.
БТР вироблений на базі комерційного шасі важкого пікапу Ford F-550/F600, до того ж він має покришки Run Flat. Загальна вага — 7-8,5 т., автівка має 6,7-літровий турбодизельний двигун V8 потужністю 330 к. с. і здатен переміщуватися зі швидкістю до 110 км/год.
Пасажиромісткість — 10-12 людей із водієм, у салон за потреби вміщується також до двох нош. По кузову розкидані дев’ять отворів для стрільби з механізмом блокування.
Автівка комплектується та модифікується відповідно до вимог і потреб замовника. Як опцію на БТР можна встановити механічну турель (башту) з кулеметами калібру 7,62 мм чи 12,7 мм або ж автоматичним гранатометом 40 мм. Також можна додавати інші бойові модулі й такі компоненти, як системи хімічного чи радіоактивного захисту, систему термального бачення на 360 градусів тощо.
Початково дизайн Senator розроблявся на замовлення спецслужб США, й однією з вимог було створити платформу, що дозволить застосовувати його для різноманітних цілей і в різноманітних умовах. «І ми цього досягли. Senator — мультифункціональна платформа, яку можна використовувати для перевезення особового складу, евакуації поранених, збирання інформації, як командно-контрольні пункти тощо. Тобто це платформа, яка дозволяє їздити різною місцевістю і використовувати її максимально широко», — пишається п. Шимонов.

На українському фронті
На озброєнні в України зараз є вже більше, ніж 100 машин Senator різних комплектацій, до відправлення з Канади готують іще близько сотні. Хоча ці панцерники й не призначені для бойових дій на передовій, але вони дозволяють безпечно та швидко переміщатися, а тому їх активно використовують Силами оборони України для транспортування військ, медичної евакуації, перевезення полонених після обміну, порятунку цивільних, достачання допомоги, а також для завдавання несподіваних ударів по ворогу.
Канадські БТР беруть участь у багатьох операціях, приміром, у контрнаступі та звільненні тимчасово окупованих територій на сході та півдні України. Серед іншого, Senator помітили на початку осені в Балаклії під час Харківської наступальної операції, їх використовував спецпідрозділ військової розвідки Kraken.
Машини добре зарекомендували себе в Україні й отримали надзвичайно високі та схвальні відгуки від вищого військового керівництва, зокрема Валерія Залужного, головнокомандувача Збройних сил України (ЗСУ).
У Мережі також з’явилося відео, у якому українські захисники демонструють наслідки обстрілу, під час якого ракети від російської реактивної системи залпового вогню «Град» впали за метр від Senator. Скло і корпус БТР зазнали пошкоджень, але витримали удар, екіпаж не постраждав. Як пізніше сказали військові, Senator вистояв, а це означає, що він виконав завдання, для якого його будували.

Хто закуповує Senator?
Усі панцерники Senator, замовлені для Сил оборони України, для ЗСУ передали країни-союзники — Канада, США та країни Європейського Союзу. Гендиректор Roshel зазначив, що не може розкривати багатьох подробиць і називати всіх замовників, адже ця інформація конфіденційна. Серед замовників є й українські відомства. «Та основні фінанси, отримані за машини, щоб передати їх Україні, були отримані від країн, які підтримують Україну», — уточнив він.
Сама компанія, крім того, що намагається якомога швидше й якісніше виробляти панцерники для України, всіляко допомагає українським громадянам. Roshel працевлаштувала на заводі десятки українських біженців, які більш ніж мотивовані виготовляти БТР для захисників своєї Батьківщини. Допомагає компанія Україні й різноманітними професійними рішеннями, про які не хоче говорити публічно.
Інженери та механіки Roshel перебувають на постійному онлайн-зв’язку з українськими бійцями, які використовують їхні БТР, та консультують їх із питань експлуатації й обслуговування. З виготовленням кожного наступного панцерника враховують побажання українських військових. Крім того, компанія постійно імплементує на виробництві досвід захисників України. «Для нас дуже важливо отримувати якомога більше інформації для вдосконалення машин. Початково вони були зроблені для північноамериканського ринку, тому виявилися відмінності між тим, як БТР використовують тут, і тим, як солдати ЗСУ використовують їх в Україні», — зазначив п. Шимонов.

Нові модифікації
Крім того, Roshel отримала кілька запитів від України на спеціалізовані автомобілі для евакуації поранених: зі спеціальними медичними компонентами, ношами, дефібриляторами тощо. «Зараз працюємо над тим, аби скласти повний перелік тих опцій, які можемо запропонувати, і дуже сподіваємося, що найближчим часом наші машини зможуть успішно вивозити поранених і безпечно повертати їх додому», — пообіцяв підприємець.
Також компанія працює над кількома іншими напрямками модифікації на базі Senator, зокрема, автомобілями, у яких будуть бойові модулі, і машинами, що зможуть відбивати атаки дронів та успішно протистояти різноманітним засобам радіоелектронної боротьби. «Ми працюємо над тим, щоб надати мобільну платформу, яка дозволить вирішити ці задачі», — уточнив він.
А щоб мати можливість надавати ефективний сервіс для тих авто, які вже їздять українськими дорогами, компанія працює над створенням центрів обслуговування і навіть планує в майбутньому відкрити виробництво на території України. Але це вже — після перемоги. «Ми глибоко переконані, що як тільки Україна переможе в цій війні, це буде одне з найкращих, якщо не найкраще місце на землі, куди буде варто інвестувати, — вважає п. Шимонов. — Там можна розвивати автомобільну індустрію та використовувати безмежний потенціал України в плані висококваліфікованих кадрів, а також майданчиків для довготермінових проєктів».
Його підтримка України не залишилась непоміченою в Російській Федерації (РФ). У серпні ц. р. гендиректора Roshel внесли до санкційного списку Міністерства закордонних справ РФ. Коли ж у листопаді в інтерв’ю Global News він відверто покепкував з аґресора, розповівши, що відкоркував пляшку шампанського з нагоди потрапляння у «чорний список», бо пишається цим, Роман Шимонову та його компанії присвятили спецвипуск на підконтрольному Кремлю телевізійному каналі «Росія-1». У ньому пропаґандистка Ольга Скабєєва звинуватила Канаду та Roshel у «створенні та посиленні міжнародної кризи».
Як повідомляв «Міст», український БТР — за стандартами НАТО.

Катерина Хуторна, Mind

About Author

Meest-Online