Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Заробітчани повернулися. Що ж вони робитимуть на Батьківщині?

Автор:

|

Квітень 01, 2020

|

Рубрика:

Заробітчани повернулися. Що ж вони робитимуть на Батьківщині?
Заробітчани перетинають кордон України

Дивним чином збулася передвиборча обіцянка Володимира Зеленського повернути заробітчан додому. Правда, заслуга тут не його, а пандемії коронавірусу. Люди позбулися роботи за кордоном, але на Батьківщині її також катма. Чого ж очікувати?

Труднощі повернення
У п’ятницю, 3 квітня, до України з-за кордону мають прибути ще шість спеціальних рейсів із українськими громадянами. Про це повідомив Олександр Лієв, голова Асоціації індустрії гостинності України. «Всі пасажири матимуть оплачений ваучер на поселення в готелі за 100 EUR на 14 днів», — пообіцяв він, хоча й не уточнив при цьому назви авіаперевізника. Спецрейси начебто планує здійснити компанія SkyUp, однак там заявили, що нічого про ці спецрейси не знають.
І це не дивно. Адже у середу Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України, заявив, що Міністерство внутрішніх справ більше не дасть згоди на жоден авіаційний чартер. І це на першоквітневий жарт не схоже.
Свою позицію він пояснив поведінкою українців, котрі прибули з Катару та Балі й опиралися обсервації. «Ви погуляли, а тепер хочете додому за будь-яку ціну, може, минеться, і плювати вам на безпеку інших. Так не можна. Адже більше 75 % випадків зараження коронавірусом — ті, хто прилетів, а 25 % — вторинне зараження від них же», — уточнив міністр.
Він наголосив, що порушників режиму обсервації, хто втік від неї, чекають штрафи до 17 тис. грн. «Якщо у когось із пасажирів рейсу виявлять вірус — поліція прийме рішення про висунення звинувачень відповідно до ст. 325, аж до арешту та тримання під вартою до трьох років», — зазначив п. Аваков.

Хто вже вдома
За офіційними даними, в Україну повернулися понад 145 тис. українців. Частина з них — заробітчани. Найбільше з тих, хто повернувся в Україну в березні — заробітчани з Польщі.
А ситуація на українському ринку праці стає дедалі напруженішою. За словами Сергія Марченка, засновника рекрутингової аґенції «Борщ», знайти роботу в Україні зможуть не всі. «Більшість роботодавців зараз каже: «Ми повністю припинили найм і не будемо наймати до кінця карантину». Тому нічого хорошого заробітчан удома не чекає», — вважає він.
Масово вакансії пропонують лише служби доставки, кол-центри, швейні підприємства для пошиття масок — цей бізнес ще працює. Якщо ж карантин продовжать, в Україні без роботи може залишитися 2-3 млн українців, котрі також будуть конкурувати зі заробітчанами за робочі місця. Це вплине і на рівень зарплат, який після пандемії стане нижчим. Тому, на думку п. Марченка, заробітчани в Україні надовго не затримаються.
Однак Василь Воскобойник, керівник Всеукраїнської асоціації з міжнародного працевлаштування, інтересу до набору працівників із України на травень-червень поки що не бачить. «Зарано говорити про запити іноземних компаній щодо українських трудових міґрантів. Ніхто не може спрогнозувати, наскільки довгим буде період карантину та коли країни почнуть відкривати свої кордони», — зазначив він.
Є ще один аспект. Перекази українських заробітчан перевершували всі прямі інвестиції в Україну вкупі. 2019 року з-за кордону надійшло 12,017 млрд USD, що на 8 % більше, ніж показник за попередній рік. Про це повідомили в Національному банку України. Найбільший обсяг коштів в Україну надійшов із Польщі — 3,686 млрд USD, Росії — 1,234 млрд USD, Чехії — 1,113 млрд USD, США — 984 млн USD і Великої Британії — 601 млн USD. Тепер цих грошей не стане.

Надія — на Польщу
Тим часом у Польщі сподіваються повернути українців якнайшвидше. «Без українських робітників нашій економіці буде дуже важко. Мусимо підживлюватися працівниками з України, бо наше суспільство старіє, тому розраховує на них. Тим більше, що наші працедавці дуже задоволені українськими працівниками», — розповів Аркадіуш Пончка, керівник відділу моніторингу організації «Працедавці Речі Посполитої».
Польський уряд навіть вніс в антикризовий пакет для допомоги бізнесу додаткові заходи й для українських заробітчан. Зокрема, їм автоматично продовжили термін дії робочих віз і дозволів на роботу на період епідемії та на 30 днів після її завершення. Якщо ж після карантинних заходів українських працівників буде недостатньо, вони залишаться в Україні, або поїдуть в іншу європейську країну, польським працедавцям доведеться змагатися за них підійманням зарплати, припускає експерт.
Наразі ж через пандемію коронавірусу постраждала вже третина українських заробітчан у Польщі, частина з них скаржаться на обмеження і зниження доходів. Про це повідомляє аґенція Wirtualne Media. Її опитування засвідчили, що 60 % українців скаржаться на погіршення. Приблизно 30 % опитаних залишилися без роботи або були змушені істотно її обмежити. 27 % відчувають проблеми з працевлаштуванням. Житло в Польщі втратили 3 % українців.
Більше половини трудових міґрантів стверджують, що не бояться епідемії коронавірусу та бідкаються про труднощі з роботою. 22 % заявили, що залишаться у країні нелегально, якщо термін їхнього перебування в Польщі закінчиться. Однак 7 % опитаних не виключають, що їм доведеться повертатися в Україну.
Ольга Войтюк, мешканка Львівщини, котра повернулася додому ще до того, як кордони України закрили 28 березня, працювала у Ченстохові на швейному підприємстві. Вона каже, що частину працівників відправили у відпустки за свій рахунок. «Власник фірми сказав, що немає замовлень. Грошей платити не може. Заплатив лише за перший тиждень карантину. Або сидіти там і чекати два місяці, коли все налагодиться, або повернутися додому і перечекати там. Я вибрала останнє», — ділиться жінка. Дуже вже прагнула до родини, та й не хотіла платити даремно за житло та харчування. В Україні вона нічого не планує, буде відпочивати і готуватися до Великодня.
Аркадіуш Пончка визнає, що ситуація в Польщі критична й масові звільнення тільки починаються. За підрахунками їхньої організації, без роботи внаслідок пандемії в Польщі може залишитися до 1 млн осіб. «Проблеми, передусім, у таких галузях, як готельний бізнес, туризм, гастрономія, торгівля. Вони зупинилися. Але навіть в інфраструктурних сферах, де працює багато українців, з дня на день також можуть настати важкі часи. Цю кризу нам доведеться долати, можливо, навіть до кінця року», — прогнозує він.
А тим часом, прикордонники прогнозують, що на Великдень на Батьківщину повернуться ще 200 тис. українців. Про це повідомив Сергій Дейнеко, голова Державної прикордонної служби України. Хоча за інформацією Міністерства закордонних справ України, про те, що мають намір повернутись до додому, наразі заявили лише близько 17 тис. українців.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply