Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Зеленському хочуть нав’язати умови, вигідні для Кремля

Автор:

|

Травень 29, 2019

|

Рубрика:

Зеленському хочуть нав’язати умови, вигідні для Кремля
Розстріляний Слов’янськ

«Наше найперше завдання — припинення вогню на Донбасі. Мене часто питали: а на що ви готові заради припинення вогню? Дивне запитання. А на що готові ви заради життя близьких вам людей? Можу запевнити — задля того, щоб наші герої більше не гинули, я готовий на все. І я точно не боюсь ухвалювати складні рішення, я готовий втрачати свою популярність, свої рейтинґи, і якщо буде потрібно — я без вагань готовий втратити свою посаду, щоб тільки настав мир. Не втрачаючи наших територій. Історія — несправедлива річ. Не ми почали цю війну. Але нам цю війну закінчувати. І ми готові до діалогу», — заявив Володимир Зеленський у своїй інавгураційній промові з трибуни Верховної Ради України (ВРУ) 20 травня ц. р. Щоправда, при цьому жодного разу чомусь прямо не назвав Російську Федерацію (РФ) аґресором.

Референдум чи опитування?
Про те, що він «хоч з чортом лисим готовий домовитися» для того, щоб припинити війну, тоді ще потенційний кандидат у президенти Зеленський заявив в грудні минулого року. Тепер у нього є влада і відповідні повноваження.
Кілька днів тому Андрій Богдан, новопризначений глава Адміністрації президента (АП), заявив, що питання домовленостей із РФ можуть винести на «народний референдум». «Домовленості, чи, може, основні домовленості, чи, може, спірні домовленості щодо військового конфлікту з РФ, щодо аґресії РФ, проте оці домовленості мають бути оцінені суспільством», — достатньо плутано пояснив він. Потім з’ясувалося, що і про референдум не може бути мови. «Треба розуміти, що таке референдум. На сьогоднішній день не прийнято закону про референдум. А взагалі концепція нашої політичної сили — не боятися питати в людей їхню думку… Форма проведення, їх дуже багато. Це може бути і опитування, і соціологія, і якісь передбачені законом можливості», — заявив чиновник, зазначивши, що, швидше за все, йтиметься про опитування.
Але знову ж таки, що розуміти під терміном «опитування». Сам Володимир Зеленський пояснив це так: «Це буде лише способом з’ясувати думку суспільства і не матиме зобов’язального характеру. Це нормальна розмова з людьми».
Необхідність всеукраїнської «розмови з людьми» представники Зе-президента обґрунтовують результатами спільного соцопитування центру «Соціальний моніторинг», Українського інституту соціальних досліджень ім. Яременка та Соціологічної групи «Рейтинґ», проведеного на початку травня ц. р. 39,9 % респондентів заявили, що підтримали б рішення про надання автономії в складі України непідконтрольним територіям Донецької та Луганської областей, аби припинити бойові дії на сході.
«Це опитування з цими трьома відповідями складено або нефахово, або маніпулятивно. Там є «ізоляція», там є «автономія», і там є «військовий шлях», Отже, абсолютно зрозуміло, що якщо ми вибираємо між цими трьома, то люди будуть схиляти до якогось компромісного варіанту. Але ще раз — там немає четвертого варіанту — повернення Донбасу на тих умовах, на яких існують інші реґіони, тобто в умовах децентралізації», — зазначив «Радіо Свобода» Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії і керівник досліджень фонду «Демократичні ініціативи».

Відсутність позиції
Водночас Ірина Бекешкіна, директорка київського «Фонду демократичних ініціатив», ставиться до перспективи «нормальної розмови з людьми» вкрай скептично. Передусім, на її думку, на результат подібного опитування (чи референдуму) можна буде легко вплинути за допомогою того, як буде сформульоване питання. «Наприклад, пропозиція визнати автономію окремих реґіонів Донбасу заради припинення війни, найімовірніше, отримає підтримку, бо ніхто не буде розбиратися у тому, які наслідки ця автономія матиме для майбутнього України, а війну припинити хочуть усі», — пояснила експерт «Німецькій хвилі». Також вона додала, що така позиція п. Зеленського фактично свідчить про відсутність у нього публічної позиції щодо мирного врегулювання.
«Міжнародна практика використання референдумів для вирішення конфліктів також не дає однозначної відповіді на користь такого кроку», — зазначає в опублікованій 23 травня аналітичній записці Сергій Солодкий, перший заступник директора центру «Нова Європа». За його словами, навіть за наявності чітко виписаного плану мирного врегулювання та відповідної волі усіх сторін успіх такого референдуму не є гарантованим.

«Важка артилерія» Кремля
Тим часом виглядає на те, що відсутністю в команді новообраного президента чіткої стратегії по Донбасу та браком політичного досвіду вирішили скористатися в Кремлі. При цьому розрахунок робиться на те, що вдасться зіграти на бажанні Зе-президента виконати одну з його головних передвиборних обіцянок. В хід пішла «важка артилерія». Віктор Медведчук, глава політради партії «Опозиційна платформа — За життя», котрого від самого початку російської аґресії журналісти характеризують, як «неформального посла РФ в Україні», дав розлоге інтерв’ю телеканалу NewsOne, в якому наголосив, що заяви представників команди Володимира Зеленського свідчать про те, що новий глава держави не планує займатися врегулюванням ситуації в Донбасі.
А далі — фактично ультиматум: Кремль готовий віддати наказ припинити бойові дії, але за умови виконання програмних вимог: «Потрібен прямий діалог президента Зеленського з Донецьком, Луганськом і Москвою… Майбутня Верховна Рада має скасувати освітню реформу. Вона повинна скасувати пенсійну реформу. Вона повинна скасувати дискримінаційний закон про мову, який знищує російську мову і мови національних меншин. Вона повинна скасувати багато законів. У т. ч. закон про декомунізацію… Адже проблему взаємин із РФ треба вирішувати. Від цього залежить економіка України. Від цього залежить мир на Донбасі. І нікуди цій владі не подітися».
Вимоги абсолютно чіткі: повний «відкат» здобутків часів Президента Петра Порошенка, фактична відмова від української мови та національної ідентичності, повернення в часи радянської «дружби народів» та всіляка пропаганда «русского міра». А в обмін: припинення бойових дій на Донбасі та повернення територій на правах автономії, з можливістю жити за своїми «понятіями» та за наказом із Кремля блокувати будь-які ініціативи національно-патріотичних сил. А заодно — ще й виплата величезних боргів за пенсіями та соціальними виплатами теперішнім мешканцям окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) та відновлення розбомленого реґіону коштом українського бюджету.

Ігри навколо Суркова
Почалася й якась абсолютно незрозуміла катавасія з Владиславом Сурковим, помічником президента РФ, головним ідеологом і куратором ОРДЛО. Спершу і російські, й українські інтернет-ресурси дружно повідомляли, що він написав заяву на звільнення, а потім не менш дружно це спростовували. На думку сайту narodna-pravda.ua, ці незрозумілі ігри можуть бути напряму пов’язані з нещодавньою заявою в ефірі програми «Право на владу» на каналі «1+1» Андрія Богдана про те, що Медведчук не може представляти Україну у перемовинах із РФ. Він додав, що, якщо Москва захоче, то Медведчук може бути перемовником з її боку. «Навіть якщо Сурков справді звільнився через вихід Медведчука з перемовного процесу РФ-Україна, це аж ніяк не поразка, а навпаки, перемога його концепції — заміна осіб у перемовному процесі та подача автономії окупованих територій «під новою приправою». Це буде робитися через колишніх «реґіоналів», які не мають за собою кривавих злочинів і підвищеної токсичності, і яких можна легко виводити на передній план дискусії. Цю гру у ворота мінських угод явно ведуть для підвищення вартості Медведчука як перемовника, особливо на момент виходу з процесу значного числа людей старої команди Петра Порошенка, що зберігала прийнятний для України баланс».

Ігор Берчак

P. S. «Автономія терористичних Донецької народної республіки» (ДНР) і «Луганської народної республіки» — це певний плацдарм для подальшої експансії на територію України. Це плацдарм для дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в країні. Хоча ми повинні прекрасно розуміти, що Донбас не є метою РФ. Російська мета — це Україна загалом і далі — Європа. В геополітичному плані — це переформатування існуючого порядку», — розповів журналістам спеціального проекту «Радіо Свобода. Донбас. Реалії» Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

До теми
Ще один вкрай показовий факт. Російська «Новая газета» пише, що паспортні столи в Ростовській області РФ, які повинні видавати російські паспорти жителям ОРДЛО, не працюють. Їх охороняють співробітники поліції та Російської гвардії, котрі пояснюють, що «паспортні столи ніхто не закривав, але зараз вони не працюють, а коли почнуть — не знаємо». Також видання пише, що в Донецьку жителям доводиться тижнями чекати своєї черги, щоб подати документи на паспорт ДНР, наявність якого є обов’язковою умовою для отримання російського громадянства. Людям доводиться приходити щодня зі самісінького ранку відзначатися, щоб не втратити своєї черги. Нагадаємо, що 24 квітня ц. р. Путін підписав указ про видачу мешканцям ОРДЛО паспортів РФ за спрощеною процедурою, що викликало обурену реакцію в Києві.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply