Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

«Зупинили стрілки на часі, коли стався вибух»

Автор:

|

Березень 02, 2021

|

Рубрика:

«Зупинили стрілки на часі, коли стався вибух»
Людмила Якимчук

Людмила Якимчук зберігає колекцію годинників у Добронадіївській бібліотеці на Кіровоградщині, де працює. Сюди часто на екскурсію приїжджають школярі. «2013-го проводила в бібліотеці захід до роковин Чорнобильської траґедії. Захотілося поставити годинник і зупинити його стрілки на часі, коли стався вибух. Вчителька початкових класів Віра Присяжна принесла свій із зозулею, якому понад 30 літ. Він працював, але довелося зупинити о 01.23. Після виставки залишився у мене. Відтоді почала колекціонувати», — каже 47-річна Людмила, бібліотекарка зі с. Добронадіївка в Олександрійському районі на Кіровоградщині.
«Перший експонат — у формі будиночка, — продовжує вона. — Нагадує годинник моїх батьків, але трохи темнішого кольору. Той, що стояв у нас удома більше 40 років. Ходив голосно. Це заважало. То й забрала його в бібліотеку».
Як односельці дізналися про захоплення Людмили Якимчук і стали приносити експонати. «Першою прийшла завідувачка місцевої краєзнавчої кімнати, — розповідає жінка. — Віддала годинник зі зображенням берези та прикріпленими ланцюжками-вагами. Йому — понад 100 років, найстаріший у колекції. Вже не працює».
Місцеві принесли годинник-ходики. Розповіли, що батьки подарували його їм на весілля. Вже старий, лицьовий бік зовсім стертий. «Маю в колекції п’ять «зозуль», — править далі бібліотекарка. — Останню передали земляки, котрі переїжджали до російського Бєлгорода. Є в колекції годинник у формі корабельного штурвала. Його власник служив у морському флоті, звідти і привіз. Темно-бордового кольору. Хоч йому вже 30 літ, виглядає, як новий. Використовую його у виставках, присвячених письменнику Всеволодові Нестайку. Бо той мріяв бути капітаном корабля. Маю три годинники з маятниками. Заввишки пів метра, важкі. Почепити їх на стіну було не просто. Заводяться ключами. Всі мають однакову історію — люди знайшли їх на горищах, коли купили в Добронадіївці будинки».
Людмила Якимчук закінчила Київський національний університет ім. Михайла Драгоманова. Має спеціальність вчителя української мови та літератури й бібліотекознавця. Працює в Добронадіївській бібліотеці, яку нещодавно очолила. Там і зберігає годинники. «Колекція поповнюється майже щодня, — ділиться п. Якимчук. — Люди постійно телефонують і кажуть, що принесуть годинник. Коли з’являються 10-20 нових експонатів, фотографую їх і публікую у Facebook. Люди впізнають свої. Телефонують і пишуть слова вдячності». Переживають, щоб не викинула. Я зберігаю всі. Розумію, що це важливо для колишніх власників.
Стіна з годинниками вже перетворилася на колекційний стенд. Читачі бібліотеки постійно зупиняються біля неї, щоб усе роздивитися. Часто на екскурсію приїжджають діти. «Кажу їм, що треба цінувати кожну хвилину життя, адже час невпинний». — резюмує жінка.
Як повідомляв «Міст», у Швейцарії розробили годинник із однією стрілкою.

Наталія Луценко, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply