Новини для українців всього свту

Monday, May. 10, 2021

Зголошуйтесь, учителі-супергерої!

Автор:

|

Липень 03, 2020

|

Рубрика:

Зголошуйтесь, учителі-супергерої!

Цей навчальний рік в Україні став дуже непростим і водночас дуже особливим та інноваційним як для учнів, так і для вчителів. Через запровадження карантину останні місяці довелося працювати он-лайн, освоювати нові методики і використовувати нові засоби комунікації. Водночас багато батьків, котрі нерідко нарікають на вчителів, мали нагоду на власному досвіді спробувати, що таке педагогічна праця, скільки вона потребує зусиль, умінь і витримки. Це також дало нагоду в новому світлі побачити й оцінити важливість професії учителя в суспільстві, адже ставлення до освітян в Україні, на жаль, нерідко не надто прихильне.

Мотивувати та надихати
Для того, аби наголосити на важливості учителів та надихнути освітян бути креативними і сміливими в своїх проєктах, дати нагоду ділитися досвідом з колегами в Україні та за кордоном, а також розширити власні обрії завдяки участі в освітніх форумах і проектах, громадська організація (ГО) «Освіторія» започаткувала 2017 року вручення щорічної Національної премії Global Teacher Prize Ukraine. Світову ж премію для видатних учителів Global Teacher Prize заснував 2015-го арабський мільярдер Санні Варкі, син учительки.
Завдання премії — показати українцям історії дивовижних учителів, які надихають і якими варто пишатися. До прикладу, перший переможець, учитель фізики Пауль Пшенічка, є гостьовим професором у Гарварді й Оксфорді, входить до десятки найкращих викладачів фізики світу.
Найкращим педагогом України 2018-ого став учитель інформатики зі Запоріжжя Олександр Жук, котрий навчає дітей із особливими потребами в школі-інтернаті «Джерело». Його учні посідають призові місця на конкурсах із комп’ютерної графіки та вебдизайну, перемагають у Всеукраїнському екологічному квесті та беруть участь у робобатлах.
Торік перемогу здобула Наталія Кідалова, учителька англійської мови, а також української мови та літератури з Мелітополя. На її уроках замість того, щоб зубрити поезію, учні можуть читати реп. Вона координує роботу клубу дебатів у школі, привчає учнів до проєктної діяльності. Завдяки її активності школа виграла обладнання для смарт-класу.

Учителі важливі
Щороку громадська спілка «Освіторія» проводить дослідження громадської думки щодо престижу вчительської професії в українському суспільстві. Відбулося воно і в березні цього року. Провела його дослідницька компанія «Kantar Україна». Опитування засвідчило, що 83,2 % українців визнають, що вчителі важливі (цікаво, що чотири роки тому цей показник не дотягнув навіть до 40 %), однак лише 9,4 % опитаних хотіли б, аби їхня дитина стала учителем (на противагу, приміром, 36 % у Канаді). При цьому все більше респондентів зазначають, що українське суспільство неналежно цінує своїх педагогів (38,7 % цього року проти 26,7 % минулого року) й усе більше людей вважають, що головна роль учителя — це професіонал і ментор, а не «контролер».
Головним завданням учителя опитані вважають: допомогти учням розвинути вміння та навички (51,5 %); заохотити учнів до навчання та зацікавити матеріалом (49,6 %,); розвивати здібності й таланти учнів (42,5 %); передавати учням перевірені знання (38,7 %,); підтримувати рівні умови навчання для всіх і не мати улюбленців (30,5 %); виховувати учнів і прищеплювати їм цінності та норми поведінки (21 %); привчати учнів до дисципліни та порядку (19,2 %); стежити за успішністю учнів і результатами їхнього навчання (9,4 %); вести за собою та показувати приклад для наслідування (8,1%).
«Розрив між визнанням важливості ролі учителів та рівнем їхньої оцінки в суспільстві є головним мотиватором нашої роботи. Лише вчитель, якого суспільство поважає, зможе виховати успішне покоління дітей, націю без комплексу меншовартості», — стверджує Зоя Литвин, керівниця «Освіторії» та засновниця національної премії Global Teacher Prize Ukraine.

