Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Чи вже настав переламний момент у російсько-українській війні?

Автор:

|

Серпень 26, 2022

|

Рубрика:

Чи вже настав переламний момент у російсько-українській війні?
Вибухи у Білгороді

Пів року вже триває гаряча фаза російсько-української війни, що розпочалася 2014 року окупацією Автономної Республіки Крим. Україна і світ зараз намагаються переламати її перебіг на власну користь.

EUCOM працює
Велика зала, на підлозі на всі боки зміяться комп’ютерні кабелі живлення ноутбуків, десятки комп’ютерних столів, за якими сидять офіцери у військовій формі армій західних країн, що забезпечують зв’язок між своїми командними штабами й урядом України. Приблизно так, за даними американських засобів масової інформації, які отримали доступ на територію військової бази США в Штутгарті (Німеччина), виглядає центр, де працює оперативний штаб Європейського командування Збройних сил США (EUCOM). Його головне завдання — координація запитів України щодо необхідних їй озброєнь, їхній пошук і достачання до українського кордону. Командує штабом Крістофер Каволі, генерал Армії США.
Народжений 1964 року в німецькому Вюрцбурзі в сім’ї американського військового, який проходив службу на військовій базі США в Німеччині, Каволі закінчив факультет східноєвропейських досліджень в Єльському університеті й є експертом із країн Східної Європи та Російської Федерації (РФ). Очікується, що саме він відповідатиме за зміцнення східного флангу НАТО. Рішення про це ухвалили після початку російського збройного вторгнення до України.
Штаб EUCOM спішно створили за підсумками міжнародної конференції, організованої США на авіабазі Рамштайн у Німеччині 26 квітня ц. р., учасники якої обговорили російську аґресію та подальшу військову підтримку країни, що зазнала нападу. У своєму матеріалі про EUCOM кореспондент The Washington Post порівняв атмосферу, що там панує, з комунікацією між союзниками за часів Другої світової війни.

Тепер РФ має реагувати на дії України
Більше 50 держав на чолі зі Сполученими Штатами наразі здійснюють постачання озброєнь в Україну. Впродовж кількох місяців вони координували політичні дії в рамках так званої контактної групи, що вирішувала, яка країна постачатиме Україні ті чи інші види зброї й яким маршрутом важкі озброєння, такі як американські ракетні системи залпового вогню (РСЗВ) HIMARS чи німецькі та нідерландські самохідні гаубиці PzH-2000, потраплять на український фронт.
У тому, що саме ця допомога значною мірою сприяла настанню поворотного моменту, який стався у війні в Україні, упевнений німецький експерт Ніко Ланґе. «Вирішальним фактором останніх кількох днів є те, що РФ тепер змушена реагувати на заяви та дії українців. Досі все було навпаки: українцям доводилося реагувати на все, що робила Росія», — зазначає він.
Це підтверджує й Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України. Він заявив, що після прицільних атак американськими РСЗВ HIMARS по складах російських боєприпасів і командних пунктах російської армії територія обстрілів позицій Збройних сил України (ЗСУ) на сході та півдні країни зменшилася у п’ять-шість разів.
За словами п. Ланге, РФ зараз перекинула значні сили на південь України — у бік Херсона та Запоріжжя, щоб зосередитись на закріпленні й утриманні зайнятих територій. Таким чином, міт про можливість Росії «нескінченно нарощувати рівень ескалації» спростовується й російська армія зараз зазнає величезних труднощів. «І на північ від Харкова, і навколо Херсона війська РФ перейшли до оборони, щосили намагаючись утримати цю територію», — констатує експерт.

Контрнаступ не за горами
Володимир Зеленський уже впродовж кількох тижнів торочить про підготовку до контрнаступу на півдні держави. «Українська атака не буде схожа на атаку російських військ із їхнім повним шквалом вогню, — упевнений п. Ланге. — Вона також спиратиметься на партизанський рух, на повстання в окупованих містах і на мобільні операції в запіллі ворога».
В українських соціальних мережах постійно з’являються фотографії з листівками, розклеєними у тимчасово окупованому Херсоні, в яких російських окупантів попереджають про швидку відплату. «Російські окупанти й усі, хто підтримує їхній режим. Ми близько — вже працюємо в Херсоні. На вас усіх чекає смерть! Херсон — це Україна», — написано на розклеєних листівках.
Партизанський рух активно діє й у захопленій російськими військами частині Запорізької області — на початку липня українські партизани підірвали кілька залізничних мостів між Мелітополем і Токмаком, а на початку серпня пошкодили залізницю вже у самому Токмаку. В окупованих містах на стінах будинків з’являються листівки, які закликають російських загарбників повертатися додому або готуватися до знищення на українській землі. «У російських військ великі проблеми з контролем цих територій», — каже Нік Ланґе.
Але кореспонденти WP, які побували на позиціях ЗСУ під Херсоном, повідомляють, що Україна ще не може розпочати масштабний контрнаступ у цьому реґіоні, бо не має достатньої кількості озброєнь. За оцінкою журналістів, українські військові змушені вести запеклу боротьбу на відкритому просторі, який добре прострілюють окупанти, при цьому російсько-терористичні війська останнім часом відправили під Херсон значні підкріплення і тепер загальна чисельність російського контингенту на західному березі Дніпра становить щонайменше 15 тис. осіб.
Кирило Михайлов, представник розслідувальної групи Conflict Intelligence Team, більша частина цього поповнення — військові з елітних десантних підрозділів, які допомагають зміцнити виснажені багатомісячними бойовими діями російські збройні формування.
WP уточнює, що представники України вже достатньо довго обіцяють контрнаступ, який призведе до звільнення Херсона. Видання процитувало представника українських спецслужб, який оцінив перспективи наступальної операції. «Потрібно сказати чесно: наразі Україна не має достатньої кількості озброєнь для контрнаступу. Домогтися результату все ще можливо, але якщо так станеться, то це буде більшою мірою завдяки розумній українській стратегії, а не (завдяки. — Ред.) протидії РФ рівними силами», — зазначив він.
Газета також цитує генерала Дмитра Марченка, який поскаржився, що «на жаль, кількість військової допомоги, яку нам пообіцяли наші західні партнери, надають нам маленькими партіями, що в принципі дуже ускладнює проведення саме наступальних дій». «Гадаю, щойно ми отримаємо повний пакет цієї допомоги, наші контрнаступальні дії будуть дуже швидкими», — запевнив він.
Утім, WP також цитує вашинґтонського експерта Дмитра Альперовича з аналітичної компанії Silverado Policy Accelerator, на думку якого РФ незабаром сама виведе війська з Херсона через нещодавній напад на авіабазу в Криму та неодноразові удари ЗСУ по шляхах постачання армії РФ на правому березі Дніпра.
Коментуючи можливість наступу у Херсоні, Юрій Сак, радник українського міністра оборони, запевнив: «Україна ніколи не піде на дурість, як Росія, і не почне кидати людей у бій, як гарматне м’ясо, щоб задовольнити амбіції їхніх лідерів. Питання в ціні».

Завдання для деокупації
Зупинка російського аґресора, стабілізація лінії фронту та підготовка до контрнаступальної операції — такі кроки потрібні для повної деокупації України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Про це заявив голова Олексій Рєзников, міністр оборони України. Він повідомив, що лінія фронту зараз довша за 2,5 тис. км, а активні бойові дії проводять на протяжності 1,3 тис. км.
За словами керівника українського оборонного відомства, наразі визначили кілька пріоритетних груп можливостей, які ЗСУ мають досягти задля виконання поставленої мети. «Вони містять: посилення можливостей із обмеження та заборони доступу та маневру з метою захисту північно-західної частини Чорного моря, забезпечення повітряної оборони великих міст та об’єктів критичної інфраструктури, захист кордону з Білоруссю, а також конкретні можливості, які нам потрібні для стабілізації лінії фронту і створення умов для контрнаступальної операції, — перелічив він і наголосив, що РФ — небезпечний супротивник, який не поважає правил і має величезні ресурси. — Це — держава-терорист, яка не поважає права людини і нехтує втратами. Вона чинить масові вбивства військовополонених і цивільних. Вона використовує дезінформацію, міґрацію, зерно, енергетику й ядерну енергію як зброю. Її тактика становить загрозу для всіх нас».
Міністр зазначив, що Україна зараз уже отримала підтримку, яка дозволяє військовим «здивувати росіян на полі бою — на суходолі, у повітрі та на морі», а також розповів, що ЗСУ вже знищили велику кількість елітних військ РФ — десантних, морських і сил спеціальних операцій.
За його словами, тільки спільні дії України й її партнерів можуть убезпечити всю Європу, в т. ч. країни Балтії. «Україна готова зробити свою частину, нам потрібні інструменти. І чим швидше ми їх отримаємо і чим більшими будуть обсяги, тим швидше ми досягнемо нашої спільної мети — мирної Європи», — сказав український урядовець.
Як повідомляв «Міст», окупанти «привітали» Україну з Днем Незалежности, ЗСУ «подякували».

Євген Клен

About Author

Meest-Online