Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 20, 2021

Звернення про недопущення обмеження прав українців на отримання відправлень з-за кордону

Автор:

|

Жовтень 31, 2018

|

Рубрика:

Звернення про недопущення обмеження прав українців на отримання відправлень з-за кордону

Президенту України Порошенку П. О.
Прем’єр-міністру України Гройсману В. Б.
Першому віце-прем’єру України, міністру економічного розвитку і торгівлі України Кубіву С. І.
В. о. міністра фінансів України Маркаровій О. С.
Голові Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Южаніній Н. П.

Шановні Петро Олексійовичу, Володимире Борисовичу, Степан Івановичу, Оксано Сергіївна та Ніно Петрівна!
Звертаємося до Вас від імені операторів поштового зв’язку ТзОВ «Спільне українсько-канадське підприємство «Росан», ТзОВ «Торговий Дім «Міст Експрес», ТзОВ «Транс-Логістик-Сервіс», ТзОВ «Міст «МППВ» і ТзОВ «ПЛГ «Міст Груп».
7 грудня 2017 року Верховна Рада України (ВРУ) прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» (надалі — Закон), яким передбачено обмежити кількість поштових відправлень з-за кордону, отриманих громадянами впродовж одного календарного місяця лише до трьох одиниць, сумарна фактурна вартість товарів у кожному з відправлень не перевищує еквівалент 150 EUR. Такі обмеження мають набрати законної сили 1.01.2019. Крім цього, для контролю за кількістю посилок, отриманих кожним громадянином України, держава взяла на себе зобов’язання розробити єдину інформаційну базу відправлень, в якій би зазначалась інформація про кількість одержаних кожним конкретно взятим громадянином відправлень з-за кордону.
Проте Державна фіскальна служба України у листі № 33463/6/99-99-18-04-01-15 від 12.10.2018 повідомила, що «практична реалізація запровадженого Законом принципу оподаткування товарів, що переміщуються у міжнародних експрес-відправленнях, потребує розробки відповідного програмного забезпечення, а для товарів, що переміщуються у міжнародних поштових відправленнях, на сьогодні взагалі є неможливою».
За результатами засідання Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, стало відомо про розгляд у цьому Комітеті законопроектів, якими передбачається зниження ліміту на ввезення товарів у міжнародних поштових відправленнях і міжнародних експрес-відправленнях із 150 EUR до 22 EUR для фізичних осіб.
За результатами аналізу законопроектів, варто зазначити, що їхній текст є недосконалим, зокрема, при розробці не враховано принцип стабільності, передбачений ст. 4 Податкового кодексу України, відповідно до якого зміни до будь-яких елементів податків і зборів не можуть вноситися пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Це означає, що у разі прийняття обмежень на ввезення товарів у міжнародних поштових відправленнях і міжнародних експрес-відправленнях у другій половині 2018 року, такі зміни можуть набирати чинності не раніше 1 січня 2020 року. Також законопроекти не містять жодних розрахунків фінансово-економічного та соціального впливу на ситуацію в країні. Натомість такий вплив буде протилежним і спричинить негативні наслідки та може негативно вплинути на рівень довіри до уряду, Президента та державних органів, що матиме непередбачувані наслідки, враховуючи вибори, що наближаються.
По-перше, громадяни України будуть позбавлені можливості купувати недорогі товари за кордоном. Ця проблема стає особливо гострою, якщо врахувати перманентне зменшення купівельної спроможності пересічного українця, ріст цін, знецінення національної валюти — гривні, а також відсутність вітчизняного промислового виробництва. З кожним роком українці можуть дозволити собі купувати все менше товарів, а інтернет-магазини є чудовим способом економії та заодно можливістю придбати якісні товари за доступними цінами. У разі зменшення безмитного ліміту на відправлення із 150 EUR до 22 EUR мільйони українців будуть змушені переплачувати за товари, які ще зараз вони можуть отримати за адекватними цінами. Не варто також забувати про мільйонну українську діаспору, котра змушена була покинути Україну в пошуках засобів існування та допомагає своїм рідним і близьким, що залишились в Україні. Ця найменш забезпечена категорія людей тепер також буде позбавлена можливості отримувати товари поштою, адже за кожну отриману посилку їм потрібно буде заплатити ПДВ на значну суму, чого не всі можуть собі дозволити. Такий стан справ змусить людей шукати нелегальні шляхи ввезення товарів в Україну, що не сприятиме наповненню державного бюджету та може негативно відобразитися на настроях населення та їхньому рівні довіри до державної влади, що матиме непередбачувані наслідки, враховуючи вибори, що наближаються.
По-друге, Україна підписала Угоду про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС), метою якої є економічна інтеграція України в Європейську асоціацію вільної торгівлі та створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною й ЄС. У Євросоюзі не існує жодних обмежень на пересилання товарів всередині цього утворення, лише ліміт на відправлення з-за меж ЄС в розмірі 22 EUR, який, проте, покликаний захистити європейський ринок від американських і китайських товарів. Відповідно до Угоди про Асоціацію Україна й Європейський Союз взяли курс на лібералізацію правового регулювання переміщення товарів через митний кордон аж до повної інтеграції України у ЗВТ і скасування мит, однак запропоновані законопроекти навпаки — лише встановлюють жорсткіші вимоги та правила.
По-третє, враховуючи досвід інших країн, зменшення ліміту на безмитне ввезення відправлень не обов’язково спричинить приріст податку на додану вартість ПДВ, що надходить до бюджету, оскільки такі заходи матимуть своїм наслідком скорочення обсягу вантажів, зменшення податкових надходжень від операторів поштового зв’язку й експрес-перевізників, а також витрати на адміністрування таких відправлень. Як приклад можна навести Білорусь — там у квітні 2016 року уряд зменшив ліміт для безмитного ввезення товарів із 200 USD до 22 EUR. Це одразу ж призвело до зменшення вхідної пошти в країні на 40 % в квартал, що, своєю чергою, означає зменшення доходів поштово-логістичних компаній, а разом із цим і їхніх відрахувань до бюджету. Варто також зазначити, що з 1 січня 2019-го в Білорусі знову планують повернутись до ліміту в розмірі 200 USD.
По-четверте, повертаючись до вже згаданого нами процесу адміністрування відправлень варто зазначити, що для виконання умов законопроектів необхідно буде значно збільшити штат митних органів, що призведе до суттєвих витрат держави та йде всупереч ухваленій раніше Постанові Кабінету Міністрів України № 710 від 11.10.2016 про Заходи щодо ефективного та раціонального використання державних коштів, передбачених на утримання органами державної влади, підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету. Ще раз згадуючи досвід інших держав у врегулювання питання з ввезенням відправлень, неможливо оминути Сполучені Штати Америки, які 2016 року збільшили суму безмитного ліміту для відправлень із 200 USD до 800 USD, а в Канаді підрахували, що на обслуговування оформлення відправлень вартістю від 20 CAD до 80 CAD (а ліміт у Канаді 20 CAD в) уряд Канади витрачає 160 млн CAD, у той час як надходження від таких відправлень становлять лише 40 млн CAD.
Як бачимо з прикладів інших держав, зменшення лімітів безмитного ввезення товарів у міжнародних поштових відправленнях і міжнародних експрес-відправленнях повинно супроводжуватись детальним, ґрунтовним та об’єктивним розрахунком фінансово-економічного та соціального впливу такої ініціативи на громадян та державу загалом.
У зв’язку із наведеним вище, просимо Вас посприяти вирішенню ситуації, яка склалася, а саме не допустити прийняття законопроектів, якими передбачається зменшення лімітів безмитного ввезення товарів у міжнародних поштових відправленнях і міжнародних експрес-відправленнях, а також відтермінувати набуття чинності змінами, запровадженими Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» в частині встановлення обмежень на отримання товарів у міжнародних поштових відправленнях та міжнародних експрес-відправленнях у вигляді кількісного обмеження таких відправлень до трьох одиниць на календарний місяць.

29.10.2018

Президент ТзОВ «ПЛГ «Міст Груп» Кісіль Р. Ф.
Генеральний директор ТзОВ «Спільне українсько-канадське підприємство «Росан» Табачин Ю. М.
Директор ТзОВ «Торговий Дім «Міст Експрес» Серновський О. С.
Директор ТзОВ «Транс-Логістик-Сервіс» Табачин Ю. М.
Генеральний директор ТзОВ «Міст «МППВ» Серновський О. С.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply