Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Закарпатці присягнули Угорщині

Автор:

|

Вересень 27, 2018

|

Рубрика:

Закарпатці присягнули Угорщині

У Береговому Закарпатської області вперто порушують українське законодавство.

Складна ситуація
25 вересня на сторінці спільноти «Моя Старосамбірщина» у Facebook опублікували відео пересування колони військової техніки зі Львівщини на Закарпаття. Було висловлене припущення, що воно відбувалося через загострення у відносинах України з Угорщиною.
Адже 19 вересня у Facebook з’явилося відео присяги громадян України на вірність Угорщині в будівлі її консульства у Береговому на Закарпатті. Зокрема, вони твердили: «Присягаю, що вважаю Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином, захищатиму та служитиму Угорщині».
Ця процедура супроводжувалася келихом шампанського на честь отримання громадянства й інструкціями не повідомляти про нього українській владі та приховувати цей факт від державних структур. Ерно Кешкень, посол Угорщини в Україні, оприлюднене у Facebook відео коментувати відмовився.
Зате прокоментував Микола Маломуж, колишній керівник Служби зовнішньої розвідки України. «Згідно зі законодавством України, отримати громадянство іншої держави можна лише пройшовши процедуру виходу з українського», — пояснив він.
Своєю чергою, Олена Гітлянська, речник Служби безпеки України, зауважила: «В питанні подвійного громадянства з точки зору законодавства в Україні — доволі складна ситуація Українське законодавство не передбачає покарання за подвійне громадянство. Єдиний механізм — комісія при Президентові позбавляє українського громадянства громадянина, котрий став громадянином ще однієї країни».
Тим часом Ярослав Галас, заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації, визнав: «Видача угорських паспортів триває з 2011 року. Приблизно 100 тис. жителів Закарпаття, котрі є громадянами України, отримали паралельно й угорське громадянство. Ці люди отримують громадянство, щоб мати можливість легально працювати в країнах Європейського Союзу (ЄС). Основна їхня маса (90 %) повертаються додому на Закарпаття і вкладають зароблені в ЄС гроші тут. Дехто вбачає у цьому мало не підготовку до окупації Угорщиною України. Але це — нереально. Угорщина — не Росія».
Та все ж Павло Клімкін, міністр закордонних справ відреагував на відео з Береговому гнівно. Зокрема, зауважив: «Ми чудово знали, що це відбувається, попереджували угорських колег. Але це (відео. — Ред.) — уже доказ. На цей доказ треба реагувати. Цей консул поїде до Будапешту чи іншого угорського міста. Але він — просто гвинтик у цій дипломатичній конструкції».

Виклик безпеці
А от в ефірі телепрограми «Сніданок з 1+1» міністр наголосив: «Роздача громадянства сама собою заборонена Віденською конвенцією про консульські зносини. Що ми їм дозволяємо, те вони і мають робити на нашій території. І це виклик нашій національній безпеці».
«Але коли консул каже — ти там це приховуй під столом, такий паспорт там показуй, а такий паспорт там — це насправді і якоюсь мірою намагання познущатися, але і над самими собою. Це реально заклик до порушення нашого законодавства на нашій території та маніпуляція. Багато хто думає, що проблема з цим відео — лише роздача громадянства. Та проблема і в цьому заклику», — наголоси він.
Натомість Петер Сіярто, міністр закордонних справ Угорщини, заявив, що «Будапешт розцінить висилку угорського консула зі Закарпаття через відео з роздачею паспортів, як недружній і ризикований крок із боку Києва, що поставить відносини між двома країнами в інший вимір і не залишиться без відповіді».
Угорець також твердив, що присяга про громадянство, записана на відео, «відповідає всім правилам, і, відповідно, той факт, що його український колега заперечив проти неї, може пояснюватися лише внутрішніми політичними міркуваннями і майбутніми виборами. Подвійне громадянство — це звичайна практика в ЄС, і, відповідно, українські заперечення вказують на те, що Київ несерйозно ставиться до європейської інтеграції та вступу в НАТО». А 20 вересня п. Сіярто ще й пригрозив: «Угорщина уважно спостерігає за подіями, і не виключено, що і в майбутньому буде потрібно продовжувати сповільнювати інтеграцію України в євроструктури».
Павло Клімкін відповів на це 21 вересня так: «По-перше, в кожній країні ЄС є своя практика, в деяких країнах це дозволено, в деяких — ні. Тому ніякої загальної практики в цьому питанні не існує. Ми як суверенна держава самі визначаємо, яка наша політика і логіка в цьому питанні. Проблема не лише в роздачі громадянства. Питання і в тому, що угорські консули, котрі є офіційними особами і мають дотримуватися Віденської конвенції про консульські зносини, на нашій території роблять те, що не дозволено з нашого боку, і більше — вони інструктують про те, яким чином вводити в оману українське законодавство. Це фундаментально є абсолютно неприйнятним».
«Будапешт, попри триваючий конфлікт із Україною, не блокує рух нашої держави до європейської й євроатлантичної інтеграції. Те, що Угорщина блокує ту чи ту зустріч, це поки що не змістовне блокування. Змістовно — ми йдемо (до ЄС та НАТО. — Ред.) без змін», — наголосив також він.

Ризикований реґіон
А в інтерв’ю «Радіо НВ» міністр зауважив: «Закарпаття — дуже ризикований реґіон із точки зору гібридних методів. І ми маємо в це вкластися (в протидію гібридним загрозам. — Ред.), інакше створимо ситуацію, яка нам коштуватиме більше. Є й інші реґіони, де у нас є національні меншини: румунська, болгарська. Ми прекрасно розуміємо, як Росія працює серед румунської та болгарської меншин. Росія може і буде вдосконалюватись у застосуванні гібридних методів. Потрібна послідовна і чітка політика стосовно всіх цих реґіонів».
Відтак міністр запропонував: «Давайте скажемо чесно — в нашому законодавстві немає покарання за подвійне громадянство. Єдине, що у нас записано в законі про громадянство — ми завжди розглядаємо всіх громадян, навіть якщо у них два громадянства, як громадянина України. Але цього мало. Давайте зробимо один рішучий крок і підготуємо новий закон про громадянство».
У відповідь п. Сіярто запевнив 22 вересня: «Якщо українська сторона вишле консула Угорщини, це не залишиться без пропорційної відповіді з боку угорської сторони, але є надія, що цього можна уникнути». Тоді Василь Боднар, заступник міністра закордонних справ України, зауважив: «Такий підхід не відповідає політиці добросусідських відносин і партнерства з Україною. Кроки, які вже були вжиті Угорщиною, мають певну мету, і, наскільки я розумію, це зовсім не турбота про права українських угорців. Подібні заяви відповідають інтересам навіть не Угорщини, а певної третьої сторони, яка давно намагалася заблокувати наш рух європейським та євроатлантичним шляхом. Можна припустити, що такий підхід намагаються використати задля отримання певних дивідендів від третьої сторони, тобто від Москви, у перемовинах, які цікавлять Угорщину. Для України, це, звісно, є потенційною загрозою».
Коментуючи «паспортний» скандал, п. Боднар зазначив також, що реакція на нього Будапешту свідчить про те, що в Угорщині усвідомлюють незаконність таких дій. Відтак, заступник міністра резюмував: «Нам починають погрожувати подальшим загостренням лише за те, що ми звертаємо увагу на порушення угорськими консулами законодавства нашої держави й їхню можливу відповідальність — не йдеться про видворення чи не видворення, а про вирішення цієї проблеми загалом. Це означає, що вони відчувають неминучість цієї відповідальності і те, що це робилося незаконно, з порушенням українського законодавства та Віденської конвенції про консульські зносини».

Щоб потім можна було…
Експерт-міжнародник Андрій Каракуц коментував загострення у відносинах України з Угорщиною так: «Незаконна та таємна роздача Угорщиною своїх паспортів громадянам України насправді триває вже достатньо давно. З огляду на те, що процес повернувся в інформаційне поле, такі дії можна вважати експансією. Свого часу за схожим сценарієм Кремль видавав свої паспорти у Криму, а зараз цілком може роздавати їх десь на Донбасі. Таким чином, створюючи передумови для того, щоб потім можна було починати говорити про захист якихось «своїх».
Водночас він наголосив: «Відповідати на такі речі необхідно впровадженням більш жорсткого законодавства щодо подвійного громадянства, щоб люди, котрі отримують такі паспорти, несли за це серйозну відповідальність. Україна повинна реагувати, звертаючись до всіх організацій, членом яких є Угорщина, зі заявою про те, що такі дії є неприйнятними».

Ігор Голод

До слова
Угорська влада навіть не виконала домовленість про зміну скандальної назви «уповноваженого міністра по Закарпаттю». Про це Василь Боднар заявив у коментарі інформаційної аґенції «Укрінформ». «Тож тепер у нас постає запитання, як узагалі з угорською стороною домовлятися», — заявив чиновник. Він констатував небажання Угорщини співпрацювати і бачить, що Угорщина втручається у внутрішні справи України. Як писав «Міст», на початку серпня Київ висловив протест через створення в уряді Угорщини посади уповноваженого міністра, відповідального за розвиток Закарпатської області. Україна сприйняла це рішення як втручання у внутрішні справи, оскільки «до компетенції уповноваженого віднесено частину суверенної території України». У Міністерстві закордонних справ заявили про готовність заборонити в’їзд в Україну уповноваженому, якщо назву його посади не буде змінено. 31 серпня Павло Клімкін повідомив, що його колега Петер Сіярто пообіцяв змінити конфліктну назву. Згодом офіційна Угорщина підтвердила цю домовленість.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply