Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 16, 2022

Ой хто, хто Миколая любить

Автор:

|

Грудень 19, 2020

|

Рубрика:

Ой хто, хто Миколая любить
В очікуванні подарунків

День святого Миколая відзначають 19 грудня. Його особливо люблять діти по всьому світу, оскільки воно дарує частинку справжнього чаклунства. Святий Миколай — один із найбільш шанованих постатей в християнстві, як у католиків, так і у православних. Церкви східного обряду вшановують пам’ять святителя Миколая Чудотворця 19 грудня. За традицією цього дня діти знаходять подарунки, заховані під подушками, і вірять, що їх приніс Святий Миколай. Миколай вважається покровителем мандрівників, моряків, крамарів, сиріт, захисником обмовлених і невинно засуджених. Також його люблять діти, які навчаються у святого милосердя та слухняності.

Історія
Святий Миколай народився в III ст. в грецькій колонії Патара, неподалік від Лікії (сучасна територія Туреччини). Вважається, що батьки майбутнього архієпископа були заможними людьми, але при цьому вірили в Ісуса Христа й активно допомагали бідним.
З дитинства Микола повністю присвятив себе вірі, багато часу проводив у храмі. Подорослішавши, став читцем, а потім і священником у церкві, де настоятелем служив його дядько, єпископ Микола Патарський. А потім зійшов на єпископський престол у місті Мирі.
Нового архієпископа люди дуже полюбили за доброту, справедливість і чуйність. При цьому він був ревним борцем із поганами, руйнував ідолів і викривав єретиків. 325 року Миколай став учасником першого Вселенського Собору, що проходив в Нікеї.
Досягнувши глибокої старості, мирно помер приблизно 351-го. Після смерті його нетлінне тіло замироточило і стало об’єктом паломництва. Над могилою в VI ст. збудували базиліку, а на початку IX ст. — церкву Святого Миколая. У ній мощі зберігалися до 1087 року, аж поки їх не викрали італійці з міста Барі.

Дива
Святий Миколай ще за життя прославився добрими справами і дивами — врятував Лікію від голоду, допоміг мирно вирішити заколот у Фрігії, молитвою зупиняв морську стихію. Чудотворець врятував від смерті трьох чоловіків, котрі потрапили до списку невинно засуджених.
У житії святих описують історію про те, як Миколай допоміг трьом бідним дівчатам зібрати посаг. Він тричі таємно підкидав лантух зі золотом до їхнього будинку, забезпечивши цим весілля. Зраділий батько дівчат вирішив дізнатися, хто його добродій, і, чергуючи вночі, підстеріг Миколу, а впізнавши святого, кинувся в ноги з вдячністю.
Миколі Чудотворцю моляться за подорожніх, про щасливе заміжжя доньок, про позбавлення від голоду, а також у всіх важких ситуаціях. Шанування святого Миколая швидко поширилося по всьому християнському світі, як на Сході, так і на Заході, а його діяльність породила безліч леґенд.

Традиції на Заході
У кожній країні існують свої традиції та звичаї, пов’язані зі святкуванням цього дня. У католиків західного обряду день пам’яті святого Миколая відзначають 6 грудня і традиційно він починається з відвідин церкви.
У Німеччині, в Швейцарії й Австрії діти в ніч на 6 листопада виставляють взуття за поріг будинку, щоб уночі прийшов Ніколаус і залишив їм солодощі та маленькі дарунки. Дехто вірять, що Ніколаус об’їжджає всі будинки в своїх санчатах і приходить через коминок, аби заховати привезені подарунки у взуття або повішені дітьми шкарпетки.
У США та Канаді свято святого Миколая відзначають за схожої традиції — в ніч на 6 грудня діти залишають порожній черевик або шкарпетку назовні, а вранці прокидаються та поспішають перевірити, що святий поклав в їхнє порожнє взуття. Взуття з цукерками або сувенірами дістається слухняним дітям, а пустунам — із вугіллям.
У Нідерландах на це зимове свято чекають із нетерпінням не лише діти, а й дорослі. Святий Миколай є покровителем Амстердама, і головний католицький храм міста назвали на його честь. Ввечері напередодні дня Святого Миколая існує традиція дарувати один одному презенти, які пакують у гарно оздоблені пуделка.
У Португалії святий є покровителем студентів. На його честь проводять фестиваль Ніколінас, який триває з 29 листопада по 7 грудня щороку.
У Чехії вважають, що цього дня Святий Миколай мандрує вулицями, помешканнями та готелями Праги, обдаровуючи слухняних дітей фруктами та солодощами, тоді як хулігани і ледарі виявляють у різдвяних шкарпетках картоплину або вуглину.

Традиції в Україні
Святий Миколай — один із найбільш шанованих в Україні святих. На його честь в році є два свята — весняне (22 травня) і зимове (19 грудня). Зимового Миколая найбільше чекають діти. На заході України встановилася традиція писати святому листа, в якому дитина вказує, що хорошого та поганого вона зробила впродовж року, і просити про дарунки.
За традицією, ввічливі та привітні діти знайдуть під подушкою презент, а той, хто не слухався батьків, отримає різочку. Цього дня відвідують церкву і моляться святому, просячи про добробут і заступництво. Вважається, що святий Миколай Угодник у своє свято обходить землю, проганяючи нечисту силу. Ще до початку XX ст. це свято весело відзначали по всій Україні з піснями, музикантами, іграми та забавами, та цього року, через пандемію коронавірусу, традиції доведеться порушити.

Похибка на Covid-19
Через пандемію одне з головних свят зими а Європі цього року відзначали з карантинними обмеженнями. Святий Мікулаш — так звати чеського тезку Миколая — не зміг навідати дітлахів особисто. Та без подарунків і хорошого настрою їх не залишив. На парковці одного з торгових центрів Праги місцеві театрали влаштували казкове дійство за участю святого. Разом із бороданем дітей та їхніх батьків зустрічали янголи і чортенята — незмінні супутники дідуся. Як і годиться, рогаті лякали малечу, а янголята проганяли сили зла та пригощали гостей цукерками.
У Бельгії дідусь Різдва карантин і комендантську годину порушив — із дозволу влади. Сам міністр охорони здоров’я написав Сінтер Клаасу листа, в якому звільнив бороданя від обмежень і дозволив йому навідувати дітей. Але попросив святого дотримуватися дистанції, часто мити руки і за потреби носити маску. Тож зі спокійним серцем та антисептиком у торбі Миколай вирушив розносити дарунки. Спершу навідав дітлахів у лікарні.
«Святий Миколай прийшов у масці, випраному костюмі та начепив нову бороду. В усіх, хто зустрівся з Миколаєм, і дітей, і дорослих, на радощах блистіли очі, а кімната була сповнена сміхом», — поділився Суад Амрані, голова педіатричного відділення лікарні Льєжа.
Сидіти на колінах у Миколая і нашіптувати йому на вухо заповітні бажання бельгійські діти цього року не могли. Утім попросити про подарунки нагода була — через відеозв’язок. Адже Сінтер Клаас іде в ногу з часом, тож і в «скайпі» зареєстрований, й електронну пошту має. «Діти могли бачити мене по той бік екрану та були у захваті, що з ними спілкується сам Святий Миколай. Дуже важливо зберігати традиції, відзначати такі свята, змушувати дітей вірити у дива та бачити блиск у їхніх очах», — наголосив «чудотворець». За леґендою, Сінтер Клаас живе в Іспанії та приїжджає до Бельгії на пароплаві разом із своїми помічниками. Чемним дітям роздає подарунки, а неслухняних смикає за вухо.
День святого Миколая 6 грудня відзначили і в інших католицьких країнах. У Франції, приміром, дідусь зветься Пер Ноель, а в Німеччині — Ніколаус. Бородань став прообразом відомого на весь світ Санта Клауса. Він живе за Полярним колом у Лапландії, їздить на санчатах із оленями та привозить подарунки у різдвяну ніч.
Як повідомляв «Міст», локдаун в Україні вирішили запровадити після Різдва.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply