Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Експерти вважають, що російсько-українська війна закінчиться 2023-го

Автор:

|

Грудень 27, 2022

|

Рубрика:

Експерти вважають, що російсько-українська війна закінчиться 2023-го

Зараз Кремль готується до можливого наступу Збройних сил України (ЗСУ) і в свою перемогу майже не вірять.

Правильно організоване насильство
Однак як компенсацію за військову поразку в Україні Москва може запропонувати росіянам «перемоги» над слабшими країнами — Білоруссю, Вірменією, Грузією. Таку думку висловив Віктор Ягун, генерал-майор запасу Служби безпеки України. Він зазначив, що росіяни усвідомлюють, що війна в Україні — це не якийсь локальний конфлікт, він уже фактично зачепив більшу частину Російської Федерації (РФ). За словами експерта, Кремль узагалі не має жодного пояснення, що роблять люди на цій війні й які перемоги можуть бути.
Натомість путінський режим можна повалити й є лише один спосіб для цього — правильно організоване насильство. Так вважає політичний експерт Ігор Яковенко. Він не сумнівається, що саме насильство зможе звільнити світ від російського диктатора. І сприятиме цьому українська армія. «А після того, як уже буде зламаний цей режим, надалі стане можливою інша ескалація насильства», — заявив він.
Своєю чергою, Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України, вважає, що для завершення війни потрібна військова поразка РФ, антиросійські санкції, торговельна ізоляція та саботаж усередині країни-аґресорки. «Не треба боятися постпутінського майбутнього. Адже перемога України — це відновлення глобальної безпеки», — запевнив він.
Для поразки Москви в російсько-українській війні існують об’єктивні фактори. Один із них — те, що російські військові зараз використовують снаряди 40-річної давності. А з теперішніми темпами стрільби вони можуть залишитись без боєприпасів уже до січня 2023-го. Про це заявив представник Міністерства оборони США. «Вони зняли боєприпаси зі застарілих запасів, що свідчить про те, що вони готові їх використовувати», — зазначив він. За словами чиновника, це сталося через високу інтенсивність використання артилерії в Україні. Але коли завантажують такі снаряди, солдати змушені йти на певні ризики. Бо ці боєприпаси можуть не вистрелити з гармати, або не вибухнути у пункті призначення.

Кримське питання
Другий фактор — приналежність анексованого Росією в України Криму. Вона має принципове значення як для Києва, так і для Москви, тож якщо жодна зі сторін не відмовиться від категоричної позиції в цьому питанні, боротьба за півострів може тривати десятиріччями. Так вважають експерти The Washington Post. «Його повернення означатиме відновлення справжнього миру. Потенціал російської аґресії буде повністю знищений, коли український прапор повернеться на своє законне місце у містах і селах Криму», — нагадує видання слова Володимира Зеленського, виголошені в жовтні ц. р.
Водночас для Путіна Крим є «основою спадщини», що розвалиться у разі втрати півострова. Тому якщо туди увійдуть ЗСУ, це може підштовхнути диктатора до радикальних дій, у т. ч. застосування ядерної зброї. Як приклад хворобливої реакції росіян на атаки в Криму, WP називає масовані ракетні удари по українській енергетичній інфраструктурі, які Кремль арґументував вибухом і частковим руйнуванням Керченського мосту, символу імперських амбіцій Путіна в Україні.
Деякі західні чиновники вважають, що угода про передачу Криму Росії може стати основою для дипломатичного завершення війни, натомість українці відкидають таку позицію як «небезпечно наївну», а росіяни заявляють, що «не задовольняться тим, що вже є їхнім». «Відмова будь-якої сторони відступити загрожує перетворити війну на конфлікт, подібний до територіального протистояння щодо Західного берега та Ґази, Нагірного Карабаху чи Курдистану», — зауважує часопис.

Участь Білорусі
Третій фактор — вторгнення в Україну білоруської армії. Однак в американському Інституті вивчення війни (ISW) переконані, що це малоймовірно. Аналітики вважають, що тиск Кремля на Білорусь із метою підтримки російської аґресії в Україні є частиною довготермінових зусиль, спрямованих на закріплення подальшого контролю над Білоруссю.
Раніше Кремль уже посилив тиск на Олександра Лукашенка задля формалізації інтеграції Білорусі до Союзної держави після масових протестів 2020-го і 2021 року. Зокрема, Москва прагнула створити постійне військове базування в Білорусі та встановити прямий контроль над білоруськими військовими, а також регулярно намагалася використати свій вплив на білоруську безпеку та військові справи, щоб чинити тиск на Білорусь для підтримки її вторгнення в Україну.
Проте експерти вважають, що Білорусь уже навряд чи вторгнеться в Україну через внутрішню динаміку в країні. Адже білоруський диктатор не хоче вступати у війну в Україні саме через можливість відновлення внутрішніх заворушень, якщо його апарат безпеки ослабне через участь у війні в Україні. «Залучення значної частини цього апарату у війні в Україні, ймовірно, зробить Лукашенка вразливим до нових заворушень і спротиву. Він також, імовірно, усвідомлює, що вторгнення в Україну підірве його авторитет як лідера суверенної країни, позаяк стане очевидно, що зусилля РФ щодо забезпечення повного контролю над Білоруссю увінчалися успіхом», — наголосили в ISW.
Експерти вважають, що вступ Білорусі у війну в найгіршому випадку змусить Україну тимчасово відволікти особовий склад і техніку з теперішньої лінії фронту. Теоретично можуть взяти участь у війні з Україною 15 тис. білоруських військовослужбовців і до 9 тис. російських військовослужбовців, дислокованих у Білорусі. Проте аналітики переконані: навіть якщо Лукашенко залучить значно більшу кількість своїх військ для наступу на Україну, білоруські військові все одно будуть невеликою силою, яка не зможе досягти значного оперативного успіху.
За оцінками ISW, російський або білоруський наступ із Білорусі не зможе перерізати українські логістичні лінії на Захід. «Білоруське вторгнення не зможе зробити такого прориву, як і не зможе серйозно загрожувати Києву», — зазначають експерти.

Затяжна війна?
Відтак Андрій Піонтковський, опозиційний російський публіцист, вважає, що керівництво РФ налаштовується на затяжну війну з Україною, та Київ може перемогти у три способи. «Україна дивувала за останні дев’ять місяців багато разів, — нагадав він. — Можливо, здивує ще раз. Коли повністю замерзне ґрунт, почнеться наступ, і наступ не російських військ. Бо вони лише зміцнюють фортифікаційні споруди в глибині Криму. Й у Луганську та Донецьку споруджують якісь «лінії Маннергейма», тож наступ може бути лише українським».
За словами експерта, українська армія може досягти успіху навіть із наявним набором озброєнь. «Вона візьме той же Мелітополь і вийде на узбережжя. Це буде створення величезного херсонсько-кримського котла. Практично це буде кінець війни й обвалення політичного режиму», — наголосив він.
Другий варіант не передбачає активного наступу ЗСУ. «Достигнуть умови всередині «бункера», на які розраховує Вашинґтон, надаючи можливість погодитися на добровільний відхід із української території. Путіна приберуть і скажуть: ми згодні обговорювати пункти мирного плану Зеленського.
Третій варіант передбачає, що українські війська серйозно просунуться, але цього буде недостатньо для абсолютного розгрому російської армії. «Путіну вдасться пов’язати якимось чином всю еліту й уникнути добровільної капітуляції. Американці не зможуть нескінченно тримати цю павзу, тоді вони обов’язково дадуть усю зброю, яку просить Київ».
Як зазначив п. Піонтковський, що тепер абсолютно виключена війни на виснаження. «Теза війни на виснаження була популярною в російських пропаґандистських колах. Путін віддав їй данину, що це буде «затяжна війна». Та не буде жодної затяжної війни. Війна завершиться або за теперішнього набору озброєнь, або за добровільної здачі кремлівської верхівки, або американці видадуть додатковий набір інструментів, із якими Україна може покінчити з війною дуже швидко», — наголосив він.

Прогнози про терміни
Військовий експерт Роман Світан вважає, що українські Сили оборони мають стратегічну перевагу над російськими військами і до Нового року можуть почати звільняти окуповані території Херсонської та Запорізької областей, а також Криму. Він упевнений, що в разі другого успішного удару по Кримському мосту група російських окупантів на Херсонщині та на півострові фактично опиниться у «котлі». А українські військові зараз можуть бити по логістичному ланцюжку біля адміністративної межі між Херсонщиною та півостровом і підійти до одного з переходів — Арабатської стрілки, Чонгару чи Перекопу.
Олексій Данилов, секретар Ради національної безпеки й оборони України, пообіцяв, що навесні 2023-го українські військові звільнять Луганськ, Донецьк і Севастополь. А зима стане ключовим етапом у боротьбі за Незалежність.
А Володимир Зеленський запевнив, що війна в Україні закінчиться 2023 року і настане мир. «Українські військові, які захищають усіх нас на полях битв — це № 1», — додав він.
Натомість Єнс Столтенберґ, генеральний секретар НАТО, остерігається, що бойові дії в Україні можуть вийти з-під контролю та перетворитися на війну між РФ та Альянсом. «Якщо щось піде не так, це може призвести до жахливих наслідків, — вважає він. — Ми працюємо щодня, щоб уникнути цього». Водночас НАТО вже посилило свою присутність на східному фланзі, щоб Путін «не сумніватися у готовності Альянсу захищати своїх членів». «Путін прорахувався, вирішивши здійснити вторгнення в Україну. І не думаю, що йому вдасться зламати Україну. Навпаки, він мобілізує ще більше підтримки для України», — констатував п. Столтенберґ і наголосив, що не варто недооцінювати небезпеку ситуації, в якій зараз перебуває світ.
Як повідомляв «Міст», російсько-українська війна диктує світу моду.

Євген Клен

About Author

Meest-Online