У чому ваша суперсила?
Цього року організатори премії з ГО «Освіторія» наголошують на тому, що сучасний учитель — це супергерой, котрий наділений суперсилою і знаходить вихід у будь-якій ситуації. Саме учителі можуть урятувати країну, адже навіть під час карантину щодня ділилися своєю суперсилою під час уроків, викладаючи у Zoom, підтримуючи спілкування у «вайбері» та перевіряючи незліченну кількість завдань.
«Тож закликаємо всіх показати, що #вчителіважливі — номінувати вчителів чи заповнити анкету на сайті премії (https://globalteacherprize.org.ua). Заявки приймають до 1 серпня ц. р., а вже 3 жовтня вся Україна дізнається не лише ім’я найкращого вчителя країни, а й імена переможців спеціальних додаткових номінацій», — запевняють організатори.
Спеціальні номінації від партнерів: «учитель-новатор» від Microsoft — поїде на Міжнародний освітній форум до Австралії; «видатний вчитель хімії» від Zagoriy Foundation — отримає 100 тис. грн на реалізацію власного проєкту та додаткові 100 тис. грн на потреби школи; «вибір українців» за голосуванням на сайті ТСН — поїде у закордонну освітню подорож; «вчитель громадянської освіти» від Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», яку фінансує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID/ENGAGE) та здійснює Pact в Україні — поїде на Всесвітній економічний форум 2021-го в Давосі (Швейцарія) й отримає найсучасніший ноутбук; «реалізація мрії» від «Миронівського хлібопродукту для одного з учителів.

Як стати найкращим
Аби позмагатися за звання найкращого вчителя та за 250 тис. грн, потрібно заповнити анкету для участі на офіційному сайті премії до 1 серпня. Переможець зможе поборотися і за 1 млн USD, адже отримає змогу поїхати на освітній форум Global Education & Skills Forum, на якому збираються найкращі вчителі-новатори з усього світу і який цього року (якщо, звісно, буде сприятлива ситуація і не буде причин остерігатися загрози коронавірусу) пройде не в Дубаї (Об’єднані Арабські Емірати), як у попередні роки, а в Лондоні (Велика Британія), а також зможе один рік навчатися безкоштовно. Також на премію можна номінувати й іншу особу — вчителя, якщо вона має чим поділитися з іншими та варта того, аби про неї дізналася вся Україна.
Як розповіла Юлія Чернова, контент-менеджерка премії Global Teacher Prize Ukraine, буває, що учитель чомусь соромиться номінуватися, а учні вважають його гідним шанування. «Сама номінація не дає права на участь, а лише допомагає знайти учителів, вартих того, аби про них дізналася вся країна. Для того, щоб номінувати, достатньо зайти на сайт, вибрати кнопку «Номінувати вчителя», вказати прізвище й ім’я вчителя, а також його телефон або електронну адресу, щоб ми могли з ним контактувати. Номіновані переважно питають, хто запропонував їх до участі, тож можна зазначити, чи бажаєте, аби було вказано, що це зробили саме ви», — пояснює вона.
З слів п. Юлії, за премію можуть змагатися учителі, котрі працюють і навчають дітей у межах обов’язкової шкільної освіти. Учасниками можуть стати вчителі школи будь-якого типу та форми власності, однак вона має бути зареєстрована саме як освітній заклад, а також викладачі шкільних предметів інших закладів середньої освіти, як от училища чи коледжі. Понад те, учитель повинен надати докази досягнення помітних результатів у навчанні учнів і показати застосування інноваційних та ефективних освітніх практик, які можна втілити у інших школах в тому самому контексті.
«Якщо для того, щоб номінувати вчителя, достатньо кількох хвилин, то щоб заповнити заявку, знадобиться кілька годин, а то й днів. Це нагода переосмислити свій досвід і свої надбання, побачити свої суперсили та показати їх іншим. Фіналісти конкурсу зможуть взяти участь у цікавих заходах, знайти однодумців і безліч цікавих ідей. Кожен, хто подав заявку, матиме нагоду бути присутнім на урочистій церемонії нагородження, адже саме йому спершу пропонують зареєструватися і лише тоді відкривають реєстрацію для всіх охочих», — запевняє п. Чернова.
Після завершення прийому заявок їх спершу опрацюють на відповідність технічним вимогам, а відтак за визначеними критеріями шукатимуть 50 найкращих вчителів України і вже з них оберуть десятьох фіналістів, котрі й змагатимуться за головний приз.
За три роки у премії взяли участь 5486 українських вчителів. Щороку кількість заявок зростає: із 632 2017-го — до майже 3 тис. 2019-го. Цього року вже подали у півтора разу більше заявок, ніж у такий самий час торік, тож організатори очікують ще більше учасників, отже, Україна побачить нових зірок однієї з найшляхетніших професій.
Премію Global Teacher Prize Ukraine може отримати вчитель, котрий мріє та підтримує розвиток ідей, які відкривають доступ до якісної освіти дітям з усіх верств суспільства; надихає інших викладачів своїм позитивним прикладом, використовує інновації у навчанні, займається громадською роботою, робить більше, ніж просто викладає предмет; змінює своє оточення, готує учнів бути ефективними в глобалізованому середовищі та виховує їх громадянами світу; має учнів, які зробили помітний крок уперед у своїх навчальних досягненнях; застосовує інноваційні освітні практики; має значні досягнення у професійній сфері, які відзначають колеги та спільнота; виховує громадян світу на загальнолюдських принципах; виходить за межі класу; популяризує професію вчителя та розуміє важливість власного внеску в майбутнє України.

Ольга Хворостовська, «Львівська пошта»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply