Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 4, 2022

Розпочався Великий піст

Автор:

|

Березень 17, 2021

|

Рубрика:

Розпочався Великий піст

У християн східного обряду почався Великий піст — особливий період для всіх православних християн, який передує святу Світлого Христового Воскресіння. Дати початку і закінчення Великого посту — різні щороку і залежать від свята Великодня. Цього року він триватиме 48 днів — з 15 березня по 1 травня.
Починається Великий піст в понеділок, за сім тижнів до Великодня, а завершується напередодні цього свята.
Великий піст ділиться на шість тижнів, званих Чотиридесятницями, і Страсний тиждень (седмицю). Чотиридесятниця встановлена на згадку про 40 днів, які Ісус провів у пустелі після Водохреща в пості та молитвах, а Страсний тиждень присвячений спогадам про останні дні земного життя, смерть і поховання Христа.
Передує Великому Посту Сирна Седмиця або Масниця. Цього тижня вірні відмовляються від м’яса, що допомагає їм підготуватися до обмежень у їжі. Остання неділя перед Великим постом (Прощена неділя) є кульмінацією підготовчого періоду. Цього дня каються і просять один в одного пробачення за завдані за рік образи, щоб очиститися від гріхів та зосередитися на духовному житті.
Під повну заборону під час Великого посту підпадають м’ясо, молоко, яйця, сир, сметана, сир, вершкове масло, здобний хліб і перепічка тощо, під часткову — рослинна олія та риба. Найсуворішими тижнями посту вважаються перший і Страсна Седмиця.
У перший понеділок Великого посту зазвичай цілком утримуються від їжі. В інший час: понеділок, середа, п’ятниця — сухоядіння (вода, хліб, фрукти, овочі, компоти); вівторок, четвер — гаряча їжа без олії; субота, неділя — їжа з олією.
Послаблення передбачені для трьох днів: Благовіщення (7 квітня), Лазаревої суботи (24 квітня) і Вербної неділі (25 квітня). На Благовіщення й у Вербну неділю дозволяють їсти рибу. У Лазареву суботу рибу їсти не можна, але можна ікру. Також у ці дні дозволяють пити невелику кількість вина.
Церква звільняє від утримання в їжі вагітних і жінок, котрі годують, хворих, а також тих, хто зайнятий важкою фізичною працею чи в силу обставин не може забезпечити себе постійною їжею (військовослужбовців, в’язів, мандрівників). Овочі, фрукти, крупи, бобові, гриби, в окремі дні можна їсти рибу. Не обов’язково повністю відмовлятися від борошняних виробів, але в них повинні бути лише вода, борошно та сіль.
Найважчий період посту припадає на останній Страсний тиждень, присвячений стражданням і смерті Христа. Кожен його день має назву Великий або Страсний. Особливе значення мають четвер, п’ятниця і субота.
У Страсну п’ятницю з церкви виносять плащаницю (полотнище зі зображенням лежачого в труні Ісуса). Цього дня не можна нічого їсти, як і у Велику суботу. Основа посту — боротьба з гріхом через утримання в їжі та розвагах. Однак Церква закликає саме до стриманості, а не виснаження тіла. Охочим дотримуватися посту необхідно порадитися з духівником і попросити благословення. Під час Великого посту людина, наскільки це можливо, посилює участь у церковному житті та молиться.
Також піст передбачає звільнення від різних залежностей. Так, під час приймання їжі потрібно намагатися звести до мінімуму час, який проводять за трапезою. Бажано обмежити перегляд телевізора, спілкування в соціальних мережах. Великий піст — час для покаяння і добрих справ. Необхідно намагатися бути уважнішим до оточення, більше часу приділяти дітям і батькам, нікого не ображати.
Як повідомляв «Міст», Великий піст пропонують проводити без соціальних мереж.

Катерина Юськів, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply