Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Українська хата в українській філателії

Автор:

|

Липень 26, 2021

|

Рубрика:

Українська хата в українській філателії
Краса українського подвір’я

Першу поштову марку в незалежній Україні випустили в березні 1992-го, а вже у серпні того року до 25-ліття Спілки філателістів України вийшла в обіг марка, яку можна віднести до теми українського подвір’я й української хати. Художник Л. Корень намалював родину, троїстих музик і народний танець. Усе це могло бути на подвір’ї. Але, на мою думку, ще не стерлося зі свідомости неґативне ставлення радянської влади до українського села. Мій добрий приятель св. п. Іван Кулик змальовував старі українські хати під солом’яними стріхами, за що 1973-го його звинуватили в спотворенні радянської дійсності та виключили зі Спілки художників. Йому відмовили у творчих замовленнях, не приймали на виставки його роботи. Не лише він зазнав таких переслідувань.
1992 року вийшла марка зі зображенням народної вишивки — півня та курки, які перебувають у сільському дворі. Потім була перерва у цій темі і лише 1995-го серед марок третього стандартного випуску бачимо пасіку та гончаря, які умовно можна віднести до теми українського подвір’я. Пізніше автори стандартних марок не раз поверталися до таких побутових речей. На марках з’явилися кобза та супниця, горщики-двійнята і дзбанок, прядка і сулія, куманець, ківш і глечик. 1995-го на марках також вмістили лелеку в гнізді на хаті та сільський краєвид із веселкою та дівчиною з коромислом. 1997 рік приніс чотири марки, на яких показані вироби народних майстрів із Полтавщини та Дніпропетровщини. І знову була перерва до 2005-го, коли у світ пішли чудові марки Світлани Бондар про український борщ і його складові.
Розвитку української тематики активно сприяла Валентина Худолій, директорка видавництва «Марка України», пізніше чомусь звільнена з цієї посади. З цього приводу відомий колекціонер Валерій Чередниченко писав: «Особливе місце в історії становлення та визнання сучасної національної поштової марки займає 1999 рік, коли було створене видавництво «Марка України». Після цього українські поштові марки здобули чимало престижних нагород, а вітчизняні колекціонери нарешті відчули себе рівноправними партнерами європейської та світової філателістичної спільноти. 2008-го кабінет генерального директора «Укрпошти» зайняв новий господар, котрий несподівано, не шкодуючи зусиль і часу, заходився нищити ще молоду і незміцнілу справу. Спочатку було закрито популярний журнал «Філателія України» та ліквідовано видавництво «Марка України», а незабаром — і саму дирекцію».
Та все ж тема української хати не пропала. Художник Кость Лавро став автором аркушів марок «Українське подвір’я», на яких показав його у різні пори року. Наталія Кохаль зобразила на марках городину, породи корів, Василь Василенко подав чотири породи коней, Тетяна Лазуренко, Лариса Мельник і Юліка Правдохіна намалювала породи собак і котів, Юрій Логвин представив вітряні та водяні млини минулого. Юліка Правдохіна також стала авторкою марок про хліб і київський торт (на останній є й столове начиння). 2013 року вийшла марка з копією картини «Гарбузи» Євдокима Волошинова (1823-1913).
На українському подвір’ї присутні діти і цього не обминули автори марок. Сергій і Олександр Харуки намалювали 2015-го в серії «Давні іграшки» гойдалку, візок, веселих дітей, а Олена Завітайло посадила дівчинку на велосипед та пустила довкола двору. Лялька-мотанка є на марці Олександра Калмикова. Багато вигадки доклав Кость Лавро, малюючи марки серії «Українська абетка». Для кожної літери він знайшов відповідне зображення.
Раніше «Міст» розповідав про поштові марки України 2021 року.

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply