Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Зміст шкільних навчальних програм оновили

Автор:

|

Вересень 02, 2022

|

Рубрика:

Зміст шкільних навчальних програм оновили

Міністерство освіти та науки України (МОН) оновило зміст навчальних програм загальної середньої освіти з «Історії України», «Всесвітньої історії», «Основ здоров’я», «Основ правознавства», «Географії». У відомстві розповіли, що перегляд та оновлення змісту навчальних програм загальної середньої освіти — це відповідь на виклики, що виникли у зв’язку з повномасштабною збройною аґресією Російської Федерації (РФ) проти України.
Так, у навчальні програми предметів «Історія України», «Всесвітня історія» для 6-11 класів та інтегрованого курсу «Історія: Україна і світ» (10 клас) внесли зміни з урахуванням нових історіографічних напрацювань. Запропоновані доповнення мають на меті увиразнити наскрізні лінії з минулого, які дають змогу пояснити сучасні події. До прикладу, в оновлених програмах пропонують погляд на СРСР як на державу імперського типу. Також програми орієнтують на вивчення не лише інструментів насильства, якого в XX ст. зазнавали українці, а й опору йому.
Частина змін у навчальних програмах спрямована на розширення просторових контекстів української історії, створення додаткових можливостей для аналогій і порівнянь. Суттєві зміни пропонують у частині найновішої історії, насамперед подій, пов’язаних із російсько-українською війною. Передбачили повний (окремим навчальним блоком) розгляд російсько-української війни, що розпочалася 2014 року. Наголошують на геноцидних діях політичного керівництва та російського війська щодо українців, національному опорі проти аґресії РФ та міжнародній підтримці України. Оновили перелік термінів/понять «присвоєння суверенітету» (у значенні привласнення, захоплення суверенітету УРСР союзним центром), «русскій мір», «рашизм»; замість вислову «політика русифікації» застосували вислів «політика зросійщення», який точніше відбиває суть явища та процесу; уточнили контекст застосування поняття «колабораціонізм».
У змісті навчальної програми предмету «Захист України» посилили військово-патріотичну складову. Програму доповнили інформацією про сучасну російсько-українську війну та героїв цієї війни, про досвід ведення бойових дій. Також переглянули та доповнили теми розділів з вогневої підготовки, домедичної допомоги та цивільного захисту.
У програмі «Основи здоров’я» розширили зміст першого розділу «Безпека та здоров’я людини», який вивчають на початку навчального року в кожному класі. Додали питання, пов’язані з ризиками воєнного часу, зокрема, сигнали оповіщення населення, дії під час повітряної тривоги, обстрілу тощо, надійне та ненадійне укриття, протимінний захист і поводження з вибухонебезпечними та незнайомими предметами, надання домедичної допомоги та психологічної самодопомоги тощо.
Зміст програми з основ правознавства, громадянської освіти розширили вивченням питань, пов’язаних із правами людини, з російсько-українською війною та доповнили інформацією щодо Міжнародного гуманітарного права.
У програмі з географії переглянули обсяг навчального часу на вивчення країн у світлі сучасної російсько-української війни. Також у зміст теми «Країни Азії» додали інформацію про Республіку Корея (РК), її місце на сучасній політичній мапі світу, модель економіки, міжнародні зв’язки України з РК.
У програмах предметів «Зарубіжна література», «Література (молдовська та зарубіжна/румунська та зарубіжна/угорська та зарубіжна)» зі змісту вилучили твори російських і білоруських авторів. Натомість додали твори зарубіжних письменників відповідно до літературного процесу та з урахуванням вікових особливостей учнів. Так, у рамках предмету «Зарубіжна література» замість росіян вивчатиме творчість таких письменників, як Жан де Ляфонтен, О. Генрі, Анна Гавальда, В. Старк, Джон Бойн, Е. Шмітт, Йозеф Рот, А. Гранах та інших.
Замість творів російських поетів у програму увійшли шедеври світової лірики: П’єр Ронсар «До того, як любов у світ прийшла», Р. Бернс «Моя любов», Й. В. Ґете «До моїх пісень», Г. Гейне «Коли настав чудовий май», Адам Міцкевич «Непевність».
При цьому в курсі «Зарубіжна література» вивчатимуть в українському перекладі твори письменників, які писали російською мовою, але чиє життя та творчість були тісно пов’язані з Україною — Микола Гоголь, Володимир Короленко, твір Михайла Булгакова «Собаче серце» (на вибір учнів і вчителів).
У списку творів для додаткового читання (для уроків позакласного читання та уроків резервного часу) залишили для вибору вчителем твори Ільфа та Петрова «12 стільців» та А. Кузнєцова «Бабин Яр», а також визнали доцільним залишити вивчення творів кримськотатарського письменника Т. Халілова.
Серед іншого з переліку рекомендованих для використання в освітньому процесі вилучили програми «Література (російська та зарубіжна)», «Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням російською мовою» для 5-9 класів, програми з російської мови для загальноосвітніх навчальних закладів із навчанням українською мовою/з навчанням російською мовою для 10-11 класів, «Російська мова та література (інтегрований курс) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою» для 10-11 класів.
Також МОН затвердило типові освітні та навчальні програми для 1-2 та 3-4 класів закладів загальної середньої освіти, у яких оновили зміст у частині питань цивільного захисту, поводження з вибухонебезпечними предметами, у зв’язку з масовим вторгненням Збройних сил РФ в Україну.
«До робочої групи, яка працювала над оновленням навчальних програм, увійшли представники провідних закладів вищої освіти, органів державної влади, народні депутати, науковці, директори шкіл, учителі, а також представники громадських і неурядових правозахисних організацій, професійного середовища, засобів масової інформації», — йдеться у повідомленні пресслужби відомства.
Як повідомляв «Міст», в Україні оголосили збір грошей на підручники.

Андрій Стець, Zaxid.net

About Author

Meest-Online