Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Десятки сіл — вісім весіль!

Автор:

|

Листопад 03, 2011

|

Рубрика:

Десятки сіл — вісім весіль!

У Тлумацькому районі, що на українському Прикарпатті, готові організувати туристам різноманітні весілля в народному стилі навіть на найвибагливіший смак. А все, що вміють і можуть, місцеві мешканці продемонстрували в селищі Обертині, на фестивалі троїстих музик і весільних обрядів. Кожне покутське та наддністрянське село репрезентувало такі обряди й такі весільні строї, про які вже навіть старожили мало пам’ятають. Весільне вбрання наречених відтворювали за давніми світлинами. Хоча чимало старовини, на подив багатьох приїжджих, і досі використовується в селах Тлумаччини на врочистих дійствах поєднання сердець.

…Вісім весільних наметів, вісім весільних пар, кілька десятків дружбів і дружок, сотні свашок та бояр, а вже гостей — і не злічити. Гупає бубен, бринять цимбали, витинає мелодію скрипка. Гуляє Обертин і довколишні села! Піст закінчився! Весільна пора настала! «Ой, ставлено, поставлено, ще й славлено-прославлено, аби гості їли, пили, та й добре ся веселили», — співають свашки із села Живачева. Поважного віку сільські берегині, кожній із яких — за 70 років, знають усі традиції та обряди. І не лише весільні.

А вбрання ж яке! Такого на жодній сцені чи в жодному мистецькому етносалоні не знайдеш. Усе з маминих і бабусиних скринь узято. Милують око різнобарвні вишиванки — із великими різнокольоровими квітами, чорними та бордовими густо зашитими рукавами, із тоненькими геометричними візерунками, білими мережками; оксамитові та квітчасті спідниці, вишиті полотняні та ситцеві, чорні, білі, зелені, червоні; із маками та трояндами хустки, різнобарвні стрічки, силянки й гердани. На хлопцях і чоловіках — різної форми капелюхи, із півнячими та павичевими пір’їнами, галіфе, фарбовані соком бузини, довгі полотняні сірі сорочки, широкі ткані пояси, юхтові чоботи.

І в кожному наметі — десятки короваїв із намистинками-булочками, солодощі. Усюди запрошують, пригощають, наливають. До кожної страви — коломийка та приспівка. «Їжте, хлопці, голубчиків, їжте-наїдайтесь, та беріть дівок до танцю, ідіть — забавляйтесь!» — лунають співи від господинь села Гостева. «Ось це і є життя. Справжнє. Неприкрашене. Таке, яке щодня можна побачити, — задоволено каже, ідучи від намету до намету, Василь Сенів, голова Тлумацької районної державної адміністрації (ТРДА) й ініціатор проведення фестивалю. — Зустрічаються молоді люди, сватаються, одружуються, справляють весілля, дітей народжують. Рід продовжується».

У кожному весільному імпровізованому наметі представляють різноманітні обради. Ось живачівці святкують «заручини», батьківське благословення дають у Герасимові, молоду «викупляють» у Нижневі. «Ми старалися показати різні елементи весіль — від заручин до обдаровування молодої пари, — продовжує Олександра Чаплинська, заступник голови ТРДА. — Кожне село показало найдавніші елементи обрядів. Як бачите, ані одягом, ані піснями, ані звичаями, ані навіть мовними відмінностями наші села не схожі одне на одне. Але тим і цікаві та привабливі». А троїсті музики вже так грають-приграють, що ноги самі до танцю йдуть. А тлумачани ще й припрошують.

«Зробити нині народне весілля з дотриманням усіх звичаїв і традицій — непросто. Чимало вже з прадідівської мудрості загубилося в товщі віків, — мовить пані Чаплинська. — Але в нашому районі весільна стихія вирує, тому в селах ми готові зробити весілля молодим парам. А гостям краю — найрізноманітніші торжества. Тож якщо весілля в якомусь селі припаде комусь до вподоби — ласкаво просимо! Одружуйтеся за нашими звичаями!»

 Сабіна Ружицька

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply