Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 23, 2021

Зарплати в українській армії вже нижчі, ніж середні по країні

Автор:

|

Серпень 02, 2018

|

Рубрика:

Зарплати в українській армії вже нижчі, ніж середні по країні

Ситуація в армії США виглядає інакше

Із січня по червень ц. р. із лав Збройних сил України (ЗСУ) звільнилося 11 тис. офіцерів і контрактників, котрі мали бойовий досвід, ще 18 тис. має намір звільнитися до кінця 2018-го. Головна причина — недостатній рівень грошового забезпечення. Ніби й цього замало, за останній час вибухнуло кілька скандалів із розкраданням ресурсів і мільйонними зловживаннями в системі Міністерства оборони (МО) України.

Потрібно ще 4,5 млрд грн
Міністр оборони Степан Полторак скерував прем’єр-міністру Володимиру Гройсману лист із проханням виділити додаткове фінансування з бюджету в сумі 4,5 млрд грн. Як повідомляє сайт Ukrainian Military Pages, кошти мали б піти на підвищення зарплат військовослужбовців. «На початку 2016 року мінімальне грошове забезпечення військових становило 7 тис. грн. На той час це була достатньо значна сума, яка становила близько п’ятьох розмірів мінімальної заробітної плати та майже 1,6 розміру середньої зарплати по країні. Після підвищення соціальних стандартів із 1 січня 2017 року, відповідні співвідношення становили 2,2 та 0,89 разу, що призвело до погіршення матеріального стану військовослужбовців. Це спровокувало відтік військовослужбовців — підготовлених фахівців, на підготовку яких вже були витрачені великі кошти», — йдеться в листі очільника МО.
Тому, як зазначається в документі, «з метою збереження кадрового потенціалу та залучення на військову службу в МО опрацьовують питання щодо збільшення з 1 жовтня ц. р. мінімального грошового забезпечення: рядовому складу — до 9 тис. грн, а офіцерському складу — до 15,3 тис. грн. За таких умов, для виплати грошового забезпечення у другому півріччі 2018-го потрібен додатковий фінансовий ресурс у сумі 4,5 млрд грн, що необхідно врахувати під час доопрацювання показників видатків держбюджету на 2018 рік».
Наміри МО цілком очевидні та зрозумілі. Але ймовірність їхньої практичної реалізації залишається під великим питання. В Україні фактично стартувала передвиборча гонитва, тож зміна вже існуючого бюджету дасть зручний привід величезній кількості політиків зайвий раз (і не один) «засвітитися» в медіа, адже урядові доведеться скорочувати видатки в інших галузях, щоб перенаправити їх на ЗСУ. Ось тут і почнуться волання про «бідних пенсіонерів, учителів, лікарів» тощо. Вочевидь, не дріматимуть і проросійські сили, які всіляко підтримують наступну вказівку Кремля: «всі втомилися від війни, сідаймо за стіл перемовин із «представниками мешканців Донбасу» та будемо із ними домовлятися».

170 т паливно-мастильних матеріалів
З іншого боку, ЗСУ зараз по самісінькі вуха загрузли в злодійстві та незаконних оборудках. Причому складається враження, що крадуть усі: починаючи від офіцерської дрібноти до полковників і генералів (останніх, щоправда, поки що до відповідальності не притягували).
Найсвіжіше повідомлення. 31 липня ц. р. військова контррозвідка СБУ на гарячому затримала військовослужбовців ЗСУ, котрі розкрадали пальне, призначене для військової техніки, задіяній в Операції об’єднаних сил. Хлопці в погонах банально зливали пальне з бензовозів у одному з приватних гаражів с. Очеретино в Донецькій області. За попередніми даними, до лінії фронту не доїхало близько 2 т пального.
Але це — дрібнички. 25 липня стало відомо, що в Одесі військова прокуратура Південного реґіону України розпочала розслідування за фактом розкрадання пального з 46-го Об’єднаного центру забезпечення ЗСУ. Йдеться про розкрадання понад 170 т паливно-мастильних матеріалів, унаслідок чого державі були заподіяні збитки на суму 6,4 млн грн. «Я розцінюю це як зраду армії та військовослужбовців. Я прийняв рішення позбавити командира частини звання полковника», — заявив генерал Полторак. Щоправда, друга частина його заяви прозвучала дещо двозначно: «Я передав усі документи військовому прокурору особисто з проханням розпочати карне провадження за фактом незадовільного ставлення до своїх службових обов’язків і за фактом збитків, завданих складу». Тобто, факт збитків є, але вони чомусь виникли через «незадовільне ставлення до своїх службових обов’язків»?

Зловживань на 600 млн грн
Але й «квіточки» у вигляді 170 т паливно-мастильних матеріалів — це ще не «ягідки». Наприкінці червня ц. р. Рахункова палата затвердила та оприлюднила Звіт про результати аудиту ефективності використання бюджетних коштів, виділених МО на будівництво (придбання) житла для військовослужбовців у 2016-2017 рр., який виявив скандальні порушення у процесі як будівництва, так і при закупівлі житла для військових і зловживання на суму понад 600 млн грн.
Під час виступу у Верховній Раді народний депутат Віктор Бондар наголосив, що це майже половина всіх коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення житла для військових у 2016-2017 рр. Він також зазначив, що, за останніми даними МО, на початок 2018-го в черзі на отримання квартир перебуває 46,3 тис. сімей військовослужбовців (із них майже 7 тис. родин чекає на житло вже понад 20 років). За останні сім років військовими отримано 4518 квартир за державні кошти. Це означає, що держава забезпечила менше 10 % від реальних потреб.
Після цього представники Громадської ради при МО звернулися до Генеральної прокуратури України (ГПУ) з проханням порушити карну справу в зв’язку з оприлюдненими Рахунковою палатою фактами. З таким зверненням на прес-конференції в інформаційній аґенції УНІАН виступили голова комітету забезпечення військовослужбовців житлом Громадської ради при МО Євген Пінчук і голова Громадської ради при МО Петро Гаращук. «Звіт Рахункової палати підтвердив, що за два останні роки замість 2,5 тис. квартир вдалося купити близько 1 тис. помешкань для військовослужбовців. Гроші ж, які виділялися на цю справу, практично половина, як констатує Рахункова палата, використали неефективно. За нашими підрахунками як громадського контролю за три роки також можна було збудувати близько 5,5-6 тис. квартир, а вдалося 1,5 тис.», — заявив п. Пінчук.
За його словами, Головне квартирно-експлуатаційні управління (ГоловКЕУ) ЗСУ, яке відповідає за забезпечення житлом військовослужбовців, частину коштів спрямовує не за призначенням. «Для ГоловКЕУ отримання та забезпечення житлом військовослужбовців — побічний ефект, для них найголовніше — переробити гроші таким чином, щоб вони виглядали як неефективно використані, але якщо там покопатися, їх насправді там уже немає», — зазначив п. Пінчук.
«Загалом тема забезпечення житла військовослужбовців існує для того, щоб громадяни України погоджувалися з тим, що потрібно виділяти туди гроші. ГоловКЕУ — інструмент правильного перенаправлення грошей, намагаючись прикрити це усілякого роду звітами, як ніби нічого не сталося», — додав голова комітету забезпечення військовослужбовців житлом Громадської ради при МО у коментарі УНІАН.
Своєю чергою, голова Громадської ради при МО наголосив, що в Україні найбільша у світі кількість безквартирних військовослужбовців: «Україна є чемпіоном світу серед безквартирних військовослужбовців. 47,1 тис. військовослужбовців чекають на житло у країні, що веде війну. І це число практично не зменшується».

Ігор Берчак

P. S. «На війні справедливості не шукай. Війна грабує і убиває» — це з книги «Приповідки або українсько-народна філософія» Володимира Плав’юка, останнього президента УНР в екзилі (1989-1992), котрий помер у Гамільтоні (провінція Онтаріо).

До теми
Миколу Кістріна, директора Державного підприємства «Миколаївський бронетанковий завод», звільнили з посади через затримку у виплаті зарплат працівникам підприємства. Прес-служба державного концерну «Укроборонпром» зазначила, що завод два місяці не платив зарплати через протерміновану кредиторську заборгованість за договорами з МО. «Це призвело до того, що Державна казначейська служба не погоджує платежі за поточними угодами з МО», — йдеться в повідомленні. Павло Букін, гендиректор «Укроборонпрому», пояснив звільнення тим, що неефективне керівництво п. Кістріна завдає прямої шкоди й обороноздатності України, і самому підприємству, яке залишається без цінних фахівців.

Мовою чисел
В Україні у червні ц. р. найвища середня заробітна плата була в Донецькій області, вона склала 9774 грн. Про це повідомила прес-служба Міністерства економічного розвитку та торгівлі. «Середня номінальна зарплата в Україні за червень 2018 року становила 9141 грн, а це у 2,5 рази більше за мінімальну і на 24,2 % більше, як торік у червні», — йдеться у повідомленні. Серед лідерів також Київська і Дніпропетровська області (відповідно, 9481 грн та 9065 грн). «Статистика свідчить, що найбільше платять в Україні працівникам галузі фармацевтики, фінансових і страхових напрямків, а також працівникам сфери ІТ та телекомунікацій», — додали у відомстві. Водночас заборгованість із виплати заробітної плати в Україні у червні 2018-го збільшилася на 6,3 % порівняно з травнем і на 1 липня становила 2,7 млрд грн.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply